Patchwork na chalupě

Rubrika: Interiér

Líbí se vám bytové textilie a doplňky, jejichž vzor je tvořen sešitím odlišně barevných a vzorovaných kousků látek? Jedná se o patchwork.

Přehoz z kontrastních čtverců bavlněné látky vypadá na posteli půvabně. Stejně tak povlaky polštářů z drobnějších dílů oživí jednobarevnou pohovku nebo dřevěnou lavici.

Co je patchwork a kde přišel k názvu

Patchwork je textilní technika, při níž se sešívají malé, různě barevné kousky látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Výsledná textilie může být použita samostatně, ale častěji, například u dek a přehozů, se podkládá rounem a další látkou a to vše se ozdobně prošije. Takto sešitý patchwork se nazývá quilt.
Patchwork je složenina z anglických slov „patch“ (záplata) a „work“ (práce), tedy „vyrobeno ze záplat“. Quilt znamená v angličtině „prošívat“ i „deka“.

Detail z nástěnného obrazu Jihočeská architektura, aplikace jsou našity hustým entlovacím stehem (Mirka Kalinová)

Kam se „záplaty“ hodí

Patchwork se dá použít ledaskde, ale na chatu a chalupu je jako dělaný. S rustikálním stylem zařízení drobné i větší patchworkové vzory hezky ladí. Uplatní se na přehozech na postele, na dekách, na povlacích polštářů a sedáků, na závěsech, ubrusech i prostírkách. Ale i na trojrozměrných předmětech, jako jsou košíky na pečivo, voňavé polštářky s bylinkami, obaly na knihy apod.

Stačí dvě velikosti základního tvaru a pestré dezény, ale
teprve dvojité olemování dodá polštáři šmrnc

Čtverce, obdélníky, trojúhelníky

Zdaleka nemusíme sešívat jen čtverce do pomyslné šachovnice. Dalšími užívanými tvary jsou obdélníky, trojúhelníky a lichoběžníky, ale i tvary odvozené od kruhu. Výsledný efekt záleží na velikosti dílků a jejich kombinacích i na kombinování různých tvarů. Velkou roli hraje výběr barev a dekorů – stejný vzor tak bude vypadat pokaždé jinak. Při zajímavé barevné kombinaci bude i ten „obyčejný“, sestavený pouze ze čtverců, vyhlížet nádherně. Třešinkou na dortu je dekorativní prošívání.

Z trojúhelníků, obdélníků a čtverců lze sestavit nejrůznější vzory a ty
pak použít na jedné pokrývce 7 Pouzdro na kapesníky je zdobeno ručně šitou aplikací

Textilní obrazy

Komu připadá přesné sešívání malých dílků z rubu příliš náročné, může zvolit jiný způsob. Na podkladovou látku dáváme kousky textilu rozmanitých tvarů a kvality i různě přes sebe a pak je svrchu prošijeme – buď u okraje hustým entlovacím stehem, nebo kousek od kraje rovným stehem. Dozdobit lze korálky, kousky krajek, výšivkou. Tento postup (jedná se vlastně o aplikace) se hodí především na textilní obrazy

Text: Iva Tvrzová
Foto: Autorka a Shutterstock

Patchwork na chalupě

Patchwork na chalupě