Objevte krásu luxfer

Skleněné tvárnice a cihly jsou obohacením každého interiérového prostoru. Můžete z nich zdít příčky, polopříčky nebo jimi doplnit klasicky vyzděnou stěnu.

Luxfery sluší zvláště koupelnám

Z luxfer lze postavit pevnou zeď, propouštějící světlo do koupelny, na toaletu nebo do chodby, kde není okno a muselo by se v ní svítit i přes den. Příčkou z luxfer rozdělíme třeba obývací pokoj uprostřed, a přesto místnost opticky nezmenšíme, protože luxfery propouštějí světlo. Záleží jen na nás, jaký druh a jakou barvu tvárnic použijeme.

V současné době najdete na trhu nepřeberné množství variant a typů skleněných tvárnic. Mají různé rozměry, tvary, tónování skel i průsvitnost a průhlednost. Není problém sehnat libovolnou barvu či šířku spár. Cena jedné luxfery se pohybuje zhruba od 60 – 170 korun.

Vyzdění stěny ze skleněných tvárnic do tvaru oblouku ozvláštní interiér

I do stěny z luxfer můžete zabudovat celoskleněné dveře, a to jak v rámu, tak bez něj. Udržovat luxfery je snadné, ovšem oproti celoskleněným příčkám je patrný rozdíl především v přítomnosti spár. Luxfery s reliéfním povrchem jsou na čištění namáhavější, některé varianty mají však reliéf na vnitřní straně tvárnice. Vnější strana se v takovém případě čistí snadno a dekorativní efekt přitom zůstává zachován.

Skleněné tvárnice mají kromě dekorativních i výborné funkční vlastnosti. Jsou dostatečným zvukovým izolantem, takže se používají i k opláštění budov nebo jako hlukové bariéry. Existují i technologické luxfery, k nimž patří hlavně luxfery protipožární s odolností až 90 minut. Lze je použít tam, kde je podle projektu nutná protipožární příčka. Na trhu jsou rovněž pochozí tvárnice, většinou s čirým odstínem, určené pro specifické konstrukce stropů.

Prostor pro fantazii

Jestliže nechceme, aby do místnosti bylo vidět, použijeme tvárnice v satinovaném (matném) provedení. V prostorách, kde potřebujeme naopak hodně světla, upřednostníme luxfery lesklé a v různých pastelových barvách, nebo úplně čiré.

Zajímavá varianta použití luxfer v kuchyni

Nejhezčí kombinace vznikají obvykle sestavením matných a lesklých, případně čtvercových a obdélníkových luxfer. K dispozici jsou i designové luxfery (barevné, stříkané i čiré) pro použití v interiéru. Nabízejí jasné, moderní barvy, některé mají speciální zrcadlící nástřik, který odráží světelné paprsky dopadající na povrch luxfer a zároveň zintenzivňují použité barvy.

Skleněná tvárnice může být úplně hladká, nebo jemně vlnkovaná či mřížkovaná na vnitřní straně. Zvlnění povrchu vytváří jemné rozptýlení světla procházejícího tvárnicí a zkresluje průhled.

Jak se staví z luxfer

Systémy stavění z luxfer se dělí na klasické zdění, prefabrikované panely nebo suchý systém výstavby. Tvárnice se spojují speciální maltou nebo lepidlem. Při větším rozsahu prací se vyplatí najmout odbornou firmu s potřebnými zkušenostmi s tímto specifickým druhem zedničiny.

Stavbu formou klasického zdění vyžadují například protipožární tvárnice, ukončovací nebo rohové luxfery, stěna upevněná pouze k podlaze a jedné přilehlé straně a obloukové stěny.

Využití skla v interiéru má mnoho možností

Ke zdění je vhodné použít vetromaltu, což je prášková směs inertních pojiv a syntetické gumy na vodní bázi, vyvinutá právě pro nesavé materiály typu skla. Přidáním vody se stává snadno zpracovatelnou hmotou s vynikající přilnavostí ke skleněným tvárnicím. Vetromaltu můžete použít ke zdění a spárování v interiéru i v exteriéru.

Při klasickém zdění je nutné vždy použít vymezovací plastové křížky, které určují pravidelnost a přesnost horizontální i vertikální spáry a které zároveň pomáhají držet kolmost stěny. Křížky ve stěně zůstávají, před spárováním stěny se pouze vylámou jejich přesahující plošky.

Pro stavbu svépomocí

Pro stěny menších rozměrů v interiérech existuje technologie lepení tvárnic s použitím systému Block Lock Original. Ten spočívá v použití plastových profilů, které vyplní prostor mezi tvárnicemi a které se spojují lepením. Block Lock systém se hodí pro stavbu luxferové stěny svépomocí. Vyžaduje pouze montážní sadu, která obsahuje lepidlo v tubě, vymezovací plastové profily a návod. Montážní sady se prodávají v několika variantách podle počtu luxfer, od 10 do 50 kusů. Tvárnice se lepí k vymezovacím profilům kotveným ke stěně. Hotové stěny se vyspárují.

Jednoduchý je rovněž systém Vetroclick. Skládá se z křížků a plastových profilů, do nichž se tvárnice uchytí jednoduchým zaklapnutím. Tento systém nevyžaduje žádné lepidlo ani maltu, pouze spárovací hmotu na finální úpravu spár mezi tvárnicemi.

Příklady interiérových příček a sprchového koutu postaveného z metalických luxfer v koupelně

Jinou variantou snadné stavby je Ezylay silikon. Tento systém umožňuje jednoduchou a rychlou montáž luxfer pouze s 3mm spárou a lze ho použít v interiéru i v exteriéru. Umožňuje vyhnout se nepřesnostem způsobeným neodborným vyzdíváním.

Koupit můžete také luxferové prefabrikované panely. Výrobci je doporučují použít u horizontálních či pochozích ploch (střechy, lávky, terasy, světlíky, stropy, klenby apod.). Při větších rozměrech se dá panel vyrobit z více dílů. Panely vyžadují zaspárování.

Jak se luxfery barví

Barevné tvárnice se z hlediska technologie výroby rozdělují do dvou skupin. Tvárnice barvené ve hmotě a barvené v dutině.

Luxfery barvené ve hmotě jsou vhodné jak do interiéru, tak do exteriéru. Při výrobě se barva přimíchává do roztavené skloviny a vynikne hlavně na obvodovém rámečku, kde je sklovina nejmasivnější. Barvy se vyznačují jemnějším pastelovým odstínem. Tvárnice barvené v dutině se při výrobě navrtají v rohu a do dutiny se vstříkne barva. Barva je tedy nanesena na stěně skloviny z vnitřní strany. Takto barvené tvárnice se vyznačují sytým odstínem. Z důvodu slabé odolnosti barvy vůči UV záření a mrazu je nutné u těchto tvárnic respektovat jejich použití pouze do interiéru.

Skleněné tvárnice jsou v současné době oblíbeným stavebním prvkem. Vzpomínky na nevzhledná okna z dob minulých sice zůstaly ve většině z nás, ovšem současnost dává tomuto materiálu nový punc kvality a opravdu vkusného interiérového doplňku.

Systém Block lock v praxi

 

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

Objevte krásu luxfer