Nevhodná matrace – špatné spaní

Rubrika: Interiér

Budete si kupovat novou matraci? Vybírejte pečlivě, důležitá je tvrdost matrace, která by měla být úměrná věku, hmotnosti, pohlaví, ale i zaměstnání.

 

Kvalitní matrace, které matrace se přizpůsobí tělu a správně je podepírají, jsou zárukou osvěžujícího a zdravého spánku (Johann Malle)

 

Nejdůležitější měřítko při výběru matrace by měla být hned vedle volby materiálu především její tuhost, která následně určuje komfort během spánku a ovlivňuje i naše zdraví. Správně zvolená matrace je základem kvalitního odpočinku během spánku, měla by se perfektně přizpůsobit tělu a dokonale rozložit jeho hmotnost.
Člověk se tak přirozeně uvolní a snáze přejde do hlubokého spánku, který má zásadní význam pro relaxaci těla a duševní odpočinek.

 

Svrchní matrace, vysoké pružinové matrace a spodní rám. To jsou luxusní ručně vyráběné kontinentální postele (Johann Malle)

Jakou tuhost matrace zvolit?
Správnou tuhost matrace volíme na základě několika kritérií. Ta jsou dána především naším věkem, váhou i délkou odpočinku. „Obecně platí, že správnou tuhost matrace nejlépe určíme podle toho, že při různých polohách cítíme dostatečnou oporu páteře, čímž nedochází k její deformaci. Matrace by proto měla v první řadě držet anatomický tvar páteře. Každou matraci proto doporučuji osobně otestovat s dostatkem času a ideálně pod dohledem odborníka,“ radí fyzioterapeut René Kacián a dodává: „U starších osob je pak dále vhodné zvolit vyšší matraci, která umožní pohodlné vstávání z postele. Stejná pravidla platí i u těhotných žen, kde je navíc vhodné ještě více podpořit namáhanou páteř, ideálně speciálními polštáři, které podepřou těhotenské bříško a uleví bolestem zad.“
Pokud nemáte na spánek příliš času, volte matraci obzvlášť pečlivě. Měla by vám poskytnout dostatečnou oporu i komfort během spánku. „Tvrdost matrace volte i podle svého zaměstnání. Pokud vykonáváte fyzicky náročné práce, volte tvrdší matraci. Jste-li kancelářský typ, doporučuji matraci střední tuhosti. Dbejte především na dostatečnou oporu krční páteře. K tomu vám dopomohou například speciální nákrčníky či polštáře,“ doplňuje Jakub Šoufek, odborník na zdravé spaní ze společnosti Johann Malle.

Může příliš tuhá matrace způsobovat bolesti zad?
„Tvrdá matrace může způsobit především otlaky na kloubech a pocit diskomfortu během spánku či při probuzení. Každý člověk by měl volit takovou matraci, která odpovídá jeho tělesné hmotnosti a zajistí dostatečnou oporu páteře. Otlakům na kloubech můžete ulevit použitím svrchní podložky, která matraci příjemně změkčí,“ doporučuje fyzioterapeut René Kacián.

Jakou zvolit matraci pro děti?
„Pro děti je ideální matrace středně tvrdá až tvrdá s přihlédnutím k hmotnosti a věku dítěte. Děti jsou maximálně flexibilní, a když budou zvyklé spát na tvrdším povrchu, rychle to přijmou a bude to pro ně přirozené. Spánek pro ně pak bude opravdu přínosný. To jsem si ověřil i u své 3,5 leté dcery,“ uzavírá René Kacián.

Spolehlivý pomocník při výběru vhodné matrace je měřící deka, která pomůže i ve volbě kombinace s roštem.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: JOHANN MALLE, TEMPUR, PURTEX, GUMOTEX

Nevhodná matrace – špatné spaní