Na vysoké noze

Rubrika: Interiér

Kdo rád pozoruje dění svrchu a udrží balanc, může sedat na vysokých barových židličkách.

Celý rok budou připomínat léto barové židle, jež mají nohy ze dřeva mangovníku a sedák a opěradlo vypletené z ratanu (Home&Design)

Barové židle mají jiné proporce než jídelní – jsou štíhlejší, mají vyšší nohy, ale naopak nižší opěradlo, nebo vůbec žádné. Neobejdou se bez trnože nebo opory pro nohy. Působí subtilněji a nezaberou tolik místa.

Proto se s oblibou používají v menších prostorách nebo jako řešení rychlého stolování – dvě tři barové židličky u malého stolečku zaberou mnohem méně místa než i malý stůl s klasickými židlemi. Takovým posezením také můžeme navodit trochu výjimečnější atmosféru – vysoký stoleček s barovkami nám připomenou dovolenou umoře nebo příjemná posezení ve vinárničce.

Barové židle se často používají i k delšímu úzkému pultovému stolu – ten je buď u stěny, nebo tvoří předěl místnosti, například mezi kuchyňskou a jídelní nebo odpočinkovou částí místnosti.

Je z čeho vybírat

Dáváte přednost teplému dřevu nebo elegantnímu kovu? Máte rádi decentní barevnost nebo spíš živé barvy? Obdivujete moderní kousky nábytku, nebo se cítíte nejlépe v interiéru zařízeném „po staru“? Žádný problém, výrobci mají ve své nabídce tolik druhů barových židlí, že si určitě vybere každý.

Malý prostor pro stolování vyřeší sklápěcí stolní deska a barové stoličky bez opěradel se subtilní kovovou kostrou (IKEA)

Barové židle mohou být celodřevěné či mít sedák nebo i opěradlo čalouněné – látkou, kůží, imitací kožešiny, případně mohou být z přírodního výpletu nebo z plastu. Dřevěné části (z běžně u nás používaných dřevin nebo ze dřeva exotických stromů) si lze vybrat v různých přírodních odstínech, ale i v bílé, černé, červené, zelené, případně dalších barvách. Subtilně působí barovky s kovovou podnoží, sedák i opěradlo pak bývají z překližky, plastu nebo čalouněné.

Každý typ židle se většinou nabízí v několika barevných provedeních, s dřevěným nebo různě čalouněným sedákem, stejně tak existuje několik variant opěradel. Je tedy možné u jednoho stolu kombinovat více variant jednoho základního typu židle.

Jak vybírat

Všechny barové židle nemají sedák ve stejné výšce. Ke stolu, který máte, zvolte proto tu nejvhodnější. Nebo naopak vybraným židlím přizpůsobte výšku stolu. Na správně velkém a tvarovaném sedáku záleží ještě víc než u klasické židle – na té barové jste pořádný kousek nad zemí, nemáte takovou oporu pro nohy a musíte při sezení udržet rovnováhu. Musí se vám tedy sedět opravdu pohodlně.

Bez opěradla nebo s opěradlem? Vyzkoušejte, co vám víc vyhovuje. Avšak stoličky bez opěradla mají tu výhodu, že se celé dobře vejdou i pod menší stolek, nejsou téměř vidět a nepřekážejí.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Na vysoké noze