Jak si vybrat opravdu dobré turistické boty?

Vybíráte si své první turistické boty, takže vlastně moc netušíte, po čem se dívat? Nebo jsou podrážky vašich starých už prošlapané, a tak prostě hledáte náhradu? Trochu tušíte, co hledat, ale rádi byste investovali do opravdu dobrých bot, takže chcete vybírat zodpovědně? Máme pro vás pár rád, díky kterým si vyberete boty, z nichž nebudete mít puchýře a otlaky.

foto Pixabay

Turistické boty byste měli kupovat podle toho, k čemu je vlastně potřebujete. Proto si budete muset zodpovědět několik otázek.

Jaký typ turistiky obvykle podnikáte?

S tím se pojí rovnou tři otázky.
V jakém terénu obvykle chodíte?

Terén by se pro jednoduchost dal rozdělit do tří kategorií:

1. Snadné stezky: Obvykle v údolích nebo na otevřených prostranstvích. Povrch tratí je stabilní a rovný, s mírnými kopci. Na tento terén budou ideální lehké boty, pro lepší pohodlí sáhněte po nějakých s tlumením, ale není to tak důležité. Rozhodně si nekupujte vysoké boty.

2. Nerovné stezky: Tento technický terén lze nalézt v horách nebo kopcovité krajině. Budete si muset dávat pozor na kameny, kořeny a bahno. Tady už jsou na zvážení vyšší boty, které lépe obejmou váš kotník a zabrání jeho vyvrknutí.

3. Mimo stezky: Neznačená cesta, překážky, řeky. Tady potřebujete pevnou obuv, určitě kotníkovou. A nezapomínejte, že ve většině chráněných území je zakázáno se pohybovat mimo stezky.

Prostě a jednoduše: Čím techničtější terén, tím tužší podrážku by vaše turistická obuv měla mít, aby vám poskytla větší stabilitu. Výztuhy (gumová špička, chránič paty atd.) zvyšují odolnost boty, ale dělají ji těžší.

A voděodolnost? Nepropustné membrány jako GORE-TEX chrání nohy před vlhkostí, ale snižují prodyšnost obuvi. Do letních veder nemusí být ideální. Zvažte, jestli to váš terén vyžaduje.

foto Pixabay

Jak těžký batoh většinou nosíte?

Lehký batoh je méně únavný na nošení, existuje menší pravděpodobnost zranění. Můžete tedy zvolit lehkou a flexibilní obuv, samozřejmě pokud to není v rozporu s terénem.

Jestliže nosíte stan, vařič a jídlo, poohlédněte se po pevnější obuvi, která dodá extra stabilitu.
Jak dlouho půjdete a v jakém tempu?

Na krátkou vycházku, která je pocitově jednoduchá, se můžete vydat v lehčích botách. Na horskou túru s velkým stoupáním si vezměte raději pevnější boty.

foto Pixabay

Jak moc jste ve formě a co máte za sebou?

Chodíte na túry teprve pár měsíců a ještě nemáte tolik zkušeností, ale postupujete rychle. Túry, které podnikáte, jsou stále ambicióznější a techničtější. Nikdy jste si nezranili kotník a jste v dobré fyzické kondici, protože rádi provozujete jiné vytrvalostní sporty. Pak můžete zvolit lehké nízké trekové boty, které umožní volnější pohyb nohou.

Jste zkušený turista, co už řadu let chodí po horských stezkách, ale nedávno jste si vyvrtli kotník a museli si dát pauzu? Pak asi postrádáte tolik potřebnou podporu kotníku a měli byste sáhnout po vyšších botách.

Neexistují jedny nejlepší turistické boty

Ve finále je to docela jednoduché. Stačí použít selský rozum a zamyslet se nad tím, co vyhovuje vašim potřebám. Neexistují jedny turistické boty, o kterých by se dalo říct, že jsou nejlepší.

 

 

 

Komerční prezentace

Jak si vybrat opravdu dobré turistické boty?