Nákupy bez obalu

V prodejnách bez obalu nám vybrané zboží nasypou nebo nalijí do našich sáčků a nádob

Nákup do vlastních nádob a sáčků má stále více zastánců. Kdo nechce doma, na chatě či chalupě hromadit papírové a igelitové obaly, má možnost jít touto cestou.

Hlavní myšlenkou obchodů bez obalu je ušetřit přírodu od nadbytečných, ve většině případů zbytečných obalů čili ve výsledku odpadků. Značná část obalů je totiž využitelná pouze jednou. Navíc u plastů a výrobků z něj, jako jsou nejčastěji používané sáčky a igelitové tašky, je doba rozkladu několik set let a recyklace je možná pouze v omezeném množství.

Nakupujeme hlavou, ne očima

Velkým plusem je skutečnost, že potraviny či drogistické výrobky vybíráme podle druhu, nikoliv podle lákavého obalu, který může být někdy až matoucí. V běžném obchodě máme na výběr zboží zabalené v obalech o různém objemu. Nepotřebujeme ale momentálně 250 gramů čočky, stačí nám jen 140 gramů. I o tom je bezobalový obchod, kde si můžeme koupit jen tolik, kolik opravdu potřebujeme. Vzhledem k tomu, že v bezobalových obchodech neplatíme za obaly, tudíž neplatíme ani samotnou surovinu, z níž je obal vyrobený, ani za práci grafika, který vymyslel, jak bude obal vypadat, aby zaujal, ani výrobce a tiskárnu, můžeme při nakupování skutečně výrazně ušetřit.

Co koupíme bez obalu

Obchody Bez obalu zajišťují v co největší míře prodej kvalitních regionálních produktů, hlavně se jedná o sypké a suché potraviny, zeleninu a ovoce, jsou to ale i mléčné nebo masné výrobky. Z nich si už můžeme jen v klidu vybírat, což má zajisté i své zvláštní kouzlo, které nám supermarket rozhodně nezajistí. Do vlastní lahve si nalijeme rostlinný olej nebo mošt, do sklenice nasypeme mouku, cukr, sůl, luštěniny nebo třeba mák, přísady do vaření a pečení či různá koření, do textilního sáčku si nabereme pečivo, sezonní zeleninu a ovoce.

Velký posun zaznamenala i drogerie. Bez obalu koupíme základní drogistické a kosmetické produkty, jako jsou šampony, mýdla a prášky na praní, stejně tak čisticí prostředky do koupelen, kuchyní a na podlahy, ale i kosmetiku jako krémy. Zpravidla je vše v přírodní variantě bez škodlivých chemikálií a v množství, které zrovna potřebujeme.

Dóz a sáčků bývá na chalupě dost

Kde jinde hledat potřebné a mnohdy velmi pěkné či až starožitné nádoby než právě na chalupě nebo na chatě, které bývají místem, v němž často skladujeme to, co už v městských bytech nevyužijeme, ale je nám to líto vyhodit. Stačí proto projít půdou a nahlédnout do špajzů, abychom našli, co hledáme.

Využít můžete textilní sáčky, ve kterých jste skladovali třeba křížaly, a dát jim druhou šanci. Jistě se najdou i různé sklenice, lahve či lahvičky, dózy a dózičky, které můžeme používat opakovaně. Anebo můžeme jít do bezobalového obchodu nakupovat rovnou s nádobami, do nichž potraviny běžně přesypáváme.

Ani kreativitě se meze nekladou a pytlíky si můžeme také sami ušít nebo si vytvořit své vlastní originální obaly. Zužitkujeme tak různé zbytky látek, balicího papíru apod. Nic nepřijde vniveč.

Bezobalový životní styl

Na nulu se s odpadem zřejmě nikdy nedostaneme, ale žít tak, abychom ho minimalizovali, není od věci. Stále více lidí přemýšlí o tom, jak to udělat, aby celkově snížilo množství zejména používaných plastů. Nejde ale jenom o nejkritizovanější plastové sáčky a igelitové tašky v obchodech, ale také o nejrůznější plastové nádoby a obaly s nápoji, mléčnými výrobky, luštěninami a samozřejmě i drogistický zbožím, jako jsou například mycí prostředek na nádobí nebo prací prášky.

Plastové pytlíky mohou naradit textilní sáčky a tašky, které mají ty výhody, že se neprotrhnou, jsou pevné, odolné a jsou natolik lehké, že jich pár můžeme nosit pohotovostně s sebou v kabelce nebo v batohu. Dobře poslouží také k balení potravin na cesty, na chatu nebo chalupu, kde je opět můžeme poslat do oběhu a zabalit do nich něco jiného. Pro mastnější nebo vlhčí jídlo můžeme volit voskované ubrousky a sáčky, které lze také používat opakovaně. Rovněž plastové lahve a oblíbené termohrnky na nápoje můžeme vyměnit za skleněné nebo odolnější nerezové.

On-line prodej

Bezobalové prodejny jsou dnes už většinou v každém krajském městě, postupně se do tohoto typu nakupování zapojují i e-shopy. Jedněmi z internetových obchodů, které nastoupily na vlnu bez obalu, jsou třeba Bez obalu či Košík.cz, který nahrazuje plasty kompletně recyklovatelným papírovým sáčkem. Firma si ho navíc bere zpět a zajistí jeho recyklaci. Obchod směřuje k úplnému odbourání jednorázových obalů a chce zboží přímo z výrobních linek posílat do svého obchodu v opakovatelně použitelných dózách. Nejlepší jednorázový obal je totiž ten, který nevznikl.

Když se řekne

Zero waste

Přeloženo do češtiny nulový odpad nebo také život bez odpadů či takzvaně bez popelnice je celosvětové označení pro životní styl vycházející z přírodních zákonů a podporující opětovné využívání všech zdrojů bez tvorby odpadů, jejich ukládání na skládky nebo spalování, respektive vytvářející minimum odpadu určeného k recyklaci.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock

Nákupy bez obalu