O záclonách bez obalu: Je pro ně ještě místo, nebo jím nadobro odzvonilo?

Rubrika: Market

Pokud právě řešíte zastínění interiéru chaty či chalupy, pravděpodobně žasněte nad bohatou nabídkou stínících systémů. K mání jsou klasické i venkovní žaluzie a rolety v mnoha rozličných provedeních – nabízí se proto otázka, zda má vůbec smysl uvažovat o pořízení záclon a závěsů. Dokonce to vypadá, že už pro ně v moderní domácnosti není místo a za nějaký čas je budeme vídat spíše na dobových fotografiích. Ovšem každá mince má dvě strany a o záclonách to platí zrovna tak.

Záclony jsou vnímány jako něco konzervativního. Přisuzuje se jim odér dob dávno minulých, proto nejsou v moderní domácnosti vítány s otevřenou náručí. Na druhou stranu však evokují romantiku a inklinaci ke staromilství, a právě tyto vlastnosti jsou na chalupě či chatě vítané. Jinými slovy mohou posloužit jako jedinečný dekorativní prvek a umocnit celkovou atmosféru. Samozřejmě si je můžete pořídit i do svého bytu, neboť proti gustu… Však to znáte.

Proč si záclony a závěsy pořídit?

Záclony mají především dekorativní účel. Zároveň však mohou sloužit také jako bariéra zabraňující vzniku nečistot z venkovního prostředí. Ačkoliv nezachytí úplně všechno, určitý efekt jim odepřít nelze. To samé platí i o ochraně před hmyzem (na sítě samozřejmě nemají). Během dne vám záclony poskytnou tolik potřebné soukromí, protože zamezí nežádoucím pohledům zvenčí. Ovšem pozor – jakmile padne tma, případně v místnosti nastane více světla než venku, přestávají fungovat.

Dnešní moderní závěsy se nabízejí ve stovkách vzorů a barev, ale také v různých materiálech. Od lehkých dekorativních závěsů až po stínící black out závěsy, které zajistí v noci v místnosti tmu.

Co ještě byste měli o záclonách vědět?

Záclony oknům sluší pouze v případě vhodně zvolených rozměrů. Zda si pořídíte metrážové záclony, nebo kusové záclony, je naprosto irelevantní – důležité je, aby přesahovaly přes okna a nebyly příliš malé.

Počítejte s tím, že záclony zadržují prach a alergeny, takže je budete muset pravidelně prát. Čerstvé vyprané však příjemně provoní místnost!

Komerční prezentace

O záclonách bez obalu: Je pro ně ještě místo, nebo jím nadobro odzvonilo?