Digitální měření

Rubrika: Dílna

Laserové měřiče jsou šikovné přístroje k rychlému a přesnému měření vzdáleností. Některé mají paměť k uložení získaných rozměrů, jiné zase kalkulačku pro výpočet objemů a ploch.

Elektronické měřiče vzdáleností pro použití v dílně, na stavbě i v domácnosti najdete v nabídce digitálních či laserových dálkoměrů Fungují velmi jednoduše – prostě si „posvítíte“ paprskem na příslušný bod, k němuž chcete vyměřit vzdálenost, a zmáčknete tlačítko. Kromě přesného měření umí tyto přístroje i rychlé výpočty plošných i objemových rozměrů. A šetří námahu, snadno s nimi naměříte vzdálenost i do míst, kam by bylo obtížné dostat se s běžným metrem. To oceníte například při vyměřování střech či půdních prostor kvůli opravám, ale i při zaměřování plotu na pozemku. Ve většině případů se tak obejdete rovněž bez pomocníků a složité manipulace s dlouhými měřicími pásmy. Rozsah funkcí i maximální délka měřitelné vzdálenosti jsou těmi faktory, které ovlivňují cenu digitálních dálkoměrů.

Jak měřit

Je dobré vědět, že zvláště při zaměřování delších vzdáleností má na přesné zacílení laserového paprsku vliv například příliš jasné světlo, ostré slunce nebo případy, kdy laser dopadá na sklo nebo vodní hladinu. Takové situace nastanou zejména při vyměřování vzdáleností vně domu a řeší se buď použitím takzvaných cílových terčů, nebo měřením za soumraku či po tmě. Často stačí počkat, až se zaměřovaný bod ocitne ve stínu.
Pokud budete laserový metr využívat především k vyměřování delších vzdáleností, což mohou být rozměry pro stavební projekt, úpravy zahrady či stavba plotu, vyplatí se koupit přístroj s funkcí tracking, což je kontinuální měření. Přístroj s takovou funkcí umí jednotlivé získané rozměry automaticky spojovat a sčítat bez složitého nastavování u každého dalšího kroku.

Podle čeho vybírat

Elektronických metrů či dálkoměrů je na trhu celá řada a jednotlivé přístroje se v ceně liší třeba i o deset tisíc korun. Užitečné základní funkce přitom nabízí i levné ultrazvukové měřáky, ale laserové měřiče vzdáleností jsou přesnější a komfortnější na používání.
Při výběru se tedy zaměřte zejména na požadovaný rozsah měření. Dálkoměry mají vždy stanovenou minimální a maximální vzdálenost. Rozsah 0,1–50 m je ideální pro měření v místnostech nebo na stavbách, rozsah 50–100 m bude vyhovovat pro měření větších ploch, například zaměření vzdáleností na zahradách a pozemcích. Měřiče nad sto metrů jsou už specializované přístroje vhodné spíše pro geometry, fotografy nebo pro měření vzdáleností u různých sportů a her.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Uložit

Digitální měření