Ochranné nátěry dřeva

dřevěná chalupa

Patina starého dřeva na fasádě se cení, pro nátěr je tedy vhodný transparentní lazurovací lak. Rámy oken však mohou být natřené krycí barvou nebo výrazněji tónovanou syntetickou lazurou. Foto: Shutterstock

Dřevu škodí vlhkost, ale i slunce, houby či hmyz. Zároveň lze celkem snadno zajistit jeho ochranu před všemi rizikovými faktory. Konstrukce či fasáda pak může sloužit dlouhá léta.

Nemusí to být pravidlem, ale zvláště pro chataře a chalupáře je typický jejich vřelý vztah k přírodním odstínům dřeva. Krycí barvy se tedy využívají spíše na okna a dveře, zatímco fasády, ale i zábradlí či konstrukce pergol a teras nebo dřevěné štíty zděných chalup často zůstávají v odstínu dřeva. K tomu jsou vhodné zejména transparentní (částečně nebo úplně průhledné a bezbarvé) lazury a laky.

Transparentnost je vlastnost, díky které tento typ nátěru nepřekrývá podklad, pouze ho částečně koloruje a nechá prosvítat jeho původní barevnost i kresbu. Barvy pak na rozdíl od lazur obsahují vysoký podíl pigmentu, kryjí a potlačují přirozenou strukturu dřeva, ale zároveň ho lépe a déle chrání před UV zářením.

Lazury zdůrazňují kresbu dřeva

Jako lazurovací laky se zpravidla označují tenkovrstvé a silnovrstvé lazury s minimálním podílem pigmentu v některém z odstínů dřeva. Dřevu mohou poskytnout povrchovou či hlubší (v případě tenkovrstvých lazurovacích laků) ochranu dřeva a zároveň jemné barevné tónování jeho povrchu.

Lazury mohou být syntetické (s obsahem rozpouštědel) nebo vodou ředitelné. Výrobky s obsahem rozpouštědel se vyznačují vysokou pronikavostí, vodou ředitelné lazury splňují ekologické požadavky, a umožňují tak nezávadnou ochranu dřeva.

Tenkovrstvé lazury pronikají hluboko do podkladu a neodlupují se, ale postupně zvětrávají po vrstvách. Silnovrstvé lazury vytvářejí neprodyšnou povrchovou ochrannou vrstvu a jsou vysoce vodoodpudivé. Doporučují se proto především pro nátěry rozměrově stabilních stavebních dílů, například oken a dveří. Tenkovrstvá lazura vytvoří účinnější ochrannou povrchovou vrstvu nanesením několika nátěrů po sobě.

Ochrana a impregnace

Impregnace dřeva je jednou z možností, jak je chránit nejen na povrchu, ale i do hloubky a posílit tak jeho odolnost i výdrž. Smyslem impregnace dřeva je zajistit jeho chemickou ochranu před škůdci, houbami, plísní nebo hnilobou, nejde tedy o krycí či tónovací nátěr. Při impregnaci je nutné dostat chemické látky do profilu dřeva. Ty je možné aplikovat nátěrem či namáčením nebo rovnou koupit dřevo ošetřené tlakovou impregnací.

V případě smrku znamená kvalitní impregnace tři až sedm milimetrů do hloubky. Borovice je dobře naimpregnovaná, pokud látka pronikne bílou částí dřeva. Jádro impregnovat nelze. Dub je úspěšně ošetřen, pokud je napuštěn tři až šest milimetrů do hloubky průřezu. Bukové dřevo lze impregnovat do hloubky deset až dvacet milimetrů.

Víte, že…

Tlaková impregnace zajistí hlubší průnik impregnační látky. U dřeva lze dosáhnout ošetření do hloubky 3–7 mm, u lépe impregnovatelných druhů je to 10–20 mm.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a archiv firem

Ochranné nátěry dřeva