Jak na ucpané odpady?

Začněte tím, že se pokusíte jejich ucpávání předcházet. Chce to trochu disciplíny v kuchyni, zvláště v chalupách se starým potrubím. Když už se odpad ucpe, obejdete se i bez instalatéra.

Kanalizační odtokové roury včetně soustavy odpadních trubek pod dřezem či umyvadlem (sifon) se ucpávají nejčastěji v kuchyni. Tam se do nich dostává mastnota a zbytky jídla zejména při oplachování a mytí nádobí ve dřezu.

čištění ucpaného odpadu

Na odstranění překážky v ucpaném odpadovém potrubí je skvělou pomůckou ocelové čisticí péro. Foto: Shutterstock

Kompostujte zbytky

Předpokladem čistého odtokového potrubí je tedy předcházení takovému znečištění. Už jednoduché sítko vložené do odtokového otvoru většinu nečistot zachytí. Můžete ho vyklepávat do nádoby na kompost, tam ostatně mohou přijít organické zbytky, slupky, ale i kávový lógr nebo vylouhované čajové směsi. Zvykněte si shrnout po jídle zbytky gumovou stěrkou do „kompostovacího“ kyblíku, čisté odpady vám poděkují a kompost najde na zahradě rozmanité využití.

Prolejte dřez občas i vroucí vodou a octem, rozpouští mastnotu. Doporučuje se i roztok jedlé sody.

Když už se ucpe

Začne-li dřez či umývadlo vykazovat problémy s odtokem vody (v koupelně ucpávají odpad i vlasy či mastné složky mýdla nebo sprchových gelů), můžete kromě horké vody, octa či sody vyzkoušet i chemii ve formě tzv. „krtka“. Chemické čističe odpadů koupíte v každé drogerii ve formě gelu nebo krystalického prášku. Pozor, obsahují složky, které mohou poleptat kůži či oční sliznici, proto s nimi pracujte opatrně. Postupujte podle návodu a dejte jim čas, roztok potřebuje nějakou dobu „postupovat“ v trubkách. Očistnou kúru krtkem můžete zopakovat i několikrát.

čištění sifonu

Často stačí jen rozebrat sifon a pečlivě ho propláchnout od usazené mastnoty. Foto: Shutterstock

Na kolena!

Když to nepomůže, musíte pod dřez či umývadlo. Opatrně rozeberte sifon, postavte pod něj nádobu a mějte po ruce hadr. Pokud je ucpané už toto viditelné potrubí, bude vytékat špinavá voda ze sifonu. Vše propláchněte, neztraťte gumová těsnění a při opětovné montáži ověřte, zda nikde nic nekape. Jestliže voda po napuštění do dřezu či umývadla mizí tak rychle, jak má, mělo by vyčištění sifonu stačit.

Jestli i poté neodtéká, přichází na řadu instalatérské péro. To lze koupit v různých délkách a tloušťkách. V podstatě jde o ocelovou pružinu, která se po demontáži sifonu nasouká do vyústění odpadní trubky ve zdi. Pomáhá tomu otáčení kličkou na konci péra. Je třeba je povytahovat a znovu zasouvat, pružina si najde cestu i skrze kolena v trubkách. Účinnost čištění záleží na tom, jak daleko je v trubce překážka, která ji ucpává. Dostatečně dlouhá pružina si ji „najde“ i hluboko v labyrintu odpadů a většinou pomůže. Pokud ne, může být problém v trubce ucpané sutí nebo jinou mechanickou překážkou. Pak bude nezbytné povolat instalatéra vybaveného speciální kamerou, která ji odhalí.

Dobré rady

  • Myjete-li nádobí ve dřezu, používejte co nejjemnější sítko do odtoku a proplachujte odpady horkou vodou a alespoň octem.
  • Narazíte-li při čištění pérem na překážku, zkuste ji jeho opatrným posouváním a povytahováním prorazit.
  • Někdy může pomoci i podtlak a gumový čisticí zvon.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak na ucpané odpady?