U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Držák na nože

Kategorie: Dílna | Autor:

Nejčastěji používané kuchyňské nože je praktické umístit

do držáku, kde budou vždy po ruce a neztupí se.

Závěsný držák má nejen elegantní tvar, ale hezky působí i kombinace světlého a tmavého dřeva. Buď použijeme odlišné dřeviny (např. mahagon a javor), nebo světlé dřevo namoříme dvěma různými odstíny. Velikost držáku můžeme přizpůsobit vlastní potřebě. Potřebujeme: prkénko (tmavší – spodní) 360 x 85 x 12 mm prkénko (světlejší – vrchní) 260 x 85 x 10 mm překližka 260 x 85 x 6 mm vodovzdorné lepidlo na dřevo lazura nebo mořidlo ve dvou odstínech lak nebo vosk na konečnou povrchovou úpravu (který může přijít do styku s potravinami) 4 vruty

***

Pracovní postup

1Na kratších stranách obou prkének vyznačíme pokosníkem sešikmení 20° a okraje odřízneme. Od ruky nebo podle křivítka nakreslíme na vrchní díl (prkénko) křivku a přímočarou pilou s tenkým plátkem tvar vyřízneme. Použijeme jako šablonu k překreslení tvaru na překližku, kterou podle něj také vyřízneme.

2Překližku položíme na spodní díl a rozmístíme na ni nože tak, jak je budeme do držáku ukládat. Tužkou nože obkreslíme, podél ostří přidáme asi 0,5 mm. Označíme si díly mezi noži, jež pak použijeme. Překližku podle označení rozřežeme. Všechny hrany spodního a vrchního prkénka a použitých částí překližky zabrousíme jemným skelným papírem. Spodní a vrchní díl opatříme povrchovou úpravou.

3 Na zadní díl rozložíme jednotlivé části překližky, mezi ně položíme nože (tak, aby se později dobře zasunovaly). Obrysy překližky označíme tužkou. Pak díly překližky přilepíme na zadní díl, na ně přilepíme vrchní díl. Všechny tři vrstvy sevřeme jednou větší nebo několika menšími svěrkami. Dáme pozor, aby se žádný díl neposunul.

4 Držák necháme dobře vyschnout. Pak si na obou stranách zadního dílu označíme dva pravidelně umístěné otvory pro vruty, které budou sloužit k upevnění na stěnu. Vyvrtáme díry, jejich okraje můžeme srazit záhlubníkem. Držák přišroubujeme na vhodné místo na zeď (do hmoždinek) se sklonem 20° – sešikmené boční strany tak budou svislé.

Podle knihy Víkendový kutil, vydané v nakladatelství IKAR, v níž najdete řadu dalších zajímavých návodů na výrobu praktických bytových doplňků a nábytku.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO IKAR, KRESBY PETR ŽIVNÝ

Držák na nože