Než sfoukneš hořící svíčku…

Pálení svíček má dlouhou tradici, vychází z pradávných rituálů ohně, který nabíjí teplem, světlem, energií.

Pod svíčky se dají použít kovové formičky na cukroví

Jakmile nastanou dlouhé zimní noci, začneme je prosvětlovat lampičkami, lucernami, svíčkami, zkrátka světýlky všech druhů. Opravdové voskové svíce jsou v interiéru trochu problematické, protože jsou přece jen zdrojem nebezpečného otevřeného ohně. Ten, komu od nich chytil plamenem adventní věnec nebo vánoční stromek, ví, o čem je řeč. Proto se vosk dává do sklenic nebo plechovek a adventní věnce můžou vypadat i jinak, než bychom čekali. Mívají podobu nízkého patra přírodnin a vysokých a tlustých svící, které tak snadno neshoří a naaranžovaných ozdob se hned tak nedotknou.

Dřevěnou desku stolu chrání misky či podložky ze skla, z kovu či keramiky. Ty by měly jako ochrana před požárem stačit, ovšem pokud do nich nevstrčíme nějakou hořlavou dekoraci.

Adventní věnec v netypickém, zato bezpečném provedení

Z čeho se svíčky vyrábějí

Samostatnou kapitolou je materiál, z něhož jsou svíce vyrobeny. Možná jste udiveni a říkáte si, že odpověď znáte: přece z vosku. Máte pravdu, ale záleží na tom, z čeho vosk je. Je-li stoprocentně přírodní, je vše v pořádku.

Nejvhodnější jsou svíce ze včelího vosku. Spalováním neuvolňují žádné jedovaté zplodiny, naopak dokážou na sebe navázat těžké kovy, ionizují vzduch, nekapou a příjemně voní.
Za „zdravé“ se považují i svíčky ze sójového vosku, které mají velmi čisté spalování a velmi dlouho vydrží hořet.

Další zdravou alternativou jsou svíce z palmového vosku, též stoprocentně přírodního produktu. Hoří čistě, nedýmají, drží tvar, při hoření se neuvolňují žádné škodlivé látky.

Při nákupu se nezapomeňte informovat o materiálu, z něhož jsou svíčky vyrobeny

Parafín do domu raději ne!

Horší je to se svíčkami vyrobenými z parafínu. Pokud po zhašení parafínové svíce vyvětráte, vlastně se nic neděje, škodlivých látek v plicích máte málo. Ale vězte, že parafín se získává z ropy a jeho spalováním vzniká toluen, benzen, formaldehyd a oxid uhličitý, to znamená pro plíce samé škodliviny. A když si k parafínu přidáte i chemicky vyrobené vůně a barvy, může dojít k podráždění sliznic a uvolnění rakovinotvorných látek do místnosti. Dlouhodobé a opakované pobývání v nevětrané místnosti, kde hoří parafínová svíčka, se tedy nedoporučuje.

Klasické svícny bývají z kovu, tento je ze skla v barvě jantaru. Svícen Amber značky Bloomingville stojí 439 Kč (Bella Rose)


TIP

Nákup „zdravých“ svíček může být problematický, protože i tady se „ředí“. Zdravé vosky se míchají s nečistými oleji, proto je dobré si zkontrolovat jejich složení.

Svíčky z pravého vosku jsou jen kamufláží pro světlo LED imitující hořící plamínek (Tchibo)


Jak ji sfouknout?

Hořící svíčku se nedoporučuje sfoukávat, zdravým způsobem jejího zhasínání je buď použití zhasínadla, nebo ponoření knotu do tekutého vosku.

I silná dřevěná deska může být podstavcem pro adventní svícen

 

Na zdobení se dají použít například proutky skořice ovázané proužkem krajky

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Než sfoukneš hořící svíčku…