Spolehlivé žebříky

Víceúčelový typ oceníme při péči o zahradu i dům (Foto: Fieldmann)

Pevný žebřík je nepostradatelnou součástí vybavení každého chataře a chalupáře. Bez něj jen stěží prořežeme stromy, sklidíme ovoce, opravíme okap, natřeme fasádu. Prostě je třeba ho mít stále po ruce.

Klasický dřevěný žebřík je stylový, přírodním materiálem s rekreačními objekty lépe souzní, ale jako univerzální pomocník byl už překonán. Své uplatnění dál dobře obhájí, avšak co se týče pohodlné manipulace a bezpečnosti s moderními víceúčelovými typy se rovnat nemůže.

K největším přednostem žebříků z hliníkové slitiny patří lehkost, i ten několikametrový si na potřebné místo odnese sama křehká zahradnice. V teleskopickém či skládacím provedení je pak jejich uskladnění i přenášení ještě snazší. Díky použitému materiálu, který nekoroduje, jsou žebříky prakticky bezúdržbové, ale při zašpinění během stavebních prací je nečistot jednoduše zbavíme ostříkáním hadicí. Můžeme je uložit i venku, aniž bychom se museli bát, že pod námi některá příčka praskne nebo se uvolní.

Protiskluzové patice zvyšují bezpečnost prací na hladkém povrchu. Jediné, na co si musíme dát pozor jako u všech žebříků, je mokro. Necháme-li žebřík na dešti, budou nášlapy příček kluzké.

Víceúčelové žebříky a štafle

Multifunkční modely štaflí a žebříků lehce přestavíme v prvním případě na žebřík, ve druhém naopak do podoby štaflí, u teleskopických a skládacích si můžeme vybrat hned několik výšek, do nichž je vysuneme.

Teleskopický žebřík, 3,2 m, rozměry ve složeném stavu 81 × 48 × 8 cm. Cena od 2 280 Kč (Foto: Fieldmann)

Multifunkční žebříky mívají odnímatelný jeden díl, který lze v případě potřeby využít jako krátký jednoduchý žebřík. Typy s kloubními mechanismy poslouží například i při práci na střeše nebo jako lešení. Jednotlivé části žebříku je možné nastavit a aretovat v různých úhlech podle tvaru terénu či výšky schodů. Dolní vzpěry ještě zvyšují vysokou stabilitu.

Užitečné doplňky

Při práci, která vyžaduje delší pobyt na žebříku, uvítáme přídavnou nášlapnou plošinku, která se zavěsí na libovolnou příčku. Zásadním způsobem zlepšuje stání a napomáhá k udržení rovnováhy. Pomocí kovových desek zase vytvoříme pracovní plošinu na lešení. Neméně oceníme příslušenství umožňující bezpečnější a snazší pohyb na střeše díky zaháknutí žebříku za hřeben střechy.

Úprava na střechu Alve typ 3030, pro zaháknutí jednodílného žebříku za hřeben střechy, balení 2 ks. 1 439 Kč (Foto: Hornbach)

Jak vybrat ten správný

  • Začněte tím, v jakých výškách budete nejčastěji pracovat. Je třeba počítat i s výškou uživatele.
  • Do domácnosti obvykle postačí délka 1,5 až 2 metry.
  • Na zahradě a kolem domu budete potřebovat takový žebřík, z něhož vylezete na střechu nebo očešete ovoce z koruny stromu.
  • Chystáte-li se na větší rekonstrukci, využijete typ přestavitelný na lešení.
  • Žebřík musí být pevný, vyrobený z kvalitního materiálu, který se neprohýbá. Standardní nosnost se uvádí 150 kg.
  • K většímu uživatelskému komfortu přispějí širší a delší příčky.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Se svolením společností Hornbach, Fieldmann, Mountfield

Spolehlivé žebříky