Nápadité tipy pro osvětlení zahrady

Rubrika: Market

Ukážeme vám, jak se správně zvolenými svítidly dokáže vaše zahrada ožít a být jedinečná. A překážkou není ani to, když na chalupu nemáte přivedenou elektřinu.

Stejně jako u interiérového osvětlení tak i u toho venkovního se nabídka neustále rozšiřuje, a tak si v dnešní době vyberete, ať již jste příznivci minimalismu, kdy mají být svítidla spíše nenápadná a skrytá, nebo preferujete velká světla, která se v zahradě stanou dominantou podobně jako sochy nebo kameny.

Jaké typy kam umístit?

Na terasu a ke vchodu do chalupy jsou nejpraktičtější nástěnná svítidla, ideálně doplněná o PIR senzor pohybu„Díky němu se světlo automaticky zapne a vypne, přičemž si můžete omezit velikost snímané plochy,“ radí odborník na osvětlení Ludvík Málek z e-shopu e-light.cz a upřesňuje, že záběr čidla (90°, 120°, 180°, 360°) lze zmenšit pomocí clonek. „Nezasáhne tak do nežádoucích míst a zabráníte nežádoucímu spínání světel, když půjde někdo kolem vaší zahrady.“

V případě, že venku často jíte, hodí se nad stůl instalovat venkovní lustr. U něj si pohlídejte délku závěsu, aby vás světlo neoslňovalo a svítidlo nepřekáželo.

Venkovní lustr od značky Philips z kolekce ROBIN odkazuje na klasické lucerny, www.e-light.cz

K osvětlení chodníků a cest jsou ideální venkovní lampy. Oblíbená jsou sloupková svítidla s krytem ve tvaru koule, ale uživatelsky zajímavější jsou lampy, u nichž je světlo směrováno dolů, a tak neoslňuje.

Sloupkové svítidlo z kolekce RUSTY s přirozenou korozí litinového železa, www.e-light.cz

Do skalek, záhonů a k osvětlení zahradních doplňků jakou jsou sošky, trpaslíci, truhlíky, vodní mlýnky, a podobně jsou ideální bodovky se zapichovacím hrotem, které mají nastavitelný směr svícení.

Krásně vypadá, když jsou stromy osvětlené zespodu

Dobře známým faktem je, že nádherně vypadá kombinace světla a vody, takže pokud u chalupy máte jezírko nebo fontánu, určitě tam přidejte ponorné světlo.

Ponorná svítidla mají vysokou ochranu proti vodě – IP68

A co když je zahrada bez elektřiny?

Řešením jsou solární svítidla, jejichž součástí je solární panel. Ten ve dne dobije vestavěnou baterii a v noci z ní pak napájí svítidlo. Díky tomu, že svítidlo není vázáno na připojení k elektřině, ho můžete libovolně přesouvat podle potřeby, jedinou podmínkou je, aby solární panel nebyl ve stínu. Často má solární osvětlení soumrakový senzor, tedy se automaticky po soumraku rozsvítí, některá svítidla navíc mají i senzor pohybu.  Co se týče výdrže solárního osvětlení, bývá většinou kolem 4 až 6 hodin, ale v případě, že snížíte intenzitu (pokud to u svítidla jde), doba svícení se prodlouží.

Solární osvětlení bývá nástěnné vhodné na terasu a ke vchodu do chaty, stojací v podobě sloupkových lamp, bodové se zapichovacími hroty a na trhu jsou i praktické venkovní stolní LED lampičky, které jsou vlastně moderní podobou petrolejových lamp.

Solární nástěnné svítidlo SOLAR BR se senzorem pohybu, www.e-light.cz

Sloupkové solární svítidlo SOLAR POLE vydrží svítit 4 hodiny, www.e-light.cz

Nástěnné solární svítidlo SOLAR CU se senzorem pohybu, www.e-light.cz

Nástěnné solární svítidlo SOLAR DIW se senzorem pohybu krásně osvětlí vstup do zahrady

Solární bodová svítidla se zapichovacími hroty osvětlí záhony nebo skalku

Důležité rady na závěr aneb na co při nákupu zahradního osvětlení myslet

  • Venkovní svítidla musí být dostatečně chráněna před vniknutím vody a cizích těles, minimálně nutné krytí je IP44. Pokud plánujete osvětlení zabudovat do jezírka nebo fontány, volte IP68.
  • Světlo by nemělo být příliš silné, aby neoslňovalo. K navození příjemné atmosféry je lepší méně intenzivních světel.
  • Barva světla je vhodná teplejší, mírně nažloutlá, kolem 3000 kelvinů.

Komerční prezentace

Nápadité tipy pro osvětlení zahrady