O vodu se postarejte včas

Zakalená či nazelenalá voda zkazí radost z koupaní, ale jde o problém, který lze při troše snahy snadno vyřešit. Za nevábně vyhlížející vodu mohou nečistoty, které do bazénu nanosíte, nebo do něj napadají, či je tam zanese vítr.

Plastová síťka v různých velikostech je jednoduchá, ale spolehlivá pomůcka, která k udržení čistoty bazénové vody zásadně přispěje

 

Častým spouštěčem problémů však bývá i kvalita vody, mnohdy však i nesprávné čištění, tzn. nedostačující filtrace, nevhodně zvolená a dávkovaná bazénová chemie. Co tedy můžete udělat pro to, aby zůstala voda křišťálově čistá?

Před náletovými nečistotami, pádem zvířat, ale i deštěm, který může ovlivnit hodnoty pH (kyselosti), bazén spolehlivě ochrání zastřešení. Pomůže však i jednoduchá krycí plachta. Jakékoli zakrytí navíc snižuje odpařování vody v horkých dnech a její ochlazování v noci, zpomaluje rozpad těkavého chloru vlivem UV záření a tím spotřebu bazénové chemie. Solární typ plachty vodu současně mírně ohřívá.

Nečistoty, které nepobral hladinový sběrač nečistot, tzv. skimmer, sesbírámr z hladiny síťkou. Ty, které klesnou na dno bazénu nebo se zachytí na stěnách, odstraníme bazénovým vysavačem. Pro nadzemní bazény se používají mechanické a poloautomatické typy, které se přes skimmer připojí k pískové filtraci, neboť využívají sací síly filtračního systému. Bazénové roboty s řídicí jednotkou jsou určeny převážně pro zapuštěné bazény.
Linku vytvořenou na stěnách bazénu z mastných nečistot, nejčastěji opalovacích krémů, snadno odstraníme obyčejným dětským mýdlem a teplou vodou. Případné zbytky z čištění zachytí filtrace.

UV lampa efektivně a ekologicky šetrně zajistí, že voda ve vašem bazénu bude čistá, svěží a průzračná. hanscraft-eshop.cz

 

Způsoby filtrace

Vodu neudržíme čistou bez filtračního zařízení. Pro opravdu malé nadzemní bazény postačí kartušová filtrace, ostatní budou potřebovat účinnější filtraci pískovou. Během koupací sezóny je nutné veškerou vodu v bazénu přefiltrovat denně, proto je důležité mít filtrační jednotku s dostatečným výkonem.

Záchytná schopnost filtračního zařízení je dána velikostí zrn křemičitého písku ve filtru. Mnohem efektivnější, než písek je filtrační médium Zelbrite, které, kromě zachycení nečistot mezi svými zrny, využívá ještě obrovskou porézní plochu zrna a jeho duté struktury. Obsahuje i aktivní složku, minerál clinoptilolite, jenž formou iontové výměny pomáhá likvidovat škodliviny, jako je amoniak, jenž ve spojení s dezinfekčním chlorem vytváří dráždivé látky, jejichž důsledkem je pálení očí či zarudlá kůže.

Skimmer můžete mít i u foliových nadzemních bazénů včetně těch s nafukovacím okrajovým prstencem

 

Bazénová chemie

Před úpravou bazénové vody bychom měli nejdříve zjistit její aktuální parametry. K jednoduchému určování slouží testovací proužky, přesné měření zaručí elektronický tester.

K dezinfekci se nejčastěji používá rychle rozpustný chlorový granulát pro nastavení optimálního obsahu chloru nebo pomalu rozpustné chlorové tablety s 90% obsahem aktivního chloru, jež mají dlouhodobý účinek. Druhou možností je generování chloru z vody přes elektrolytickou jednotku chlorinátoru, kdy se v bazénové vodě nejprve rozpustí přesná dávka soli. Chlor ihned ničí bakterie, viry a řasy. Volit můžeme i bezchlorové přípravky využívající silného antibakteriálního účinku stříbra či volného kyslíku ve vodě, který likviduje řasy.

Multifunkčními tabletami lze bazénovou vodu najednou zásobovat dezinfekcí, přípravkem napomáhajícím k vysrážení jemných nečistot – vločkování –, a přípravkem na hubení řas. Dezinfekční činidla je nejvhodnější aplikovat večer po skončení koupání.

A pozor, chemická úprava vody nesvědčí malým dětem s citlivou pokožkou, alergikům, astmatikům i atopikům. Dokonale čistou vodu jim zajistí UV sterilizátor. Na vodu procházející jednotkou se sterilizátorem působí UV-C záření, jež napadá buněčné stěny mikroorganismů v ní obsažených, čímž deaktivuje jejich DNA, následkem čehož postupně mikroorganismy odumírají a dále se nerozmnožují. Nezapomínejte ani na to, že kvalita vody souvisí i s její teplotou, nad 10 °C se zvyšuje riziko růstu řas, plísní a bakterií.

 

O vodu se postarejte včas