Horkovzdušné pistole nejen na opalování

Jednoduché nářadí schopné produkovat horký vzduch poslouží hlavně k odstraňování starých nátěrů. Zvlášť v mrazivé zimě se však horký vzduch může hodit i pro jiné účely.

Nemáte-li s horkovzdušnou pistolí dosud zkušenosti, představte si toto užitečné nářadí jako výkonný vysoušeč vlasů. Ovšem pozor, i když vypadá podobně, funguje vlastně na stejném principu a lze ho obvykle nastavit na různé teploty, na vlasy ho nepoužívejte. Rozdíl mezi fénem a horkovzdušnou pistolí je totiž zejména ve vysoké teplotě horkého vzduchu, které toto zařízení dokáže vyprodukovat.

Sada v praktickém kufříku obsahuje i příslušenství pro opalování včetně škrabky. Foto: Scheppach

Popularitu si horkovzdušné dílenské pistole získaly zejména při odstraňování starých nátěrů jako šetrnější a mnohem snadněji ovladatelná alternativa k propanbutanovým hořákům či benzínovým letlampám. Ty lze pro opalování samozřejmě použít také, ale na rozdíl od horkovzdušných pistolí vyvíjejí plamen, a i když je i u těchto zařízení do jisté míry možná jeho regulace, je s nimi zvláště při nedostatku zkušeností práce mnohem obtížnější.
Zejména u kvalitnějších a dražších pistolí totiž můžete nastavovat teplotu už od relativně nízkých stupňů, zatímco žár plamene často způsobuje hoření povrchové vrstvy čištěného dřeva a snadno při použití letlampy praskají skleněné okenní tabule a navíc je třeba doplňovat palivo. Nezávislost na připojení k elektřině sice může být u hořáků výhodou, ale pro většinu lakýrnických prací lze obvykle dostupnost elektřiny snadno zajistit a kromě toho existují i akumulátorové verze.

Nejen pro natírání

Výborná využitelnost horkovzdušných pistolí pro přípravu před natěračské práce však není dána jen možností rozmanitého nastavení teplot. Pistole jsou relativně lehké, a pokud nízkou hmotnost i malé rozměry z jakéhokoli důvodu preferujete, je na trhu i dostatek nejrůznějších velikostí na výběr. Kromě toho lze koupit celou řadu výrobků už v sadě s příslušenstvím v podobě nástavců, které se nasadí na přední kovovou hubici a mohou regulovat směr i rozptyl horkého vzduchu.

S nástavcem docílíte buď přímého nasměrování vzduchu do jednoho místa, nebo naopak jeho rozptýlení do širší plochy v případě, že potřebujete nahřívat a opalovat starý lak z větší plochy. Je to velmi efektivní a pohodlné, ale zároveň není problém používat takovou pistoli i bez nástavce například tehdy, když potřebujete horký vzduch pro rozmrazení nebo ohřev nějakého předmětu, který chcete po zahřátí vytvarovat. To je ostatně jedním z mnoha dalších a často opomíjených účelů, k nimž lze horkovzdušné pistole rovněž upotřebit.

Možnost postavit pistoli na stojánek nebo stativ rozšíří její použití pro nahřívání i svařování (Foto: OBI)

Kombinace nastavení teplot, vzdálenosti pistole od zahřívaného předmětu i snadnost jejího odkládání, pokud potřebujete pohotově střídat zahřívání a následné tvarování, tak umožňuje i jemnou práci, například ohýbání průhledných plastů (plexiskla) nebo šetrné nahřívání konců zahradních hadic, když je potřebujete nasadit na různé spojky či kohouty. Kromě toho existuje u většiny pistolí možnost odložit je na integrovaný stojánek tak, aby horká kovová hubice nepropálila pracovní plochu, nebo je postavit zapnuté na stojan a využít je jako zdroj horkého vzduchu, aniž byste museli pistoli držet v ruce. Stojanů se prodává celá řada a mohou mít podobu univerzálního ohebného ministativu či přípravku z profilovaného plechu. Také se prodávají horkovzdušné pájky, u nichž se počítá s převažujícím použitím pro práci na stojanu.

Použití pistolí pro rozmrazení potrubí, zamrzlých radiátorů či nádrží na vodu se zvláště pro majitele chat a chalup nabízí jako účinná rychlá pomoc v případě potřeby. Je ale třeba postupovat v takových případech opatrně a pořídit si pro tyto účely produkt s co nejširší možností nastavení teplot už od těch nejnižších, což je zpravidla kolem 140 °C. V takovém případě lze rozmrazovat i polypropylenové či novodurové trubky, ale je potřeba dělat to trpělivě a obezřetně, a použít z obvyklých dvou možností nastavení intenzity foukaného vzduchu ten nižší stupeň. Začne-li plast příliš rychle měknout, nebo se dokonce tavit, včas přestaňte. Nejde-li už teplota snížit, foukejte následně alespoň z větší vzdálenosti.

Vždy se vyplatí vybrat pistoli s co nejširší škálou stupňů nastavení teplot (Foto: OBI)

Rozptylovací nástavce se hodí na opalování i vysoušení. Obvykle jsou v ceně jako příslušenství, lze je i dokoupit (Foto: OBI)

Vysoušení a grilování

Uvedenými způsoby použití ovšem výčet zajímavých možností horkovzdušných pistolí nekončí a následující příklady vám napoví, proč je dobré toto nářadí v dílně mít. Vrátíme-li se k natěračským a lakýrnickým pracím, je jejich častou a ne zcela vítanou součástí i nutnost dodržení technologických přestávek mezi nanášením jednotlivých vrstev nátěrových hmot. To má jednoduchý účel spočívající v nutnosti vyzrání jedné vrstvy do té míry, aby mohla ta následující přijít na pevný podklad a nevpíjela se do vrstvy předchozí. Jinak se bude barva, lazura či lak trhat, vytvářet „kocoury“ a různé nechtěné plastické struktury a příliš stékat v místech nerovností. S pistolí nastavenou na co nejnižší teplotu a opatřenou plochým nástavcem můžete proces vysychání urychlit. Vzduch však musí nátěr skutečně vysoušet, ne ho příliš ohřívat, tavit, nebo dokonce zapalovat. Chce to získat patřičnou zručnost a vyzkoušet si optimální kombinaci nastavení a vzdálenosti.
Jiným často uváděným příkladem využití horkého vzduchu je vysoušení vlhkého dřeva, odstraňování vosků nebo i snazší voskování skluznic běžeckých lyží, ale také možnost rozdmýchávání žhavého uhlí v grilu. Zvláště v tomto případě, ale i ve všech dalších, však postupujte opatrně. Příliš intenzivní proud horkého vzduchu může nadělat víc škody než užitku.

Šetrné odstraňování starých nátěrů patří mezi nejčastější, ale zdaleka ne jediný způsob využití horkovzdušných pistolí (Foto: Stanley)

Doporučené nastavení teplot

Rozmrazování plastového potrubí: 140-160 °C
Tavné lepení a svařování plastů: do 200 °C
Rozmrazování kovového potrubí: 200 °C
Vysoušení zdiva: 200 °C
Změkčení a narušení starých nátěrů: 350-400 °C
Zapalování dřevěného uhlí v grilu: přes 550 °C

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem OBI, Stanley, Scheppach

Horkovzdušné pistole nejen na opalování