Evropa přechází na praní prádla na 30 °C

pračka

Evropané stále více přistupují k praní prádla na 30 °C. Foto: Shutterstock

Údaje z evropského průzkumu o pracích návycích za poslední tři roky ukazují, že 35 milionů domácností v Evropě snížilo teplotu praní na 30 °C a ušetřilo tak téměř jeden milion tun emisí oxidu uhličitého.

Přední značka domácích spotřebičů zveřejnila výsledky nejdelší a nejrozsáhlejší studie svého druhu o tom, jak Evropané přistupují k praní prádla. Zmíněný výzkum týkající se velkých evropských trhů jasně ukazuje na trend, který je zřetelný i v dalších evropských zemích. Ze studie vyplynulo, že dlouhodobě zažité stereotypy se rychle mění především proto, že se spotřebitelé snaží ušetřit náklady na energii, což prospívá životnímu prostředí:

 • Od roku 2020 se 35 milionů evropských domácností rozhodlo prát na 30 °C; z toho více než 14 milionů přešlo na praní při nižší teplotě v posledních 12 měsících.
 • Přechod domácností na praní na 30 °C je srovnatelné s ušetřením více než 952 000 tun ekvivalentu CO2.
 • 44 % domácností nyní pere prádlo převážně při teplotě 30 °C nebo nižší, zatímco před třemi lety to bylo 35 %.
 • Pokud bude tento trend péče o prádlo pokračovat, bude většina Evropy do roku 2025 prát na 30 °C.
 • 86 % všech domácností se v posledních 12 měsících snažilo snížit spotřebu energie a více než polovina (57 %) také změnila svůj dosavadní způsob praní.
vyžehlené prádlo

Energeticky úsporná pračka snižuje náklady domácnosti. Foto: Shutterstock

Současná energetická krize urychluje změny

hromada

Plná náplň pračky je optimální. Foto: Shutterstock

Ačkoli studie ukázala, že se zvyky evropských domácností v posledních několika letech mění směrem k udržitelné budoucnosti, je to hlavně současná energetická krize, která pomáhá tyto změny značně urychlit. Ze zmíněného průzkumu vyplývá, že 43 % respondentů nyní více využívá plnou náplň prádla, 31 % častěji nosí oblečení mezi praním, 29 % více pere v noci a 30 % nyní používá ekologické nastavení. Mnozí z nich tyto změny dělají poprvé.

Ukazuje se také, že obavy o rostoucí náklady na energie jsou pro spotřebitele stále aktuální a že 83 % dospělých přemýšlí o spotřebě energie při používání spotřebičů více než kdykoli předtím. 58 % respondentů zároveň uvádí, že energetická úspora bude klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu jejich příštího spotřebiče.

žehlení párou

Pára snižuje pomačkání, oblečení tak není nutné žehlit. Foto: Shutterstock

Pět kroků, kterými ovlivníte životní prostředí i vy

 1. Perte na 30 °C, a to co nejčastěji. 52 % Evropanů stále pere převážně na
  40 °C a více.
 2. Vybírejte energeticky úsporné spotřebiče. Snižují spotřebu energie a šetří zdroje, což snižuje náklady domácností a pomáhá planetě.
 3. Místo praní prádlo osvěžte párou. 62 % Evropanů uvádí, že hlavním důvodem, proč perou své oblečení, je „zbavení se zápachu“, a téměř čtvrtina dospělých (23 %) také uvádí, že hlavním důvodem pro časté praní je obliba nosit čerstvě vyprané oblečení. Nová technologie umožňuje osvěžit oblečení párou a pro odstranění zápachu také přidat vůni. Hlavní výhodou je samozřejmě úspora vody a také času, protože pára snižuje pomačkání a oblečení pak není nutné žehlit.
 4. Objevte vše, co spotřebič nabízí. Jedním ze způsobů, jak snížit náklady a minimalizovat dopad na životní prostředí, je prostudování návodů k vašim spotřebičům. Z průzkumu vyplynulo, že lidé používají v průměru pouze 3 programy a nevyužijí plně další technologie a funkce, které jim spotřebič nabízí.
 5. Perte plnou náplň. Obavy z vyšších nákladů na energii zlepšily chování 43 % Evropanů, kteří nyní častěji využívají při praní plnou náplň prádla. Zkontrolovat, zda je náplň před praním plná, je malý a poměrně snadný krok, který opět šetří zdroje a snižuje náklady.

Text: Redakce
Foto: Shutterstock

Evropa přechází na praní prádla na 30 °C