Nátěry proti plísním

Plísně nejsou jen problémem starých chalup, vykytují se i v novostavbách a bytech. Pomocí různých nátěrů je můžete zastavit. Je však třeba odhalit hlavně důvody jejich vzniku.

S plísněmi začněte bojovat už při prvních příznacích

Plísně na stěnách jsou problém. Už na pohled jsou odpudivé, signalizují vzrůstající potíže s izolací a vlhkostí a jsou nebezpečné – dlouhodobé vdechování jejich karcinogenních spór může vyvolat vážné zdravotní problémy. Je tedy nutné zbavit se jich co nejdříve. Jak? Většinu lidí napadne nejjednodušší řešení v podobě chemie – postříkat nebo natřít kus plesnivějící zdi je zdánlivě rychlá a účinná cesta. Jenže problém plísní je přece jen o něco složitější, a pokud se jich chcete zbavit jednou provždy, nátěr ani postřik pravděpodobně nebude stačit.

Na likvidaci plesnivého rohu v chodbě či koupelně většinou nemá smysl shánět odbornou firmu. Malíři vám obvykle poradí Savo (krátkodobě je to dobré řešení) nebo některý ze „zázračných“ nátěrů (v takovém případě je třeba hledat reference, testy a dlouhodobé zkušenosti uživatelů), stavaři pak sekání omítky, bourání či podřezání zdí nebo zateplení fasády (což v mnoha případech řešení je, ale ne vždy je nutný tak radikální a nákladný postup).

Protiplísňový malířský nátěr naneste až na očištěnou a napenetrovanou stěnu

Nejlepší variantou je kombinace uvedených kroků v rozumné míře a přijetí dalších jednoduchých opatření, které omezí vlhkost v domě.

Větrat a vysoušet

Vzniku plísní napomáhá kombinace příliš vysoké vlhkosti a chladu, nedostatečné proudění vzduchu a další faktory. Častou příčinou je promrzání obvodového zdiva. Na studené vnitřní zdi pak kondenzuje vodní pára a na plíseň je zaděláno. Kondenzaci prostupující vlhkosti však může způsobit i zatékání do fasády nebo vlhkost pronikající zdí špatně odizolovanou od zvýšeného terénu. Opakovaný růst plísně se tedy v mnoha případech podaří defi nitivně zastavit až zateplením fasády či dodatečnou hydroizolací, odstraněním příčin zatékání a často také obnovou vnitřní omítky v místech, kde se plíseň vyskytuje.

Výskyt plísní souvisí s vlhkostí, často se tedy objeví například v koupelně

Prvním krokem, který je nutné udělat, i pokud zůstanete jen u použití některého z nátěrů, je však snížení vlhkosti. Přitápějte, větrejte, použijte doplňková topidla vhodná pro vysoušení a třeba i obyčejný větrák. Řada lidí má dobrou zkušenost i s využitím rekuperační jednotky, což je však řešení poměrně nákladné. Zároveň s větráním a vysoušením pak vyzkoušejte chemii.

Se Savem opatrně

Pro odstranění viditelných stop plísně použijte třeba oblíbené Savo proti plísním. To po nastříkání či nátěru zpravidla zareaguje vytvořením žlutých skvrn, které je pak nutné omést nebo vysát. Poté je třeba stěnu ošetřit fungicidním prostředkem a nakonec vymalovat některým z protiplísňových malířských nátěrů (například Primalex Mykostop).

Zkušenost mnoha lidí také ukazuje, že příliš časté a opakované používání Sava může mít opačné účinky. Po odpaření vody se totiž v omítce vysráží sůl, jejíž koncentrace podporuje opětovné vlhnutí zdi a obnovení plísně. Pak už většinou není jiné řešení než oklepat omítku. Savo tedy dobře poslouží pouze k odstranění stávající plísně, nemá však preventivní účinky a pro dlouhodobé řešení je nutné použít další prostředky včetně fungicidní penetrace a speciálních malířských nátěrů.

Speciální nátěry se vyplatí

Plísně jsou na pohled odpudivé, jejich spóry navíc škodí zdraví

Protiplísňové malířské nátěry obsahují biocidní látky, které ničí většinu známých plísní, řas a mechů. Zároveň není nutné obávat se případných negativních účinků na zdraví, při použití v doporučených koncentracích jsou podle výrobců neškodné. Do jisté míry vykazují i izolační účinky a schopnost zvýšit povrchovou teplotu natřených ploch. Na povrchu vytvářejí vrstvu, která je neprodyšná pro vodní páry a nepropouští vodu. Kombinace všech zmíněných vlastností tyto speciální nátěry odlišuje od běžných malířských nátěrových hmot a měla by zabránit další tvorbě plísní, jestliže se vám zároveň podaří udržet v kritickém místě optimální vlhkost a teplotu. I po ošetření nátěrem je tedy nutné dál věnovat pozornost větrání a topení, zvláště pokud přetrvává problém s nedostatečnou tepelnou izolací nebo hydroizolací.

Některé fungicidní prostředky je rovněž možné přidat do běžných nátěrových hmot. Jeden čtenář například doporučuje oškrábat malbu, ošetřit místo základním vápenným nátěrem a poté běžným nátěrem s příměsí některého z chemických prostředku proti plísním.

text: RICHARD GURyČA

foto: THINKSTOCK, SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Nátěry proti plísním

Nátěry proti plísním