Květinové stěny

Nejdříve musí příjít Pankrác, Servác a Bonifác. Teprve po “zmrzlých mužích” se před okny a na zápražích můžou objevit květináče a v nich pelargónie, petúnie, begónie, fuchsie a s nimi i bylinky do kuchyně.

Výsadbu můžeme zvolit pestrobarevnou, nebo ji ladit jen do jedné barvy květů

Již počátkem května obvykle přichází několik velmi teplých dnů, které dokážou omámit slunečními paprsky mnohé nezkušené zahrádkáře a zahrádkářky. Nedočkavě dají do oken truhlíky s mladými sazeničkami balkonových rostlin a těší se na první poupata.

Na stupně nízkých štafliček stačilo položit dvě prkna a báječné místo pro květiny je na světě!

Zrádné ranní mrazíky, které se objevují zhruba v polovině měsíce května, však můžou být pro křehké výhonky smrtící. Je proto lepší vytrvat a s umístěním nádob před okna počkat až po tzv. ledových mužích.

Po zmrzlých

Po jejich “odchodu” už můžeme postavit osázené truhlíky před okna a přestěhovat ven i ostatní rostliny, které snášejí letnění a které dosud přezimovaly v chodbách a zimních zahradách. První dny je chráníme před ostrým sluníčkem, stavíme je spíše do stínu, aby pro ně přechod do venkovního prostředí nebyl tak náhlý. Postupně, jak budou jejich stvoly a listy sílit, je možné začít s přihnojováním.

Na zem i do výšky

Nejrůznější druhy hrnkových rostlin, zdobící bohatou násadou květů, jsou oblíbenou dekorací nejenom oken a balkonů, ale i zápraží, venkovních schodišť, teras a zahradních staveb sloužících k odpočinku. Stavíme je na zem, ale i na vyvýšená místa, na zídky, umísťujeme je do polic i speciálních držáků na stěny, necháme je volně se vznášet vzduchem v závěsných koších. Mnohé kouty, jinak prázdné a na pohled smutné, můžeme několika pěkně osázenými nádobami doslova rozzářit.

Stojan na bylinky v podobě malých schůdků

A jak už bylo řečeno, není nutné zůstávat při zemi. A to doslova. Květináče, mísy, kyblíky, košíky a další přenosné nádoby se zelení se pokusíme dostat i do vyšších pohledových partií. Pomoci si můžeme k tomu určenými květinovými stojany ve tvaru nižších či vyšších schůdků nebo štaflí. Jednotlivé police pak zaplníme nejen květináči, ale i dalšími ozdobnými předměty – kamínky, miskami s mušlemi, dřevěnými a keramickými plastikami.

Pozor na vítr!

Stinné stanoviště je to pravé pro fuchsii

Z hlediska bezpečnosti je nutné stojany na květiny, které budou vystaveny povětrnosti, vybírat velmi pozorně. Pokud si pořídíme vratký žebříček z lehkého plastu, bude stále hrozit, že se při silnějším zafoukání větru zřítí k zemi i s rozkvetlým nákladem. Raději dáváme přednost stojanům z pevného masivního dřeva a vyššími “stavbičkami” ozdobíme jen stanoviště před větrem dobře chráněná.

Při umísťování rostlin také nezapomeneme myslet na to, abychom i další dny měli ke květinám dobrý přístup. Jen tak jim budeme moci dopřát důkladnou zálivku.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Květinové stěny

Květinové stěny