O chalupaření na pomezí Moravy a Čech

Malebná vesnička, která se nachází nedaleko Poličky, má neobyčejné kouzlo. Vedle rodáka malíře Jaroslava Zrůsta a předválečné spisovatelky Terezy Novákové učarovala také manželům Nerudovým.

Pohled na zasněženou obec Telecí

Pohled na zasněženou obec

Ti zde opravili bývalou faru a rozhodli se zde strávit zbytek svého života. Jak bylo takové rozhodnutí těžké, co k němu vedlo a jak jsou s ním spokojeni nám osvětlí naše průvodkyně Telecím, bývalá rektorka Masarykovy univerzity, kandidátka na prezidentku, profesorka Danuše Nerudová.

Danuše Nerudová

Danuše uprostřed kvetoucí louky

Dětství na Vysočině

Vysočina a zejména Vrchovina je Daninou srdeční záležitostí díky jejím prarodičůn. Trávila tu velkou část dětství, a tak jí s tímto krajem naší země pojí ty nejkrásnější vzpomínky. „Můj pobyt u babičky s dědou v kouzelné přírodě Vrchoviny formoval můj vztah k přírodě na celý život. Miluji houbaření, a když si můžu vybrat, je procházka po lese tím nejlepším relaxem,“ osvětluje kořeny nápadu trávit část roku na chalupě v obci o 450 lidech brněnská rodačka.

Danuše Nerudová s manželem

Danuše Nerudová s manželem

Pořízení bývalé fary bylo ale především impulzivním rozhodnutím. „Byli jsme se podívat na nemovitost s manželem, a i když jsme oba poměrně praktičtí lidé, hned jsme se zamilovali,“ dodává.

Památky v Telecím

Telecí a její kouzlo začali objevovat postupně. Obec, o níž první zmínka pochází už z roku 1403, leží trochu ve stínu nedaleké Poličky. Kostel sv. Maří Magdalény je však ještě starší, jeho stavba se datuje do poloviny 14. století.

telecí

Areál s kostelem sv. Máří Magdalény patří k nejmalebnějším v okolí

Tohle místo je historií úplně prostoupené. Když se jdete projít se psem kolem roubenky a víte, že její trámy jsou přes pět set let staré, dává vám to nadhled a vnáší klid do duše. Stejně tak kostel je prostý a krásný, tak jako zdejší kraj,“ začíná krátkou prohlídku Telecím Nerudová.

poličské dvorce

V dolní části vesnice jsou čtyřboké „poličské“ dvorce

devítiboká roubená stodola

Devítiboká roubená stodola je také unikátem

Zmíněná usedlost manželů Sečkařových postavená ve stylu Poličského dvorce je jednou z několika národních kulturních památek, které Telecí má. „Je to velký kontrast – tady o víkendu nemusíte vidět živáčka, a přes týden jsem na univerzitě potkávala stovky lidí a do toho jsem řešila důchodovou reformu, což byla převážně práce v Praze. Musím ale říct, že hledání téhle rovnováhy je pro mě strašně přínosné a často jsem ho v kampani využila,“ říká Danuše Nerudová.

zasněžená roubenka

Když zasype statek u zpívající lípy sníh, je to krása

Mysleme na stáří

Důchodová reforma je podle ní stěžejním momentem, kterým se Česko může posunout znovu mezi vyspělé západní země. „Způsob, kterým se staráte o ty, kteří celý život pracovali na tom, aby vy jste se mohl mít tak, jak se máte – to je opravdová vizitka stavu společnosti. U nás se na seniory často zapomíná. Máme v čem být na předchozí generace hrdí, stojíme na jejich ramenou,“ komentuje svoje současné plány Nerudová.

zpívající lípa

Zpívající lípa má okolo 700 let

Symbol hrdosti vidíme v Telecím hned na dalším kroku. Lukasova „zpívající“ lípa je jednou z nejmohutnějších lip na českém území. „Historka o starém Jirouškovi, který v duté lípě přepisoval Bibli a zpíval si u toho žalmy, je námětem mnoha příběhů, psal o ní i Jirásek,“ usmívá se průvodkyně, ale v jejím pohledu je vidět úcta a respekt k šest set let starému stromu, který se tyčí k nebi jako mariánský sloup smíření.

Danuše Nerudová peče cukroví

Její kluci se snaží rohlíčky upečené na chalupě ochutnávat

Danuše Nerudová

Mazlit se se psem Billym je zábava!

Větší porozumění

Toho je podle Nerudové v české společnosti potřeba nejvíce. „Jsme neuvěřitelně rozhádaní. Doba nasvětluje malou část problémů, nafoukne je a pak to vypadá, jako bychom neměli vůbec nic společného. Opak je ale pravdou. Jsem přesvědčena, že devadesát pět procent hodnot a názorů máme společných, nebo bychom se na nich lehce shodli. A ten zbytek je úplně normální názorová neshoda, na které je potřeba pracovat a mluvit o ní. Ale tady se bohužel za poslední roky ujal názor, že cokoli jiné je špatné a je potřeba se toho zbavit, potlačit anebo se tomu minimálně vysmát. To je podle mě strašně špatně a prezident může v tomhle být jakýmsi majákem celonárodní změny,“ zamýšlí se po cestě k poslední zastávce Nerudová.

výhledy u obce Telecí

U obce Telecí jsou krásné výhledy

Výstup na vrch

Tou není historická stavba nebo přírodní památka, ale místo – Lucký vrch. „Odtud je pohled na Telecí nejhezčí. I když jsou chaloupky ukryté za korunami stromů, ten výhled a nadhled je fantastický,“ rozplývá se Danuše Nerudová.

Text: redakce
Foto: archiv

O chalupaření na pomezí Moravy a Čech