Budete stavět dům? Těchto 5 věcí byste neměli podcenit

Rubrika: Market

Toužíte po vlastním rodinném domě a konečně jste začali na svém snu pracovat? Pak právě pro vás je náš dnešní článek, ve kterém vám poradíme s věcmi, kterým byste měli věnovat speciální pozornost. Chybu v těchto oblastech lze totiž už jen těžko napravit.

Při výběru pozemku nepospíchejte

Promysleli jste si dobře lokalitu, kde budete dům chtít postavit? Nepodléhejte pouze idylické představě o tom, jak si užíváte klid v domě v malé obci u lesa stranou civilizace.

Přemýšlejte spíše o svých reálných životních potřebách. Máte malé děti, které potřebují chodit do školy, na kroužky a odpoledne trávit venku s kamarády? Pak bude vhodnější postavit dům spíše v městské zástavbě. Pamatujte na to, že na venkově budete odkázáni na automobil a neustálé cestování po vlastní ose.

Platí to ale i opačně. Pokud si chcete dům ve městě postavit jen kvůli tomu, že jste v daném městě zaměstnáni, jinak vám ale ruch velkoměsta nevyhovuje a žádnou jinou vazbu na město vlastně nemáte, můžete spolu se stavbou domu udělat důležité životní rozhodnutí a zaměstnání změnit. Nenechte se limitovat ve své představě kvůli něčemu, s čím stejně nejste spokojeni.

V každém případě promyslete každý aspekt před tím, než na pozemku začnete stavět. Pak už totiž své rozhodnutí vezmete zpět jen těžko.

Jak bude dům na pozemku umístěn?

Uvažovat byste měli i nad tím, jak vlastně bude dům na pozemku orientován. Je běžné, že hlavní vchod a vjezd do garáže jsou situovány směrem do hlavní ulice. Jak to ale bude s vnitřní koncepcí domu?

Obecně platí, že trvale obývané místnosti jako je obývací pokoj by měly být situovány směrem na jihozápad. Naopak místnosti jako pracovna, prádelna či spíž, ale i kuchyň mohou být orientované na chladnější a méně prosluněnou světovou stranu – tedy severovýchod. Ložnici pak orientujte nejlépe na jihovýchod.

Dobře promyslete rozvržení jednotlivých místností

Nejde ale jen o orientaci podle světových stran. Interiér musí sloužit svým majitelům. Některé místnosti přitom přesunete jen těžko. Odpadní trubky jsou součástí základové desky, a zatímco obývací pokoj nebo ložnici časem ještě můžete s trochou vůle upravit, koupelna, toaleta a kuchyň už zkrátka budou muset z konstrukčních důvodů zůstat na svém místě.

Propojte dům se zahradou

Návrh domu promýšlejte jako jeden celek včetně zahrady. V posledních letech je populární propojit venkovní a vnitřní části domu. Obývací pokoj tak může skrz velká francouzská okna plynule navazovat na terasu, která zase plynule přechází v zahradu s bazénem a bylinkovým záhonem.

Z kuchyně je zase dobré se rychle dostat k pergole či altánu s grilem, ve kterém budete trávit letní večery. Nikdo nechce s potravinami a špinavým nádobím složitě obíhat celý dům.

Peníze vždy až na prvním místě

Stavba domu je mnohamilionovou investicí. Pamatujte přitom na to, že žádný rozpočet nevyjde přesně dle kalkulace a stavba bude kvůli komplikacím pravděpodobně dražší. Ke svému odhadu tedy hned na začátku přičtěte 30 % navíc a na tuto částku se snažte sjednat hypoteční úvěr. U každé položky se pak snažte dojednat fixní cenu, která se již nebude navyšovat, a nebojte se vyjednávat u dodavatelů o slevách.

Komerční prezentace

Budete stavět dům? Těchto 5 věcí byste neměli podcenit