U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Cibule jako samostatný pokrm

Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart

ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN

Dnešní čarování nad sporákem věnujeme nejčastěji používané zelenině, kterou je bezesporu cibule. Její původní domovinou je Střední Asie, odkud se rozšířila prakticky do celého světa. Podařilo se vypěstovat i více druhů, a tak známe odrůdy palčivé i nepalčivé, cibuli bílou, červenou a šalotku. Málokdo ví, že k odrůdám cibule patří i česnek, neboť i on je rostlinou cibulovitou. Cibule obsahuje řadu látek prospěšných našemu tělu, například éterické oleje (jsou hlavně v česneku), které napomáhají srdeční činnosti a snižují krevní tlak. Konzumaci cibule doporučovala ve svých knihách i svatá Hildegarda z Bingenu, žijící ve 12. století. Dodnes mnohé z jejích léčebných metod a stravovacích pravidel platí. Cibule se tedy doporučuje už od raného středověku. Největší spotřebu cibule má židovská kuchyně, ta naše by mohla následovat hned po ní. Také v balkánských zemích se cibulí přímo hýří. Přesto výjimka existuje – pravověrní hinduisté cibuli k jídlu sice nezakazují, ale ani nedoporučují. Cibule prý dráždí smysly, rozohňuje a brání klidnému rozjímání. Indické chrámy plné sexuálních motivů však hovoří o něčem jiném. Ale vraťme se ke šťavnaté cibulce. Následující recepty počítají se 4 strávníky.

Židovský předkrm z cibule a vajec

300 g cibule, 8 vajec, 1 dl olivového oleje, sůl, pepř, na ozdobu listy hlávkového salátu a pažitka

Na tvrdo uvařená vejce drobně pokrájíme, smícháme s jemně usekanou cibulkou, přidáme olej, sůl, pepř a dobře rozmícháme. Podáváme vychlazené na listech hlávkového salátu a ozdobené sekanou pažitkou. Příště můžeme vejce nahradit jemně krouhanou červenou ředkví a opět to bude báječné. S toasty to může být i lehká jarní večeře.

Pizza s cibulí, sýrem a šunkou

1 porce těsta na pizzu, 2 lžíce oleje, 250 g cibule, 2 stroužky česneku, 1 červená paprika, 100 g sýra mozzarella, 100 g šunky (nejlépe prosciutto), 2 lžíce čerstvého rozmarýnu (nebo 1 lžička sušeného)

Těsto na pizzu koupíme hotové, prodávají se i předem vytvarované koláče. V pánvi rozehřejeme olej, přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a rozetřený česnek a asi 2 minuty smažíme. Pak přidáme na proužky nakrájenou papriku, přikryjeme pokličkou a na mírném plameni dusíme; občas zamícháme. Až začne cibule mírně karamelizovat, je hotovo. Směs necháme vychladnout, pak rozprostřeme na připravené těsto. Navrch rozložíme plátky sýra a šunky a dáme do předehřáté trouby. Pizza bude upečená asi za 25 minut. Podáváme ji horkou.

Plněné cibule ze Španělska

4 velké, nejlépe španělské cibule, 100 g slaniny, 1 červená paprika, 120 g mletého hovězího masa, 25 g strouhanky, 6 dl hovězího vývaru (z kostky), 1 lžíce čerstvých sekaných bylinek – petrželka, mateřídouška, rozmarýn (nejsou-li, tak 1 lžička sušených), 4 lžíce másla, 150 g čerstvých žampionů, 2 lžíce Solamylu, sůl, pepř, na ozdobu petrželka

Je to trochu pracnější pokrm, ale jsou přece i takové dny, kdy se potřebujeme na chalupě blýsknout. Cibule dáme asi na 15 minut povařit do osolené vody. Z vychladlých cibulí pak vydlabeme dužinu, kterou jemně pokrájíme. V pánvi rozpustíme kostičky slaniny, dáme na ni cibuli a drobně nakrájenou papriku a dobře orestujeme. Přidáme mleté maso, opečeme do hněda, nakonec vmícháme strouhanku, bylinky, mírně osolíme, případně opepříme. Zapékací misku vytřeme polovinou másla, usadíme do ní vydlabané cibule a opatrně je naplníme připravenou směsí. Pečeme ve vyhřáté troubě něco přes hodinu. Mezitím si připravíme omáčku: na zbývajícím másle podusíme na tenké plátky pokrájené žampiony a zalijeme je polovinou vývaru. Druhou polovinu vývaru použijeme na podlévání cibulí v troubě. Omáčku chvíli povaříme a nakonec zahustíme Solamylem rozmíchaným v trošce vody. Cibuli na talíři přelijeme žampionovou omáčkou a přidáme kopeček rýže, ozdobený petrželkou. Tím je sváteční oběd z cibule hotov.

Brambory s červenou cibulí

1 kg vařených brambor, 150 g másla, 2 větší červené cibule, 2 stroužky česneku, 1 lžička citronové šťávy, 2 lžíce sekaného tymiánu (případně 1/2 lžičky sušeného), pepř, sůl

Nyní pro změnu něco jednoduchého. V pánvi rozpustíme máslo, přidáme osminky cibulí, třený česnek, citronovou šťávu a několik minut smažíme. Teprve potom přidáme na větší kousky nakrájené brambory, lehce mícháme a dobře opečeme. Se salátem to k obědu docela stačí. Pokud ne, tak se dorazíme večer v místním hostinci.

Sladkokyselé cibulky ze Sicílie

350 g malých cibulek, 3 lžíce olivového oleje, 2 bobkové listy, kůra z 1 citronu, 1 lžíce hnědého cukru, 1 lžíce medu, 4 lžíce červeného vinného octa

Cibulky oloupeme, větší můžeme rozpůlit. Ve velké pánvi rozpálíme olej a cibulky osmažíme pěkně do hněda. Pak přidáme bobkový list, med, hnědý cukr a na proužky nakrájenou citronovou kůru. Opět opatrně smažíme, aby směs lehce zkaramelizovala. Nakonec přijde na řadu ocet. Pozor, bude v pánvi prskat! Obsah pánve vaříme tak dlouho, až se tekutina téměř vypaří. Cibulky servírujeme do misek a ihned podáváme. Pokrm se dá jíst i vychlazený, záleží na vaší chuti. Kdo přidá více cukru, bude mít cibulky sladší a karamelovější, kdo dodá více octa, bude je mít s ostřejší a trpčí chutí.

Ať se vám vše daří a ať vám stále chutná. To vám přeje

Cibule jako samostatný pokrm