Nářadí pro práci na střeše

práce na střeše

Pro bezpečnou práci na střeše je dobré přidržovat se vždy jednoho pevného bodu. Ideální je mít jednoruční nářadí a všechen materiál v dosahu

Pokládka či opravy střešních krytin, odstranění závad či škod na oplechování, komínech nebo okapech, to vše vyžaduje určité druhy nářadí a pomůcek, bez nichž se neobejdete.

Práce na střeše vyžaduje především bezpečný komfort: ideální je nářadí do jedné ruky, bez připojení na přívodní kabely, případně takové, které snadno vložíte do kapes nebo do řemeslnického opasku se soustavou kapes a úchytek. Důležité je vždy pracovat tak, abyste měli bezpečnou oporu jednou rukou, pro nic se nemuseli příliš daleko naklánět a samozřejmě mohli fungovat tak, aby vám při práci nic nespadlo na hlavy kolemjdoucích.

opasek na nářadí

Opasek na nářadí

Různé typy řemeslnických pásů a opasků obvykle zahrnují sestavu kapes a úchytů umožňujících zavěšení či vložení vrtačky nebo aku šroubováku, kladiva, ručních šroubováků, spojovacího materiálu a dalších pomůcek, případně mobilního telefonu. Vše je po ruce, nikam se nemusíte natahovat. Polstrovaný polyesterový opasek Magma je pro obvod pasu 97–132 cm. 1 665 Kč (conrad.cz)

Pokrývačské kladivo

Pokrývačské kladivo

Pokrývačská či tesařská kladiva se obvykle vyznačují vylepšenou ergonomií včetně pogumovaného úchytu umožňujícího snadnou práci jednou rukou a zabraňujícího lehkému vyklouznutí. Výřez usnadňuje vytahování hřebíků, tvar kladiva umožňuje manipulaci s některými typy krytin. Kladivo na snímku má délku 33 cm a hmotnost 600 g. 270 Kč (bergland24.cz)

Kladivo s magnetem

Kladivo s magnetem

Kladivo LOW-VIBE nabízí pro snadnější a bezpečnější práci zářez se silným magnetem pro udržení hřebíku. Hlava kladiva je vyrobena z ušlechtilé oceli s povrchovou úpravou. Mechanismus LOW-VIBE je založen na odpružení zpětného rázu přes kloubový mechanismus kladiva. 580 Kč (stanleyworks-shop.cz)

Vrtačka na opasek

Vrtačka na opasek

Aku vrtačka s příklepem DeWALT DCD737D2 představuje v nabídce vrtaček profesionální standard. Technologie bezuhlíkového motoru zaručuje vynikající účinnost, kompaktní a lehká konstrukce umožňuje použití i na místech s omezeným přístupem. Ocelová příchytka na opasek a magnetický držák nástrojů se hodí právě pro práci na střeše. Dodávka zahrnuje 2 baterie i nabíječku. 5 796 Kč (exkalibr.cz)

Jednoruční řetězovka

Jednoruční řetězovka

Řemeslníci používají řetězové pily na střechách poměrně často, jednoruční verze je pro laiky bezpečnější. Akumulátorová pila Bosch EasyCut se vyznačuje nízkými vibracemi, pilový list NanoBlade s malým obíhajícím řetězem a dlouhou životností nevyžaduje údržbu: žádné olejování, broušení ani dodatečné napínání. Systém SDS umožňuje rychlou a snadnou výměnu pilového listu a automatické napnutí řetězu. Akumulátor je nutné dokoupit. 2 890 Kč (conrad.cz)

Akumulátorová nastřelovačka

Akumulátorová nastřelovačka

Nastřelovačky hřebíků či hřebíkovačky nemají mezi českými kutily tak velkou popularitu jako jiné druhy nářadí, ale pro práci na střeše je to velmi užitečný nástroj. Některé druhy krytin, ale i OSB desky pro bednění vyžadují upevnění hřebíky a rozdíl v efektivitě a rychlosti práce je mezi zatloukáním a nastřelením opravdu velký. Nastřelovačka DeWALT 18V má oproti pneumatickým přístrojům tohoto typu výhodu v akumulátorovém pohonu. 10 190 Kč (dewalt-praha.cz)

Dobré je nářadí bez přívodního kabelu a nástroje, které lze vložit do kapes nebo úchytů řemeslnického opasku

Mějte po ruce:

  • Opravy střech a krovů: pokrývačské kladivo, aku vrtačku
  • Výměna plechů: nůžky na plech, klempířské kladívko
  • Oprava komína: zednické vědro, hladítko
  • Údržba asfaltových krytin: plynový hořák
  • Čištění střech a okapů: vysokotlaký čistič

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a archiv firem

Nářadí pro práci na střeše