Bezpečná práce s motorovou pilou

Rychlost pilového řetězu je velmi vysoká, u hobby pily se pohybuje kolem 15 – 20 metru za sekundu. Pro srovnání, patnáct metrů za sekundu je například rychlost prudkého větru, který dokáže ohýbat vzrostlé stromy, nebo automobilu, který jede více než 50 kilometrů v hodině. Abyste měli takovou sílu a výkon bezpečně pod kontrolou, je bezpodmínečně nutné při práci s motorovou pilou dodržovat řadu zásad.

 

Ochranné prostředky se vyplatí i na zahradě

 

Důležité je správné držení pily, musí se respektovat bezpečná vzdálenost, svá pevná pravidla má také pohyb s pilou. Stejně tak je nutná maximální obezřetnost a tedy používání předepsané výstroje a oblečení – bez ohledu na to, zda budete „pouze“ připravovat topivo na zimu z přivezeného dřeva nebo se chystáte pokácet a odvětvit strom v lese. Základem výbavy pro práci s motorovou pilou je přilba s ochranou obličeje, chrániče sluchu a rukavice tlumící vibrace. Samozřejmostí by mělo být vhodné oblečení a pevná obuv s neklouzavou podrážkou a ocelovou špičkou.

 

Ochranné pomůcky nejsou jen pro profesionály

Nejen pro profesionály
Ochranné oblečení bohužel bývá velmi často opomíjeno, přitom ale již dávno neplatí, že se jedná pouze o výsadu profesionálních dřevorubců. Společnost Husqvarna pro letošní rok připravila pracovní oblečení s protipořezovou úpravou, kterým se snaží změnit tradiční vnímání – tedy že ústroj pro práci s motorovou pilou musí být robustní, nemoderní a drahý. Ochranné oblečení je vyrobeno z prodyšného materiálu a je navrženo tak, aby splňovalo všechny požadované bezpečnostní normy, veškeré ochranné oblečení značky Husqvarna je testováno v souladu s příslušnými mezinárodními předpisy a normami. Aby oděv při práci neomezoval, Husqvarna vyvinula materiál chránící před proříznutí řetězovou pilou, který se sestává z méně vrstev. Díky tomu je lehčí, vzdušnější a přitom nabízí stejnou ochranu. Ochrana proti proříznutí se skládá z podšívky, kterou tvoří několik vrstev velmi dlouhých vláken. Ta se v případě kontaktu roztočeného řetězu pily s oblečením z neprořezu během zlomku vteřiny namotají do řetězu a okamžitě jej tak zastaví. Tím dokážou zabránit vážnému zranění.

 

Neprořezové návleky Husqvarna Classic jsou vhodné zejména pro příležitostné uživatele řetězových pil. Používají se přes běžné pracovní kalhoty, díky vysoké prodyšnosti jsou ideální i při práci v horkém počasí. K pohodlí přispívají ventilační zipy po celé délce zadní části nohavic. Návleky mají jednu univerzální velikost, každý si je může přizpůsobit díky nastavitelné výšce a šířce pasu. Nechybí šikovná zadní kapsa na zip.
Doporučená cena ochranných návleků Husqvarna Classic je 2.160 Kč včetně DPH, k dostání v síti autorizovaných prodejců Husqvarna.

 

Bunda pro práci v lese Husqvarna Classic má hladký a moderní design. Její jasně oranžová barva v horních partiích zajišťuje výbornou viditelnost v horších světelných podmínkách. O dostatečné odvětrávání se stará otevřené sedlo na zádech. Bunda je vybavena dvěma bočními kapsami na zip a praktickou, snadno přístupnou kapsou na hrudníku. Nechybí knoflíky na konci rukávů pro nastavení jejich šíře. Bunda Husqvarna Classic je dostupná ve velikostech S až XXL.
Doporučená cena bundy Husqvarna Classic je 1.430Kč včetně DPH, k dostání v síti autorizovaných prodejců Husqvarna.

 

TIPY PRO BEZPEČNÉ ŘEZÁNÍ

Správný postoj a držení pily – pevně uchopte obě rukojeti pily, platí, že držení pily je stejné pro leváky i praváky. Palcem a prsty ruky musíte úplně obejmout rukojeti. Aby se snížilo riziko zranění při případném zpětném vrhu, je nezbytné držet palec levé ruky pod přední rukojetí. Při řezání stůjte s rozkročenýma nohama. Pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před svou pravou nohou. Šetřete svá záda a při práci je neohýbejte. Místo toho u řezání v nižších polohách pokrčte kolena.

 

Pohyb s pilou a přeprava – Když se s pilou pohybujete na další místo, řetěz se nesmí otáčet. Při přemisťování, byť o několik kroků, je proto nezbytné aktivovat řetězovou brzdu nebo vypnout motor. U delších vzdáleností nebo v dopravním prostředku použijte kryt vodicí lišty.

 

Bezpečná práce – před zahájením práce s řetězovou pilou se přesvědčte, že se v okruhu 3 až 5 metrů kolem vás nikdo nenachází. U kácení stromů se vyžaduje větší bezpečná vzdálenost odpovídající alespoň dvojnásobku délky stromu.

 

Startování řetězové pily – nastartování benzinové a elektrické pily je odlišné, vždy ale platí, že se pila startuje na zemi a tak, aby byla plocha kolem lišty čistá. Přesvědčte se také, že na liště nejsou žádné větvičky nebo podobné předměty, které by se mohly při startování zaklesnout do řetězu. Pokud s někým pracujete, vždy ho upozorněte, že začínáte pilu používat. Aktivujte také řetězovou brzdu tlačením páky brzdy proti zpětnému vrhu dopředu.

 

Zkušební řez – pokud nejste zvyklí řetězovou pilu používat nebo jste s ní dlouho neřezali, seznamte se s ní pomocí cvičného řezu na vhodném kusu dřeva – zkuste uříznout například tenký koláč. Řežte plnými otáčkami motoru.
Pokud řežete sami, nezáleží, zda na chatě, doma, nebo v lese, mějte připravený mobilní telefon, abyste si v případě potřeby mohli zavolat rychlou pomoc. Po ruce by měla být i lékárnička pro poskytnutí první pomoci.

TEXT A FOTO: HUSQVARNA

 

 

Bezpečná práce s motorovou pilou