Objevte možnosti mikronářadí

Mikronářadí představuje specifickou kategorii dílenského vybavení s rozmanitými možnostmi využití. Oceníte ho zejména při zpracování různých jemných detailů.

Zřejmě nejznámější značkou mikronářadí je Dremel, jehož vysokootáčkové multifunkční přístroje na elektrický či akumulátorový pohon s širokým portfoliem nástavců pro různé typy prací v tomto segmentu trhu dominují i v současné době. Existují však i alternativy, například značka Proxxon. Ta se na rozdíl od Dremelu vydala cestou miniaturizace i v případě některých přístrojů, které ve své běžné velikosti zaberou v dílně pěkný kus místa, tedy například frézek, stolních pil či soustruhů.

Na dřevo i na dlaždice

Dremel jde jednodušší a pro většinu uživatelů přehlednější cestou jednoho univerzálního přístroje, do nějž se pomocí upínacích kleštin či sklíčidla upevňují nástavce na stopce. Příslušné kombinace lze využít pro vrtání, broušení, leštění, řezání kovu, dřeva, plastů, skla či keramiky a zároveň to umožňuje velmi jemnou, přesnou a detailní práci, díky čemuž využívají tento typ nářadí modeláři, umělečtí řemeslníci či výtvarníci. V nabídce Dremelu najdete doporučené kombinace i pro řezbářské práce, gravírování či vypalování.
Zajímavou alternativou k běžnému tělu přístroje je ohebná hřídel Fortiflex, která může laikům na první pohled připomínat zubní vrtačku. Závěsné tělo s motorovou jednotkou je spojeno s ohebnou „šňůrou“, na jejímž konci je sklíčidlo k uchycení příslušných nástavců. Ovládá se nožním spínačem, podobně jako například šicí stroj, a umožňuje velmi přesnou dlouhodobou práci na pevně uchyceném obrobku. Řezné, brusné, vrtací a lešticí nástavce jsou i u tohoto přístroje k dispozici v podobném rozsahu jako u běžných multifunkčních setů, jejichž tělo držíte při práci rovnou v ruce.
Pokud chcete základní rotační jednotku skutečně co nejmenší, nabízí Dremel dvě sady Micro na akumulátorový pohon. Ta s 35 nástavci zahrnuje například brusné a lešticí disky, vysokorychlostní frézu, několik typů kartáčů a řezné nástroje.

Stojany na uchycení mikronářadí seženete například v OBI

Miniaturizovaná dílna

Využijete-li i možností miniaturizovaného stolního nářadí, seznamte se s velmi specifickým portfoliem značky Proxxon. I tento výrobce nabízí multifunkční ruční vysokootáčkové tělo se širokou škálou nástavců, ale také minivrtačku, řezačku polystyrenu, malou horkovzdušnou pistoli nebo přímočarou pilu o hmotnosti 480 gramů. Lze říci, že pokud si představíte téměř jakoukoli práci s materiálem v běžných rozměrech a dimenzích a zmenšíte ji například do podoby propracovaného dřevěného modelu lodi, šperků nebo hodinového strojku, najdete v sortimentu Proxxonu odpovídající miniaturu běžného dílenského nářadí.
Můžete využít i zmenšeniny svěráků, stojanů na vrtačky, přesné stolní frézky, soustruhu na dřevo či stolní kotoučové minipily. Při pohledu na přístroje těchto rozměrů doslova zaplesá srdce výrobcům dřevěných hraček nebo restaurátorům nejrůznějších mechanických starožitností a přesně pro takové, ne zcela běžné dílenské práce je toto nářadí ideální. V lecčems však samozřejmě dobře poslouží i při truhlařině, výrobě nábytku, tvoření všelijakých originálních rámů a dekorací či už zmíněném modelářství, ať už jde o práci se dřevem, nebo s kovy, či plasty včetně plexiskla.
Zvláště u Proxxonu je v nabídce také rozmanité příslušenství nejen pro uchycení ručních multifunkčních rotačních jednotek, ale také stojany či úhlové svěráky nebo stolky pro zafixování obrobků. Speciálním přístrojem je pak třeba elektrické dláto určené k vyřezávání dřeva či linorytů, ale i k jemnému odstraňování vrstev starých nátěrů či pro citlivé opravy starožitností.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Objevte možnosti mikronářadí