Nátěry na dřevo

Rubrika: Dílna

Střídáním teplot, vlhkosti a působením povětrnosti dřevo v exteriéru „pracuje“ a bývá napadáno hmyzem, plísněmi a dřevokaznými houbami. S tím musí výrobci nátěrů počítat.

Nátěry na dřevo

Dřevo, z něhož konstruujeme pergolu nebo jiný zahradní prvek, by mělo být vyschlé. Pokud není, nátěr se brzy oloupe. Pro jeho přídržnost a trvanlivost je lepší, natíráme-li postupně několika tenčími vrstvami, než kdybychom použili jednu silnou. To platí obecně pro jakékoliv natírání. Chceme-li, aby byl konečný nátěr hladký a jednotlivé vrstvy k sobě dobře přilnuly, musíme každý nátěr po jeho zaschnutí lehce přebrousit brusným papírem, a to od čísla 180 výše.

Proč použít impregnaci

Lazurol, Aidol HK-Lasur

Při lazurování dřeva začínáme penetračním nátěrem. Vedle toho, že impregnační základ připraví podklad, který bude pevný a další barvu udrží stejnoměrně po celé ploše, dostane do dřeva také fungicidní prostředky. Ty zabrání dřevokazným houbám a hmyzu, aby dřevo znehodnocovaly i pod vrstvou barvy. Když použijeme penetraci, prodloužíme vrchnímu nátěru životnost, barva nepopraská, protože dřevo do sebe nenatáhne vlhkost, a nebude tedy pracovat.

Jak a čím natírat

Zkušení doporučují dva až tři nátěry tenkovrstvou lazurou (interval podle návodu), protože je jednodušší po pár letech po lehkém přebroušení vrstvu doplnit. Obnova silnovrstvých lazur je obtížnější. Na čerstvé dřevo jsou vhodnější lazury ředěné rozpouštědly (Lazurol, Luxol), které díky menšímu povrchovému napětí pronikají do dřeva lépe než lazury ředitelné vodou. Pro vyzrálejší materiál lze doporučit lazury Fortekryl, Karbolineum nebo Dixol V 1600.

Karbolineum

Výhodou lazur je, že povrch úplně neuzavírají. Dřevo může dýchat a měnit svůj objem, aniž by povrchová vrstva praskala a odlupovala se. Bezbarvé lazurovací laky však do exteriéru nejsou vhodné, protože dřevu neposkytují ochranu proti UV záření; v barevných se o to postarají pigmenty.

Tónované lazury mohou umocnit charakter dřeva, které je použito, ale také mu dodat jiný vzhled. Vedle přírodních béžových, rezavých a hnědých tónu jsou v oblibě i modré a zelené.

Ušetří práci

Luxol, Fortekryl

Dobrý tip máme i pro ty, kteří chtějí mít práci rychle za sebou, i když si budou muset připlatit. Jde o tenkovrstvou syntetickou lazuru Aidol HK-Lasur, která obsahuje kombinací účinných látek, díky nimž lze vynechat základovku a dřevo (bez dotyku se zemí) natřít jen dvakrát. Lazura proniká hluboko do dřeva, nepraská, odpuzuje vodu, aktivně dýchá a chrání dřevo proti plísni, řasám, hmyzu a UV záření. Při renovaci lze tuto lazuru použít bez broušení povrchu a odstraňování starého nátěru.

www.austis.cz, www.detecha.cz, www.bal.cz, www.luxol.cz, barvyteluria.cz, www.balakryl.cz, www.remmers.cz

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Nátěry na dřevo