Dveře pro kutila

Patříte k lidem, kteří vyhledávají aktivnější podobu odpočinku a nejlépe se odreagují při práci v dílně?  Ale i když nejste vyloženě kutilský typ a do dílny zavítáte pouze čas od času, rozhodně byste neměli podcenit výběr dveří, které do dílny vedou.

 

Dveře v dílně požárně odolné s CPL povrchem v dekoru buk

 

„Dílny nebo technické místnosti patří mezi prostory, kde často dochází k manipulaci s těžkými či ostrými předměty nebo se pracuje s prostředky na bázi chemikálií. S tím vším mohou přijít vaše dveře do kontaktu, a měly by proto co nejvíce vydržet. Není tedy vhodné volit dveře s dýhovaným povrchem nebo dokonce dveře prosklené, které jsou velmi náchylné k poškození,“ říká Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, která se zabývá výrobou interiérových dveří a zárubní.

 

Povrch dveří můžeme umazat například kolomazí, vyčistit je lze například pomocí acetonu

 

Volte odolné laminátové povrchy!
Z těchto důvodů se do prostoru dílny doporučují laminátové povrchové úpravy jako CPL nebo SOLO 3D. Ty jsou dostatečně mechanicky odolné, takže je silnější nárazy nebo poškrábání jen tak neohrozí, a kromě toho se také velice dobře udržují. Pokud dojde k ušpinění dveří například od kolomazi, tak se nemusíte bát, že by skvrny nešly odstranit. Snadno se jich zbavíte pomocí acetonu. Dveře s CPL laminátovými povrchy totiž nepoškodí ani agresivní čisticí prostředky a chemické látky jako aceton, technický benzín nebo Savo.

 

Tip – mechanický práh

Mechanický práh

Z dílny se může do obytných prostor dostávat prach nebo nebezpečné výpary z benzínu či ředidel. Je proto vhodné volit dveře s mechanickým prahem. Mechanický práh je stabilní skrytou součástí dveří, která se při zavření dveří automaticky vysune, a utěsní tak milimetrovou mezeru mezi podlahou a dveřmi. Kromě toho, že zabraňuje šíření prachu a výparů, je mechanický práh také důležitým zvukově izolačním prvkem. Nepříjemné zvuky vrtačky, cirkulárky a dalšího nářadí tak díky němu zůstanou za dveřmi a vás tak nebude v obytné části nic rušit.

 

Dveře v technické místnosti požárně odolné s povrchem SOLO 3D v dekoru třešeň

 

Nezapomínejte na protipožární vlastnosti!
V dílnách, kde se pracuje například se svářecí technikou, může dojít také ke vzniku požáru, doporučuje se proto vybírat dveře s protipožárními vlastnostmi. „Aby vás dveře ochránily před šířením ohně při požáru, měly by mít protipožární vlastnosti označované EI230 (EW30) nebo EI245 (EW45), které jsou dané ČSN. To znamená, že při případném požáru odolají dveře ohni 30 nebo 45 minut, což je doba potřebná k evakuaci osob do bezpečí. To by měla zajistit především vnitřní konstrukce dveří a použité materiály,“ upozorňuje Martin Dozrál.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SOLODOOR

Dveře pro kutila