Odpady třídí 75 % obyvatel ČR
Třídění odpadů se v České republice stalo běžnou součástí každodenního života a jeho význam stále roste. Nejnovější průzkum realizovaný pro AOS EKO-KOM ukazuje, že odpad pravidelně třídí 75 % obyvatel. Dalších 5 % respondentů uvedlo, že s tříděním v blízké budoucnosti pravděpodobně začne.
Více než 60 % lidí navíc věří, že třídění odpadu má skutečně smysl a přispívá k ochraně životního prostředí.
Rostoucí povědomí o třídění odpadu v Česku
Vysokou míru zapojení do třídění odpadu lze přičíst nejen kvalitní infrastruktuře, kdy jsou barevné kontejnery snadno dostupné, ale i rostoucí osvětě o významu třídění a recyklace.
Zatímco v domácnostech je třídění samozřejmostí pro 97 % těch, kteří se do něj aktivně zapojují, na pracovištích stále zůstávají rezervy. Podíl lidí, kteří třídí i v zaměstnání, dosáhl 62 %, což však představuje meziroční nárůst o 3 %.
Třídění odpadů se stále častěji stává běžnou praxí i při volnočasových aktivitách, například na výletech v přírodě. Polovina respondentů uvedla, že v takových případech odpad odnáší do barevných kontejnerů – i zde došlo k meziročnímu zlepšení o 2 %.
Tyto výsledky jednoznačně ukazují, že povědomí o ekologicky odpovědném chování v české společnosti stále roste.
Zavedený systém třídění odpadu
Z průzkumu vyplynulo, že za téměř 30 let fungování současného systému třídění odpadu v ČR si na systém barevných kontejnerů zvyklo více než 90 % lidí, kteří odpad aktivně třídí. Jakékoliv změny v zavedeném systému přitom vnímají jako matoucí. Celkem 83 % respondentů uvedlo, že odpad třídí pravidelně do stejných kontejnerů.
Průzkum dále potvrdil, že ochota třídit odpad výrazně souvisí s dostupností barevných kontejnerů. V současnosti je v Česku rozmístěno už více než 1 milion nádob na tříděný odpad. Respondenti odhadují, že k nejbližšímu místu s barevnými kontejnery to mají v průměru 91 metrů.
Tato vzdálenost se oproti minulým letům mírně zvětšila, což souvisí s rostoucím počtem tzv. individuálních nádob – tedy kontejnerů přímo u rodinných domů nebo v uzamčených prostorách bytových domů. Ačkoli tyto nádoby zvyšují komfort třídění, obce na ně často reagují snižováním počtu veřejně dostupných kontejnerů, což může v některých lokalitách opticky prodlužovat vzdálenost k nejbližšímu stanovišti.
Třídění jako klíčový krok k recyklaci
Správné třídění odpadu je základním předpokladem pro efektivní recyklaci. Díky tomu, že většina obyvatel ČR odpad aktivně třídí, mohou suroviny z barevných kontejnerů pokračovat na třídicí linky, kde jsou dále dotřiďovány a upravovány na druhotné suroviny využitelné v recyklačním průmyslu.
Ne všechny složky odpadu je však možné materiálově využít. Ty, které z různých důvodů recyklovat zatím nelze, se v lepším případě zpracovávají na certifikovaná alternativní paliva, která nahrazují fosilní zdroje, nebo se využívají k výrobě energie. V opačném případě končí na skládkách, což je z hlediska životního prostředí nejméně žádoucí varianta.
Má to smysl, třiďte odpad!
Vždy, všude… i na chalupě nebo chatě.
Komerční prezentace