U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MÝDLA S BYLINKAMI

Kategorie: Inspirace | Autor: VERONIKA PILAŘOVÁ

K LÉTU NEODMYSLITELNĚ PATŘÍ VŮNĚ BYLINEK. MŮŽEME JE POUŽÍT NEJEN PŘI VAŘENÍ, PŘÍPRAVĚ ČAJE ČI KOUPELE, ALE TAKÉ JE PŘIMÍCHAT DO VLASTNORUČNĚ VYROBENÝCH MÝDEL.

Při sprchování po parném dni budou příjemně vonět a některá mohou působit také jako peelingová, pokud místo nebo kromě čerstvých bylinek přidáme bylinky sušené nebo koření (tymián, oregano, rozmarýnu). Tvrdé kousky koření fungují na pokožce jako „kartáč“.

Použít můžeme buď nová mýdla nebo i zbytky.

Přednost dáme nepříliš voňavým, aby vynikla vůně namíchaných bylinek. Ručně vyrobená mýdla jsou nejen pěknou dekorací koupelny, ale i zajímavým a rychle vyrobeným dárkem pro přátele.

   Co tedy budeme potřebovat? Připravíme si mýdla různých barev, čerstvé nebo sušené bylinky či koření (rozmarýna, meduňka, máta, tymián, oregano, mateřídouška, podběl, sedmikrásky…) a vonné esence, jaké se používají do aromalamp – koupíme je např. v květinářství. Dále provázek na zavěšení mýdla, hrnec na vaření a struhadlo.

***

1) Mýdlo nastrouháme na větší kousky do hrnce. Jedno mýdlo o 100 g stačí přibližně na dvě menší kuličky. Některá mýdla jdou strouhat dobře, jiná se hodně drolí, ale to není na závadu.

2) Do nastrouhaného mýdla přilijeme malinko vody. Je-li ve hmotě vody hodně, je velmi mazlavá – přistrouháme proto trochu mýdla. Je-li v mýdlu vody málo, nepojí se dohromady – malinko vody přilijeme.

3) Pak přisypeme koření, rozdrobené sušené byliny nebo nasekané čerstvé bylinky. Promícháme nebo prohněteme rukama a mírně zahřejeme na plotně, aby se hmota spojila. Přikápneme asi 3 kapky vonné esence.

4) Mýdlo různě tvarujeme, například do koule – uděláme kulatou placičku, do které vložíme šňůrku s uzlíkem. Uzlík zabrání vyklouznutí z mýdla při mydlení rukou.

5)Placičku „uzavřeme“ a vytvarujeme do koule. Osychá-li mýdlo rychle, stačí jen namočit ruce. Pokud se vytváří hodně pěny, dotvarujeme a mýdlo omyjeme.

6) Mýdlo se dá odlévat i do tvořítek na led, formiček na cukroví, plechů na muffiny… Do forem se nanese pomocí vařečky a nechá zaschnout. Při vyjmutí si pomůžeme nožíkem.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO A REALIZACE: AUTORKA

MÝDLA S BYLINKAMI