Chalupa, kde si staré notuje s novým

O elixíru věčného mládí se zatím píše pouze v pohádkách. I když se člověk sebevíc snaží, čas prostě nezastaví. V tomto směru můžeme závidět některým objektům, na kterých zub času nemusí zanechat ničivé stopy, pokud se jich ujme člověk, jenž jim rozumí, má je rád… Takovým příkladem je i zrekonstruovaná chalupa na Vysočině.

Majitelé chalupy si v kraji kopců a kopečků nejprve pořídili rozlehlý statek. Jeho údržba ale byla příliš náročná, stála nejen více finančních prostředků, než předpokládali, ale i sil. Rozhodli se ho proto prodat. Nejprve plánovali, že už se nebudou vázat na jedno místo, naopak že budou hodně cestovat. Brzy však zjistili, že jim schází místečko, kam by mohli ve volném čase utíkat z rušné moravské metropole za klidem, pohodou a věnovat se různorodým sportovním aktivitám.

Šťastná náhoda

Rozhodli se tedy, že si na Vysočině tentokrát koupí menší venkovské stavení.
„Měli jsme štěstí. Zastavil se u nás známý a zmínil se, že jeho přátelé prodávají hezkou venkovskou chalupu. Hned jsme se tam jeli podívat,“ vzpomíná majitelka. Když si s manželem stavení prohlédli, věděli, že další hledání není nutné. Nicméně čekala je spousta práce.
Chaloupka totiž sice byla v dobrém stavu, ale ani zdaleka nesplňovala jejich představy o rekreačním objektu. Rozhodli se tak pro razantní rekonstrukci. Úkolem číslo jedna bylo sehnat architekta, který se zhostí projektu přestavby. I v tomto případě měli manželé štěstí a nehledali dlouho. Na internetu objevili článek o zajímavě zrekonstruované venkovské chalupě. Autorkou projektu byla architektka Anna Nová.
„Zaujalo nás, jak dokázala skloubit staré s novým,“ vypráví majitelka a dodává: „A sedli jsme si i lidsky. Paní Nová dokázala vycítit, co má člověk rád. Já měla nápad a ona moji myšlenku dotáhla do detailu, aby se dala realizovat.“
Na adresu chalupy na Vysočině architektka řekla: „Šlo o klasické venkovské stavení z období první republiky. Dostalo novou střechu, obvodové stěny a podlahy se zbavily vlhkosti, objekt má novou fasádu. Stará špaletová okna byla nahrazena přesnými replikami a proběhly i další stavební úpravy.“

Rustikální kuchyň si majitelé nechali vyrobit na zakázku podle návrhu autorky projektu rekonstrukce Anny Nové

Místo přístavku

Aby chalupa vyhovovala potřebám majitelů, bylo třeba značně rozšířit její obytnou plochu. Metry čtvereční navíc se získaly přestavbou půdy v obytné podkroví a další přístavbou. Ta vyrostla na místě nevzhledného přístavku, který byl zbourán. Přestože si přístavba nehraje na to, že byla postavena v první polovině minulého století, dokonale si s původním objektem rozumí. Pod její střechou je dnes kromě skladu místnost nabízející příjemné posezení s přáteli a sauna, kterou manželé často využívají.

Rekonstrukcí chalupy z první republiky se hodně změnilo, ale nová tvář udržuje tradiční styl

Z bazarů i z půdy

V interiéru chalupy na příchozí dýchne atmosféra první republiky. Kromě na zakázku vyrobené rustikální kuchyňské sestavy, kterou navrhla Anna Nová, většina vybavení a doplňků již hodně pamatuje. Často pocházejí z bazarů, ale své poklady vydala i půda, na které se našel například dřevěný houpací kůň či staré dřevěné postele, ze kte­rých šikovný truhlář vyrobil nábytek do koupelny v podkroví.
„Stejně tak se mi na Vysočině podařilo objevit továrnu na paličkovanou krajku. Něco tak hezkého v prodejnách už nenajdete. Ušila jsem si z ní závěs, který se hodí k ručně háčkovaným záclonám,“ říká spokojeně majitelka.

V půdních prostorách jsou situovány dvě útulné ložnice. Trámy natřené na bílo je příjemně prosvětlují

Spokojená atmosféra

Chalupa byla v den naší návštěvy prodchnuta nejen vůní trávy, ale i spokojeností. „Dnes máme vše již doladěno, nic jsme neuchvátali. Hotová je i zahrada. Ta má venkovský styl, je veselá – plná barev. Postupně v ní kvetou pivoňky, kosatce, levandule a další a další kytky. Hezky vypadá i skalka,“ uzavírá naše popovídání nadšená majitelka.

Text: Alena Vondráková
Foto: Martin Zeman

Chalupa, kde si staré notuje s novým