Mříže chrání i zdobí

Mříže jsou účinnou bariérou proti vykradení. Zloděje často rovnou odradí, protože je s jejich překonáváním dost práce. Některé však i zajímavě doplňují exteriér domu či chalupy.

Všechny druhy mříží se v současné době vyrábějí většinou z ocelových profilů různé konstrukce nebo z nerezu. Mříže pro venkovní použití by měly být vyrobeny z žárově pozinkovaného materiálu a opatřeny práškovou vypalovanou barvou nebo základovým nástřikem. U ručně kovaných či na zakázku vyráběných dekorativních mříží se používá i úpravy typu kovářského černění, mědění nebo cínování. Imitace mědi, mosazi nebo kovaného povrchu lze docílit i pomocí různých speciálních barev na kov.

Zvláště na nízko položených oknech je mříž téměř nutností

Kované i rolovací

U mříží je důležitý nejen vzhled, ale i princip jejich fungování, který hraje z hlediska odolnosti vůči pokusu o násilné vniknutí určitou roli. Existují mříže jednostranné, dvoudílné, dělené, sklopné, pevné i otvírací a také rolovací, které lze vytáhnout jako žaluzie. Podobně fungují i nůžkové mříže. Ty se dají roztahovat, takže můžete při pobytu v domě využívat ničím nerušený pohled z okna a při odjezdu mříže zase zatáhnout jako závěs.

Ručně kované mříže jsou nákladnější, ale ke staré chalupě patří

Vybrat si lze z nabídky mnoha typů hotových mříží čí mřížových dílů nebo si koupit či nechat vyrobit dekorativní kované nebo ruční kování imitující mříže pro stylový vzhled chalupy.

U oblíbených nůžkových mříží často vzniká problém s postupným otěrem barvy. Můžete tomu předejít, pokud si vyberete mříže s poplastovanými profily. Podle zkušeností firem, které mříže montují, nemají takto upravené profily problém s oděrkami barvy ani po pěti letech a navíc je není potřeba opakovaně natírat.

Pokud si pořizujete mříže otevírací, má takový způsob zabezpečení smysl jen s kvalitním visacím zámkem nebo bezpečnostním zámkem s cylindrickou vložkou, kterou bývají některé mřížové komplety vybaveny.

Vypouklý tvar znesnadní přístup a vypadá zajímavě

Důkladné upevnění

Pro správnou ochrannou funkci mříží je velmi důležité i jejich důkladné upevnění. Mříže s bezpečnostním certifikátem se usazují do rámu, ukotveného do stavebního zdiva úchyty o délce alespoň 120 milimetrů. Jen důkladné ukotvení totiž zamezí možnému vypáčení či vytržení mříže při útoku zloděje.

Ozdobné profilování zdůrazní dekorativní charakter mříží

Mříže se kotví s ohledem na materiál stavby. Jiný systém použijeme k uchycení rámu do cihlové nebo pórobetonové zdi a odpovídající pevné uchycení zvolíme i v případě mříží vsazených do dřevěné stěny. Vždy je však nutné předpokládat zranitelné místo mříží právě v možnosti jejich vytržení. Zloději mohou použít hrubou sílu nebo i páku či dokonce naviják na automobilu. Mříže by proto měly být odolné především proti vytržení, čehož lze dosáhnout dostatečnou hloubkou kotvicích šroubů. A u odemykacích mříží volbou co nejodolnějšího systému zámku, případně většího počtu zámků nebo použití zámku přístupného jen zevnitř. Variantou je i někdy používané mřížování mezi okny včetně zmíněných nůžkových mříží. Platí pravidlo, že jakákoli komplikace navíc zloděje odrazuje.
Další možností pro ochranu oken jsou vysouvatelné ochranné mříže. Bez náročných zámečnických a zednických prací lze tyto stabilní kovové mříže nasadit prakticky před jakékoliv okno. Zakázková výroba na míru k příslušnému oknu není v tomto případě nutná, protože vysouvatelné mříže lze přizpůsobit různým velikostem okna. Jsou vhodné dokonce i po extrémně široká a vysoká okna, protože je lze vzájemně propojovat pomocí spojovacích prvků.

Mříže chrání i zdobí