Nabíjecí tužkové baterie

Rubrika: Dílna

Klasické tužkové baterie dodávají energii celé řadě užitečných přístrojů a zařízení. Určitě se proto vyplatí investice do tužkových baterií, které lze opakovaně dobíjet. A také do dobré nabíječky.

Je dobré vědět, že baterie se dělí na primární a sekundární. Zatímco primární lze využít pouze do vyčerpání jejich kapacity, sekundární (akumulátorové, nabíjecí) můžeme opakovaně dobíjet. Sice ne donekonečna, ale podle typu akumulátoru lze energii dobíjecích baterií doplňovat a znovu vybíjet v různém počtu cyklů po dobu jejich životnosti.

Dobíjení primárních baterií

Dobíjet však lze i primární baterie. Ovšem pouze alkalické, u jiných typů, především u lithiových, to v žádném případě nezkoušejte. Pro “nedobíjecí” alkalické tužkové (AA) baterie i mikrotužkové (AAA) baterie existují speciální nabíječky. Nejsou zcela běžně dostupné, seženete je spíše ve specializovaných obchodech, na aukro.cz nebo použité na inzerát.

Zhruba před pěti lety byly poměrně převratnou novinkou na trhu, s ústupem elektroniky na tužkové baterie a stále širší a kvalitnější nabídkou dobíjecích akumulátorů však nabíječky alkalických primárních baterií mizí. Přesto jde o zajímavou možnost. Dobíjet má smysl alkalické baterie z přístrojů, které mají vyšší a rychlejší spotřebu energie. Pomalu a dlouhodobě spotřebovávané jednorázové alkalické baterie se obvykle znovu nabít nepodaří.

Nabíječky na akumulátorové baterie

Jednodušší cestou je pořídit si nabíječku dobíjecích baterií, ať už rovnou v sadě s akumulátory, nebo bez nich. Existují nabíječky na dobíjení dvou, čtyř i více kusů tužkových baterií. Podíváte-li se třeba na nabídku nabíječek v e-shopech, objevíte přístroje za dvě stovky i za čtyři tisíce.

V čem je rozdíl a proč se za některé nabíječky platí i dvacetinásobek ceny té nejlevnější? Jde především o rychlost nabíjení a komfort nastavení. Zatímco nejdražší nabíječky dokážou nabít baterie i za patnáct minut, standardním přístrojům to trvá osm nebo i dvacet čtyři hodin. Drahé rychlonabíječky s několika různými programy a možností nastavení pro každou baterii zvlášť mají smysl v případě, že jejich schopností opravdu využijete. Pořizují si je například fotoreportéři nebo muzikanti či zvukaři. Pokud netrváte na bleskovém nabití, vyplatí se spíše koupit dvě série dobíjecích baterií a levnější nabíječku. To vám umožní nahradit baterie třeba v rádiu, fotografickém blesku nebo LED svítilně a vybitý akumulátor mezitím v klidu dobít.

Obecně se dobíjecí tužkové baterie vyplatí spíše v zařízeních s větším odběrem energie. Tam, kde se kapacita baterií spotřebovává pomalu a dlouhodobě, tedy například v dálkových ovládačích nebo nástěnných hodinách, používejte raději běžné alkalické baterie.

Jak vybírat baterie

Rychlost nabíjení je přímo úměrná kapacitě nabíjených baterií. Za standard pro většinu spotřebičů lze považovat baterie s kapacitou 2 500 mAh a ideální je mít nabíječku, která tyto baterie dobije zhruba za osm hodin, tedy za noc. Při výběru je důležité brát v úvahu i to, zda nabíječka nabíjí pouze všechny baterie najednou, nebo je umí nabíjet i po jedné. Není úplně jednoduché tyto požadované parametry při nákupu sladit, ale pokud chcete docílit optimální kombinace, nakupujte u specialistů, například v prodejnách fototechniky. Pokud na rychlosti nabíjení netrváte, má řada lidí dobré zkušenosti i s levnými nabíječkami například z Lidlu.

Na trhu je i řada značek dobíjecích baterií. Obvykle nic nezkazíte nákupem sady tužkových akumulátorů od renomovaných výrobců. Z testů pak vycházejí velmi dobře například baterie Eneloop a další značky tzv. NiMH LSD baterií (např. GP ReCyko, Turnigy, Duracell, Varta), pro které je charakteristická delší životnost a nižší ztráta kapacity.

Nabíjecí kapacita donedávna nejrozšířenějších běžných NiMH akumulátorů je zhruba tisíc cyklů. Vyspělejší NiMH LSD baterie mohou dosahovat až 1 800 cyklů, přičemž v mnoha případech postačí k dlouhodobému a bezproblémovému používání i NiMH LSD baterie s nižší kapacitou, například v rozmezí 800 až 1 000 mAh. Pokud se dobíjecí baterie při napájení různých typů elektronických zařízení vybíjí příliš rychle, nemusí být příčinou nízká kapacita. Častěji jde o problém starších typů baterií, které trpí samovybíjecím efektem a během prvního roku používání ztratí až 50 procent své kapacity.

 

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Nabíjecí tužkové baterie

Nabíjecí tužkové baterie