Není nad guláš

Rubrika: Recepty

GULÁŠ PATŘÍ MEZI NEJOBLÍBENĚJŠÍ ČESKÁ JÍDLA. VEDLE TOHO KLASICKÉHO ALE EXISTUJE I ŘADA DALŠÍCH GULÁŠOVÝCH VARIANT.

Ten pravý guláš

Pravlastí guláše je Maďarsko, odkud se rozšířil do celého světa. Ten pravý guláš se připravuje z hovězího masa, nejlépe z kližky, plece nebo kýty. Vedle hovězího se ale dá použít i vepřové nebo skopové maso či všechna dohromady, a lze uvařit i guláš kuřecí, králičí či rybí. Existuje i levná varianta guláše z uzenin a brambor nebo i guláše bez masa – ze zeleniny, ze sóji či z hub. Nezbytnou součástí guláše je cibule, někdo doporučuje dokonce stejné množství cibule jako masa. Z koření nesmí chybět paprika, která dává guláši chuť i pěknou barvu.

A dál už se mohou recepty lišit. Přidávat je možné další zeleninu, například papriky a rajčata nebo kořenovou. Guláš se podlévá vodou, vývarem, pivem či vínem, zahušťuje jíškou, moukou, smetanou, chlebem. Ani v koření nejsme nijak omezeni. Stejně tak postupy se mohou lišit: některé recepty radí kostky masa nejprve opéct a pak teprve přidat cibuli, jiné doporučují dávat maso na již osmahnutou cibuli. Podobné je to s paprikou – když ji přidáte, rozmíchanou v troše oleje, až ke konci vaření, zachová si pěkně červenou barvu.

Guláš tak může být pokaždé jiný. Nabízíme vám varianty se všemi druhy masa, s různou zeleninou i odlišně kořeněné. Předpisy jsou na 4 porce.

Chilli guláš

300 g zadního hovězího masa, 300 g libového vepřového masa, 100 g slaniny, 2 párky, 4 velké cibule, 6 lžic (nebo víc) kečupu, asi 100ml piva, nastrouhaný tvrdší chléb, 3 lžíce oleje, 1 lžička sladké mleté papriky, špetka chilli papriky, sůl, pepř
Maso nakrájíme na kostky. Na oleji zprudka opečeme hovězí maso, přidáme sladkou a chilli papriku, osolíme, opepříme. Přidáme na hrubo nakrájenou cibuli a lehce osmahneme. Podlijeme pivem a dusíme. V polovině dušení přidáme osolené a opepřené vepřové maso, případně ještě podlijeme, přikryjeme a dusíme do změknutí. Mezitím na pánvi rozškvaříme na kostičky nakrájenou slaninu, na níž opečeme na kolečka rozkrájené párky. K masu přidáme kečup, povaříme, zahustíme strouhaným chlebem, opět chvíli povaříme, přidáme párky se slaninou. Podle potřeby dochutíme kořením.

Segedínský guláš

200 g hovězího masa, 200 g vepřového masa (ramínko, plecko, libový bůček), 200 g skopového masa, 100 g slaniny, 2 velké cibule, 1 lžíce sladké mleté papriky, kmín, vývar, 600 g kysaného zelí, 1 lžíce hladké mouky, 300 ml kyselé smetany, sůl
Maso nakrájíme na kostky a osolíme. Slaninu nakrájenou na kostičky vyškvaříme, na ní do zlatova osmahneme na drobno pokrájenou cibuli. Přidáme papriku, chvíli zasmahneme, pak přidáme hovězí a skopové maso. Ze všech stran prudce opečeme a když maso pustí šťávu, snížíme teplotu. Okmínujeme, mírně podlijeme vývarem a přikryté dusíme. V polovině dušení přidáme vepřové maso a na menší kousky překrájené kysané zelí. Před koncem dušení zahustíme smetanou s rozmíchanou hladkou moukou a chvíli ještě povaříme, podle chuti přisolíme.

Kuřecí guláš

600 g kuřecího masa, 40 g hladké mouky, 1lžička papriky, pepře a soli, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce másla, 1 cibule, 15 šalotek, 1 červená a 1 zelená paprika, 1 lžička mleté papriky, 1 lžička nakrájené rozmarýny, 3 lžíce rajčatového protlaku, 200 ml kuřecího vývaru, 100 ml bílého vína, 300 g konzervovaných rajčat, 150 g zakysané smetany, 1lžíce drobně pokrájené petrželky
Maso nakrájíme na kostičky a obalíme vmouce s paprikou, pepřem a solí. V kastrolu, který můžeme dát i do trouby, rozehřejeme olej a máslo. Přidáme na plátky nakrájenou cibuli, nasekané šalotky, na drobno pokrájené papriky a opékáme asi 3 minuty. Vmícháme maso a opékáme další 4 minuty. Okořeníme paprikou a rozmarýnou. Přidáme protlak, vývar, víno a rajčata, přikryjeme pokličkou a dáme zhruba na hodinu do trouby předehřáté na 160 C péct. Na talíři ozdobíme zakysanou smetanou a petrželkou.

Irský guláš

600 g skopového masa, 400 g brambor, 100 g slaniny, 4 cibule, 4 mrkve, 1 petržel, 750 g bílého zelí, 400 ml vývaru, sůl, pepř, 2 lžíce nasekané petrželky
V kastrolu necháme zesklovatět na kostičky nakrájenou slaninu a postupně na ni rozložíme vrstvy na kostky nakrájeného masa, brambor a drobně pokrájené cibule, zeleniny a zelí. Osolíme, opepříme a zalijeme vývarem a vodou tak, aby suroviny byly potopené. Pak zvolna dusíme asi 70 až 80 minut, až je maso měkké. Posypeme petrželkou.

Rybí guláš

600 g rybího filé, 2 větší cibule, 60 g sádla nebo oleje, sladká a pálivá paprika, 1/2kostky masoxu, sůl, 50 ml kečupu
Na drobno nakrájenou cibuli osmahneme na tuku, přidáme papriku, rozdrobený masox, filé nakrájené na větší kostky, osolíme, podlijeme horkou vodou a přikryté dusíme asi 10 minut. Přidáme kečup, promícháme, podle chuti dokořeníme. Jíme s pečivem.

Bratislavský guláš

600 g hovězího masa (kližky, předního), 4 lžíce oleje, 1menší cibule, 2 karotky, 1 petržel, kousek celeru, 5 zrnek pepře, 3 zrnka nového koření, 1 bobkový list, špetka tymiánu, 1/2 citronu, trochu octa, 1 lžíce hladké mouky, 1 lžíce hořčice, 250 ml mléka nebo smetany, 1/2 lžičky cukru, vývar nebo bílé víno
Maso nakrájíme na kostky. Na polovině rozehřátého oleje podusíme na drobno nakrájenou cibuli, přisypeme polovinu kořenové zeleniny nakrájené na kostičky, osmahneme a přidáme maso. Prudce je ze všech stran opečeme a když pustí šťávu, snížíme teplotu, dodáme koření a na plátky nakrájený citron. Postříkáme trochou octa, přikryjeme a dusíme. Podle potřeby podléváme vývarem nebo vínem. Měkké maso vyjmeme a šťávu zahustíme jíškou ze zbytku oleje a mouky. Přidáme hořčici, mléko či smetanu, cukr, vývar a dobře promícháme. Ještě chvíli povaříme. Podle chuti přisolíme, okyselíme a přecedíme. Zbytek zeleniny nakrájíme, uvaříme, vložíme do omáčky a společně ještě chvíli povaříme. Přidáme maso a vše prohřejeme.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Není nad guláš