Obrubníky a lemy záhonů

Různé typy a tvary obrubníků, nájezdů či bezbariérových přechodových prvků jsou důležitou součástí dlážděných ploch, chodníků nebo vjezdů do garáží. Pro ohraničení záhonů a jejich oddělení od chodníčků slouží i různé typy lemů.

V jednoduchosti je síla: zdánlivě obyčejný chodník z nestejně velkých betonových dlaždic oddělují od
záhonů nízké obrubníky ze stejného materiálu

 

Obrubníky vymezují a ohraničují dlážděnou plochu nebo pás dlažby tvořící chodník, cestu nebo nájezdový pruh. Kromě toho, že takto ohraničená dlažba dobře vypadá, mají obrubníky i praktický význam. Zabraňují prorůstání trávy a zanášení nečistot na dlážděné plochy, usnadňují úklid vydlážděných prostranství a slouží jako přirozená a jasně viditelná hranice i při údržbě zeleně nebo při pohybu na cestách a chodnících. Také dlažbu stabilizují a zpevňují a představují důležitou oporu při případném pohybu dlaždic kvůli vlhku a mrazu. V každém případě je dobré obrubníky použít, i když nejsou nezbytné.
Praktické, stabilní a široce využitelné jsou především obrubníky a další ohraničující doplňky dlažeb vyrobené z betonu. Trvanlivé betonové výrobky lze kombinovat se zámkovou dlažbou i betonovými dlaždicemi, ale není důvod nepoužít je i s jinými materiály dlažeb včetně kamenů nebo třeba kolem štěrkových chodníků.

Kombinace obrubníku a zvýšeného trámového lemu záhonu dodá zahradě geometrickou úpravnost

Jaký obrubník vybrat

Chcete-li oddělit na zahradě vegetaci od chodníků, využijete záhonový obrubník, u některých výrobců nazývaný také jako zahradní obrubník. Například zahradní obrubníky značky Diton jsou k dostání v šesti barevných kombinacích. Spojují se na pero a drážku a vybírat si můžete mezi rozměry 50 × 5 × 20 cm a 100 × 5 × 20 cm.

Několik typů zahradních obrubníků v rozměrech 100 × 5 × 25 cm nebo například v rozměru 60 × 5 × 15 a v dalších rozměrových variantách nabízí i Presbeton. Kromě odstínu přírodního betonu je můžete mít v barvě černé, hnědé, karamelové či olivové a některé typy také s reliéfním povrchem.

V obdobných rozměrech má obrubníky i firma Best v řadě Parkan, kde je na výběr barva karamelová, pískovcová, antracitová, červená či hnědá. Best uvádí, že jsou jejich obrubníky trvale impregnovány proti znečištění a pro zvýšení odolnosti povrchu proti chemickým rozmrazovacím látkám. Měly by tedy být dostatečně odolné i pro použití u předzahrádek a kolem veřejných chemicky ošetřovaných chodníků a silnic. Best a další výrobci nabízejí i rohové obrubníky a obrubníky v různých velikostech a tvarech oblouků, které se mohou u domu hodit při méně tradičním vymezování plochy kolem stromů nebo zahradních posezení.

Hloubkovou impregnaci betonu nabízí u svých výrobků i Diton. V jeho produkci najdete i několik rozměrů chodníkových obrubníků. Ty jsou zpravidla o něco silnější než obrubníky zahradní, mohou z terénu o něco výše vyčnívat a slouží především k ohraničení příjezdové cesty či k oddělení cesty od chodníku pro pěší. Lze je však použít i pro vymezení chodníků nebo k vyřešení převýšení na zahradách.

Masivní obrubníky jsou vhodné do míst, kde mají stanovit jasnou hranici

Bezpečné nájezdy

Pro bezpečné najíždění autem, ale také pro pohodlné přemísťování sekačky, zahradního traktoru nebo třeba invalidního vozíku je praktické umístit mezi obrubníky i speciální nájezdové či bezbariérové díly. Best nabízí řadu Mono, v níž najdete různě tvarované přechodové i nájezdové obrubníky v levém nebo pravém provedení. Pro vjezd do garáže a bezbariérový přechod má v sortimentu příslušné výrobky i Diton, Presbeton a další výrobci. Tyto obrubníky se zpravidla prodávají pouze v odstínu přírodního betonu.

 

Lemy kolem záhonů

Variantou obrubníků je i olemování záhonů, které také udrží zeminu na svém místě a usnadní i vysekávání trávníku v jejich okolí. Lemy se dají vytvořit z různých materiálů.
Záhonky se v minulosti ohraničovaly položenými plochými kameny, do země zapíchnutou břidlicí, palisádou z nízkých kůlů a podobně. Zemina se tak nemohla dostat do cestiček vysypaných pískem nebo do trávy, tráva zas neprorůstala do záhonů.

Při plánování chodníků a lemů je dobré vědět, že byste se k jednotlivým záhonkům měli snadno dostat. Pokud plánujete záhony udržovat z chodníčků, neměly by být příliš široké. Šířka záhonů by se měla pohybovat do 120 centimetrů, širší záhonky se hůře udržují. Okraje by měly být pevné. Případná možnost zřízení vyvýšených záhonů ještě více zvýší komfort práce.

 

Výhody lemování

Kromě toho, že lemy mají záhony zdobit, mají i praktickou funkci – udržují zeminu tam, kde má být, tedy na záhonu. Hlína nepadá a při prudkém dešti nestéká jako bláto do cestiček a do trávníku, záhony si zachovávají svůj tvar. Z trávníku se do nich nedostává tráva ani plevel. Lemy nám tak usnadňují péči o zahradu.

Při ohraničení záhonů se uplatní celá řada materiálů. Nejlépe působí ty přírodní – kámen a dřevo. Nemusíme je vždy kupovat, využít se dají starší prkna, trámy, kůly, části ze starého nábytku, z nařezaného proutí se zas dá vyplést nízký plůtek. Vděčný je i kámen. Od řeky si můžeme přinést oblé placáky, jinde nasbíráme větší ploché kameny, ze kterých lze postavit i nízkou zídku.

Lemy záhonů mohou zároveň sloužit jako cestička. K tomu se dobře hodí staré cihly nebo dlaždice. Z cihel je samozřejmě možné postavit kolem záhonů i nižší nebo vyšší zídky.

 

Obrubníky a lemy záhonů