Nejčastější opravy plotů

Opravy plotů je lepší dělat průběžně a ještě ve stadiu, kdy jde spíše o drobnou údržbu. Tím předejdete větším škodám. Rozsáhlé opravy už obvykle znamenají výměnu sloupků, pletiva nebo planěk.

odstranění původního nátěru z plotu

Prevencí škod způsobených deštěm a sněhem je pravidelná obnova nátěru. Je dobré zbavit předtím plot vrstev toho původního. Foto: Shutterstock

Na postupné chátrání je bohužel nejnáchylnější dřevěný plot, který mají chalupáři v oblibě zejména kvůli vzhledu. Dřevěný plot k venkovským chalupám patří a v minulosti se stavěl kvůli ceně a dostupnosti materiálu, ale i pro relativně snadné opravy či nahrazování jeho jednotlivých součástí. Dřevo prostě není na věky, a i když uděláme maximum pro to, aby ho nepoškozovaly povětrnostní podmínky a zemní vlhkost, oprava či obnova nás dříve nebo později stejně nemine.

Když ještě stojí

Dřevěný plot nespouštějte z očí. Hlídejte, kdy je potřeba obnovit nátěr, a včas to udělejte. Dalo by se říct, že zvláště u rozsáhlejšího oplocení průběžnou obnovu nátěru na jednom konci skončíte a z druhého můžete začít znovu. Věnujte přitom pozornost exponovaným místům, tedy plaňkám a sloupkům na návětrné otevřené straně, částem u země, dřevu kolem kotvicích prvků, ale i samotným hlavám šroubů, pantům či skobám.

Obnovujte včas stříšky a kryty na hlavách sloupků, vysekávejte trávu pod plotem a kolem pat planěk a kontrolujte stabilitu sloupků. Zjistíte-li, že některý z nich v zemi uhnil, vyměňte ho dřív, než začne zimní vítr vyvracet jednotlivá plotová pole a zahradu vám za vaší nepřítomnosti rozryjí divoká prasata.

oprava plotu

Opravy oplocení usnadní i akumulátorové nářadí. Plaňky či latě nehnijí tak často jako sloupky, ale občas se musí měnit rovněž. Foto: Shutterstock

Jsou-li plotové dílce k sloupkům přišroubované skrze horizontální latě, případně zavěšené na skobách, nebude výměna sloupků složitá. Pokud jsou přitlučené, můžete je zkusit vypáčit, odvrtat, případně nezbude než latě u sloupků odříznout. Pak ovšem budete muset vyřešit jejich opětovné upevnění na nové sloupky, což může znamenat posun a nutnost „nastavení“ plotového dílce nebo celé řady. Ale shnilý sloupek musí pryč včas, i když dočasné řešení v podobě jeho posílení zatlučením či zapuštěním nového sloupku těsně vedle toho chátrajícího může pomoci.

oprava drátěného plotu

Při údržbě a opravách drátěných plotů si často vystačíte s kleštěmi a drátem, který je lepší v poplastované verzi. Foto: Shutterstock

Drátěný plot

Tady máme na mysli zejména ten nejrozšířenější typ plotů z čtyřhranného zaplétaného pletiva. To bývá vypnuté mezi kovovými sloupky, ale v minulosti se používaly i bytelné opory betonové, někdy i dřevěné kůly. Pro ty platí už výše zmíněné nároky na údržbu či opravu, zatímco sloupky betonové jsou víceméně nezničitelné (může je po čase vyvrátit vítr, když nejsou zabetonovány a uvolňují se například ve vlhkém podloží) a u želených záleží na tom, jakou mají povrchovou úpravu, zda do nich shora zatéká voda atd. Samotné pletivo po čase rovněž koroduje, rezavějí a praskají napínací dráty, voda poškozuje i vázací dráty, jimiž je pletivo upevněné na sloupcích.

Tyto věci má smysl kontrolovat a včas obnovovat, přičemž zárukou trvanlivosti na další léta je především použití dnes už běžně dostupných poplastovaných prvků. Při kompletní výměně tedy lze použít poplastované či odolným nástřikem povrchu upravené sloupky, ale i pletivo, napínací i vázací dráty. Poplastování zabrání korozi, navíc je jeho zelený odstín vcelku přijatelnou variantou, pokud má do okolní přírody drátěný plot nenápadně zapadnout.

uzlové, lesnické či farmářské pletivo

Uzlové, lesnické či farmářské pletivo je řešením, pokud plot obnovujete a zároveň potřebujete zachovat alespoň provizorní oplocení. Foto: Shutterstock

K dispozici je však i levnější pozinkované pletivo bez úpravy povrchu, po němž sáhnete za předpokladu, že se obnovují třeba jen menší části plotu a odlišný barevný odstín by působil rušivěji než „pozink“, který po nějaké době získá příslušnou patinu a splyne s původním oplocením.

Rychlé a levné řešení při obnově plotu je použití kombinace zatlučených kůlů a lesnického drátěného pletiva

Jak vybrat sloupky

Výšky sloupků se vždy řídí předpokládanou výškou plotu. K drátěným plotům se vyrábějí kovové sloupky o výškách 170, 200, 230 a 260 cm. Do běžného typu půdy je doporučená vzdálenost mezi sloupky 2,5 metru. Pro pletivo do výšky 1 m postačí sloupek o výšce 150 cm a vzpěra k rohovým sloupkům 170 cm. Vzpěra znásobí odolnost rohových sloupků vůči protitahu. Pro pletivo výšky 125 cm použijte sloupky vysoké 175 cm a vzpěry 170 cm, pro pletivo výšky 150 cm jsou vhodné sloupek i vzpěra vysoké 200 cm. Sloupky se usazují do hloubky 50 cm.

Dobré rady

  • K nátěrům plotových polí z planěk či latí jsou vhodné širší válečky, zvládnou pokrýt lazurou či barvou více latí najednou
  • Používejte pomůcky, které vám stavbu a opravu plotu usnadní, tzn. zatloukače kůlů, půdní vrtáky, napínáky pletiva či aku šroubováky

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Nejčastější opravy plotů