Nábytkové kování

Pomocí nového kování můžeme dát nábytku jiný vzhled nebo různé skříňky sjednotit.

Další proměna – kruhové úchytky s povrchovou úpravou Antik

Nábytkové kování, to jsou především úchytky na dvířkách a zásuvkách, ale také klíčové štítky, klíče, závěsy (panty). Úchytky jsou nejvíc namáhanou součástí nábytku. Některým může dodat častý dotek lidských rukou i zajímavou patinu, ale většina spíš po letech užívání volá po výměně za nové. Novým kováním můžeme nábytek zajímavě oživit a dát mu jinou tvář, stejnými úchytkami sjednotíme i několik kousků různého nábytku.

Knopky nebo kapsy?

Visací úchytky kombinují kov a porcelán v různé povrchové úpravě

Úchytky mají různé tvary, podle toho se i různě jmenují. Nejběžnější jsou tak zvané knopky – vystouplé úchytky upevňované v jednom bodě, bývají kulaté, oválné, hranaté apod. Především u zásuvek se používají úchytky obloukové, upevněné ve dvou bodech. Mohou být pevné nebo pohyblivé. Kapsy bývaly typické pro zásuvky kancelářského nábytku nebo vybavení obchodů, dnes zažívají svou renezanci především u komod. Upevňují se ve třech až čtyřech bodech. Tam, kde nemá z plochy nábytku nic vystupovat, jsou vhodné zápustné úchytky.

Úchytky kruhové se štítkem plné a s otvorem pro klíč

Zajímavě působí úchytky kruhové a visací, s pohyblivou částí ve tvaru kroužku nebo kompaktního delšího útvaru. Součástí některých úchytek je i větší štítek, nejčastěji obdélníkového nebo oválného tvaru.

Výrobci často nabízejí od určitého vzoru několik typů úchytek – knopku, oblouk, visací úchytku, k tomu i klíč a klíčový štítek – aby se daly zvolit pro zásuvky i dvířka ty optimální.

Materiály a povrchová úprava

Pro nábytkové úchytky se používají téměř všechny pevné materiály – dřevo, kov, porcelán, keramika, sklo, plast, kůže. Kvůli funkčnosti i vizuálnímu efektu se někdy materiály kombinují, například křehčí části ze skla, porcelánu či keramiky jsou zasazeny do kovového základu.

Dřevěné zápustné úchytky

Celokovové úchytky se liší použitým materiálem i povrchovou úpravou, jejíž škála je velmi bohatá. Úchytky jsou nejčastěji odlévané (celomosazné nebo z různých slitin), ražené (z mosazi, mědi) či kované. Povrch můžeme zvolit v odstínu zlata, mosazi, mědi, bronzu, stříbra, chromu, niklu, oceli, železa. A to buď lesklý, matný nebo s patinou. Tak si lze vybrat například odstín staré stříbro, benátské zlato, satinovaný chrom, kartáčovaný nikl, staré železo, Ludvík XVI. atd.

Od historizujících po modernu

Ukázky různých úchytek, klíčových štítků a klíčů (Sekar)

Při výběru nového kování rozhoduje nejen tvar, materiál a povrchová úprava, ale také styl. Zvolit můžeme různé historizující slohy z posledních století, vedle zdobných zámeckých a měšťanských typů také venkovský rustikální. Nebo vybereme naopak originální tvary, využívající i méně obvyklé materiály, jako je sklo, kůže nebo barevný smalt.

Kování by mělo ladit jak s nábytkem, tak s pojetím interiéru. V chalupách nejlépe vypadají některé kovové historizující úchytky a úchytky z porcelánu nebo keramiky. A to jak jednobarevné, tak s dekorem, především rostlinným.

Vyzkoušeli jsme proměnu dřevěné borovicové komody – původní dřevěné kulaté úchytky jsme vyměnili za mosazné kruhové, kovové se štítkem a dvoje porcelánové – všechny nám zapůjčila firma Sekar.

www.rustikalnikovani.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV

 

Nábytkové kování