U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NECKY UŽ NEFRČÍ

Kategorie: Styl | Autor: Iva Tvrzová

INSPIRACE

Pokrok ničím nezastavíš, říkávala moje babička a měla svatou pravdu. Na chalupě si sice libujeme v romantice a obklopujeme se starými věcmi, ale současně tu chceme žít pohodlně. A k pohodlí patří i koupelna a splachovací WC, žádné necky a dřevěná kadibudka na dvoře.

Sociální zařízení se dá vybudovat třeba z bývalého chlívku nebo komory. Nejprve však musíme vyřešit technické problémy, zejména přívod vody, odpad. Ani ten nám ale dnes nemusí dělat vrásky, protože se prodává speciální čerpadlo na kaly, které dokáže odpady, včetně těch z WC, vytlačit standardní instalační trubkou až do výšky pěti metrů a do vzdálenosti 50 metrů. Podle velikosti místnosti se rozhodujeme pro vybavení. Minimem by mělo být jedno umyvadlo a sprchový kout, podle možností, velikosti rodiny i našich zvyklostí můžeme přidal vanu a druhé umyvadlo. Pokud je WC samostatné, což je z provozního hlediska vždycky lepší, doplníme ho malým umývátkem na ruce. Jestliže pobýváme na chalupě hodně často a máme dostatek vody, stojí za úvahu do tohoto prostoru ještě umístit pračku. V koupelně by však měl zůstat prostor alespoň na malou skříňku nebo regál k uložení potřebných věcí. Využít se dají i různé niky ve zdi, do kterých přidáme jen police. Ty mohou být ze dřeva, ale můžeme je i vyzdít. A pak přijde na řadu to příjemnější – vzhled. Ne všechno, co v nepřeberném množství obchody nabízejí, se nám bude hodit. I koupelna a WC by měly odpovídat celkovému stylu chalupy nebo chaty. Člověk s citem pro svůj dům a přírodu, do které je zasazen, by jistě vyloučil všechny příliš ozdobné a ultramoderní prvky. Zvolil by co nejjednodušší tvary umyvadel, vany a klozetu. Také dlaždice a obkladačky by si nejspíš vybral ve střízlivé barevnosti. Ale ani sytým barvám by se nemusel vyhýbat, pokud se k jeho konkrétnímu interiéru hodí. V obchodě by se ale zcela jistě velkým obloukem vyhnul vzorovaným kachlíkům. Pokud by chtěl kombinovat barevnost, použil by dvoje různé jednobarevné obkladačky. Ty se dají použít i na obložení vyzděných polic. Máme-li stavení celkově suché, dá se v koupelně uplatnit ve větší míře i dřevo. Buď na obložení stěn (s výjimkou prostoru za vanou a ve sprše), nebo jako dřevěný rošt na podlaze. Ze dřeva mohou být i ostatní prvky – poličky, skříňky na prádlo a kosmetiku, rám zrcadla. Zajímavým nápadem pro kutily je využití staré dřevěné skříňky nebo komody, do jejíž horní desky zapustíme umyvadlo. Získáme tak krásný kousek nábytku, který dodá naší koupelně nostalgický šarm. Vedle dřeva sluší venkovskému stavení i proutí. To se uplatní především na různých doplňcích a drobném nábytku. Zato chromu, “zlatu” a barevným plastům bychom měli dát vale. A pokud nám i pákové baterie připadají příliš moderní, můžeme si koupit třeba baterii se dvěma kohoutky s typickým tvarem čtyřlístku.

_________

NÁPAD

Máte pro své WC malý prostor a přemýšleli jste o tom, jak ho rozšířit? Nabízí se přímo geniálně jednoduché řešení. Pokud je před ním dost místa v chodbě, trochu z něj k oné malé místnůstce, kam chodíval i císař pán pěšky, přidáme. Přitom nemusíme stavět žádné nové zdi. Potřebovat však budeme vhodně velkou starou skříň, ze které odstraníme zadní stěnu a podlážku. Dveře od WC vysadíme a otvor rozšíříme podle velikosti skříně, kterou před něj postavíme. Podlahu v takto zvětšeném WC srovnáme do jedné roviny. Skříň zevnitř vytapetujeme nebo vymalujeme stejně jako stěny původního WC.

NECKY UŽ NEFRČÍ