Ruční kotoučové pily

ruční kotoučová pila

Foto: Scheppach

V dílně a na chalupě poslouží jako všestranně použitelné a účinné ruční elektrické nářadí zejména na zkracování prken, latí, trámků či konstrukčních desek.

Ruční kotoučové či okružní pily představují něco jako malé „cirkulárky“ a z toho vyplývá i jejich využití. Díky vodicí liště a u některých i vzhledem ke schopnosti „zanořit se“ do řezaného materiálu s nimi lze vytvořit s minimálním úsilím i dlouhé a poměrně přesné rovné řezy, aniž byste se museli spoléhat na stolní kotoučové pily nebo pracně a zdlouhavě řezat ruční pilou. Akumulátorové provedení těchto pil vás zbaví závislosti na přívodním kabelu a práce bude pohodlnější. Důležitá hodnota maximální hloubky řezu se liší u standardně rovných řezů a úhlových řezů, které lze u těchto pil nastavit.

Díky specifické konstrukci jsou kotoučové pily bezpečným nářadím zejména pro řezání latí, palubek či konstrukčních desek

Foto: Ryobi

Bez kabelu

Ryobi R18MMS-0 aku 18 V je akumulátorová ponorná pila (za uvedenou cenu bez baterie a nabíječky). S relativně malým kotoučem o průměru 85 mm je pila univerzálním nástrojem pro řezání nejrůznějších materiálů od dřeva, kovu, sádrokartonu či dlaždic. Příjemně padne do ruky. Zvládá bez námahy řezat dřevo do hloubky 26 mm i kov do hloubky 2 mm a dlaždičky až 9 mm. Víceúčelový pilový kotouč řeže různé materiály bez nutnosti výměny. Nastavení hloubky řezu lze udělat bez použití nářadí. 3 990 Kč (zeleneudoli.cz)

Foto: Makita

Profesionální výkon

Dílenská pila renomované značky představuje nástroj vhodný do profesionální truhlářské dílny, ale samozřejmě poslouží i při kutilské výrobě nábytku a při rekonstrukci domu. Makita SP001GZ03 je akumulátorová ponorná pila s hmotností 5 kg včetně akumulátoru a maximální hloubkou řezu 165 mm. Hodí se tedy zejména pro přesné vyřezávání otvorů do deskových materiálů. Prodává se bez akumulátoru a nabíječky. Cena 12 990 Kč (conrad.cz)

Foto: Extol

Do jedné ruky

Mini kotoučová pila a řezačka Extol Premium 705 W zvládne díky třem dodávaným typům kotoučů řezat dřevo, obkladačky/dlažbu a měkké kovy. Podle výrobce je vhodná pro řezání např. dřevotřísky, dílů laminátové podlahy, plechů, kovových lišt nebo kovových a plastových trubek. Umí upravit otáčky na optimální rychlost pro řezání a obsahuje příslušenství pro odsávání prachu. Díky malým rozměrům, kompaktnosti, ergonomickému designu a nízké hmotnosti je určena k snadnému držení a vedení jednou rukou. Dokoupit lze pokosovou základnu i vodicí lištu. Cena 2 999 Kč (mamtechnika.cz)

Foto: Mafell

Tesařský pracant

Pokud by někdo zatoužil po okružní pile na nejvyšší úrovni, je k mání například nástroj značky, která dala ručním kotoučovým pilám jejich poměrně rozšířený lidový název (mafl). Pila Mafell MKS 130 Ec je elektrická „klasika“ určená zejména pro truhlářské práce. Obecně se vyznačuje vysokým výkonem, rychlost kotouče lze plynule přizpůsobovat různým materiálům. Robustní konstrukce, jemný start, konstantní rychlost při zatížení a ochrana proti přetížení jsou u této pily standardem, stejně jako bezpečnostní prvky typu motorové brzdy nebo samouzavírací ochranné kapoty. Cena 67 398 Kč (exkalibr.cz)

Foto: Maffel

S bočním dorazem

Kdo by chtěl zůstat u nástroje značky Mafell, ale zároveň snížit investici do špičkového nářadí na polovinu, může zvážit nákup elektrické pily Mafell K 85 Ec v L-MAX. Bonusem je v tomto případě kotouč navíc a příslušenství v podobě bočního dorazu v ceně. Pila řeže až do hloubky 88 mm a má ideálně řešený odvod třísek zejména pro řezání dřevovláknitých materiálů. Cena 32 667 Kč (exkalibr.cz)

Foto: Black Decker

K běžnému použití

Kdo si vystačí s pilou pro občasné hobby využití a zároveň uvítá nástroj známého výrobce, může vyzkoušet pilu Black+Decker CS1550 s maximální hloubkou řezu 66 mm. Hloubku řezu lze nastavit rychloupínací pákou, stejně jako pokosové (úhlové) řezy. Pila se dodává s paralelním dorazem. Cena 2 199 Kč (obi.cz)

Foto: Fieldmann

Jedna z nejlevnějších

Je-li pro vás rozhodující cena, což může dávat smysl v případě, že se chystáte kotoučovou pilu využívat jen sporadicky či jen pro právě naplánovanou práci, stojí za úvahu pila Fieldmann FDK 200802-E s průměrem kotouče 140 mm a maximální hloubkou řezu 45 mm, což bohatě postačí například na desky plovoucí podlahy, palubky nebo užší laťky a lišty. Hmotnost pily je 3 kg. Cena 949 Kč (fieldmann.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Ruční kotoučové pily