Opěrné montážní stoly

Montážní stoly patří mezi užitečné pomocníky, jejichž pořízení do domácí dílny se určitě vyplatí. Usnadní vrtání, řezání i natírání různých předmětů a řada z nich se dá i snadno přenášet.

Obecně lze mezi montážní či pracovní stoly zařadit celou škálu výrobků včetně drahého dílenského nábytku, truhlářských ponků či hoblic nebo stolů navrhovaných pro různé speciální montáže. My se ovšem zaměříme spíše na jednoduché méně nákladné opěrné pomůcky s univerzálním využitím, u nichž patří mezi jednu z hlavních výhod i možnost přinést si je na místo, na němž zrovna pracujete, tedy třeba i do kuchyně, na půdu, ale i na dvůr či pod pergolu.
Montážní stolky či lavice nebo různé podpěry obvykle slouží k odložení, uchycení či podepření materiálu, s nímž právě pracujete. Dílenské hoblice či stoly s bytelnými pracovními deskami by měly být natolik těžké a stabilní, aby při práci s nářadím nedocházelo k žádným vibracím a otřesům. Lehké přenosné stabilizační pomůcky tuto výhodu logicky nabídnout nemohou.

Lehké, ale silné

Celá řada výrobců nabízí skládací a snadno přenosné stolky s pracovní deskou, kterou lze díky předvrtaným otvorům a možnosti nastavitelného posunu použít i jako svěrák nebo fixační pomůcku. Do otvorů se nasazují dorazové patky pro uchycení obrobků, využít lze u těchto stolků obvykle i integrovaný úhelník a pravítko. Svěrky lze připevnit do otvorů v několika polohách. Pomocí přiložených kliček můžete materiál pevně přitáhnout a uchytit ke stolu. Pracovní deska se dá nastavit do různých poloh, což v kombinaci se svěrkami a dorazovými patkami umožňuje různé úhly uchycení obráběných materiálů.
Přenosné pracovní stolky můžete vybírat podle různých kritérií, například podle ceny, nosnosti, odolnosti pracovní desky, rozsahu možných variant použití či skladnosti a přenosnosti. Ceny těch nejlevnějších začínají kolem sedmi set korun, za kvalitní značkové produkty zaplatíte od dvou do čtyř tisíc korun.

Truhlářské pachole

Velmi užitečnou pomůckou, která usnadní především obrábění latí, desek nebo trámků delších rozměrů, je truhlářské pachole. Jde vlastně o jednoduchou opěrnou „kozu“, která v řadě provedení dovoluje i snadný posun obrobku po válci zabudovaném v horizontální opěrné části stojanu.
Existuje celá řada velikostí těchto osvědčených podstavců, ale při požadavku na univerzální využití na chatě a chalupě se porozhlédněte po lehčích skládacích variantách, u nichž získáte výhodu snadné přenosnosti.
Zhruba od pětistovky lze koupit skládací pachole s nosností kolem 50 kg, nastavitelnou výškou zpravidla od 70 do 100 cm a délkou posuvného válečku kolem 30 cm. Tyto stojany dobře poslouží jako stabilizační doplněk k dřevoobráběcím strojům, jako jsou hoblovka, protah, pila nebo frézka, ale můžete si s jejich pomocí usnadnit rovněž řezání či odkornění delší kulatiny na tradiční řezací koze.
Na podobném principu fungují i univerzální podpěrné stojany, které mají možnost přenastavení opory pro posun ve variantě válce, kuličkových ložisek, rovné opěrné desky nebo podpěry ve tvaru vidlice.
Takový stojan má široké možnosti využití včetně hladkého posunu pro obrábění dřeva na různých dílenských přístrojích, běžného řezání, ale i natírání či lakování rozměrnějších předmětů a materiálů.

Truhlářské pachole s posuvným válcem usnadní práci s delšími kusy dřeva

Dobré rady

  • Chcete-li používat jakoukoli opěrnou pomůcku hlavně v dílně při práci na stolní pile, protahovačce či hoblovačce, zjistěte, zda neprodává výrobce vaší značky nářadí tyto pracovní stoly jako doporučenou součást příslušenství.
  • Existuje celá řada stolků s teleskopickými či jinak nastavitelnými nohami, ale mějte na paměti, že jakékoli výsuvné díly ubírají těmto oporám na stabilitě a pokud se fixují šrouby, je třeba pravidelně kontrolovat jejich dotažení kvůli bezpečnosti práce.
  • U levnějších výrobků dávejte pozor na kvalitu a množství plastových dílů, které sice stojany odlehčí, ale mohou snížit jejich odolnost.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Opěrné montážní stoly