Proč stavět na klíč

Nechat si dřevostavbu postavit na klíč je řešení, které volí zájemci o tento typ domu velmi často. Pro stavbu na klíč mluví hodně argumentů i v případě, že chcete rekreační nemovitost.

Pravděpodobně to každý ví, ale stavět „na klíč“ znamená objednat si stavbu, kterou vám firma dodá v takovém stadiu dokončení, že stačí přijít a odemknout dveře. Zkušená stavební společnost navíc dokáže celou řadu dřevostaveb sestavit za několik dnů, zatímco svépomocí by to trvalo déle. V každém případě je termín i rozsah dodávky v rámci dohodnuté ceny jedním z nejdůležitějších bodů smlouvy a také kritériem pro porovnávání nabídek. Při výběru na to můžete jít několika způsoby a jedním z nejlepších je prohlídka vzorového domu. Takovým způsobem získáte mnohem přesnější představu o výsledku než při prohlídce prezentací v papírovém katalogu nebo na fotografiích či z vizualizací na internetu.

stavba dřevostavby na klíč

Sestavení stavby z modulárních sendvičových panelů už osazených okny je obvykle cestou k nejvýhodnější ceně. Foto: Shutterstock

Vlastní projekt

Méně obvyklé, ale samozřejmě rovněž proveditelné řešení je objednat si u dodavatelské firmy stavbu podle vlastního projektu. Chcete-li tedy dům originální, případně jednodušší či jinak odlišný od nabídky hotových staveb na trhu, je to jedna z možných, byť zpravidla nákladnějších cest. Katalogové domy včetně chat či bungalovů, které mohou být pro účely rekreační nemovitosti vhodnější, se často staví z prefabrikovaných dílů nebo na míru připravených konstrukčních přířezů. Firma má tak váš příští dům doslova v „balíčku“, pracovníci jeho sestavení rutinně zvládají a náklady tak lze snížit, zatímco stavba na míru projektu je přece jen technicky náročnější.

Stavba na klíč při použití systémových prefabrikovaných prvků nemusí být dražší, než kdybyste stavěli svépomocí

Volba materiálů

Kritérium výběru stavby na klíč podle materiálů vyžaduje určitou orientaci v produktech (izolace, dřevité či dřevocementové desky), které se pro tento typ stavění používají. Můžete mít například požadavek na to, aby v konstrukcích či na fasádě převažovalo přírodní dřevo, ať už jde o prkna, trámy, nebo dokonce kulatinu. Stavba se samozřejmě prodraží, ale sruby, roubenky nebo z prken a palubek zhotovené stavby mohou mnohem víc počítat s využitím tohoto materiálu jako přiznaného a pohledového, zatímco stěny dřevostaveb ze sendvičových panelů či izolací vyplněných OSB desek se často zakrývají kartonem v interiérech a vrstvou fasádní stěrky na armovací síti (perlince) zvenčí. Jakou variantu zvolíte, je jedna z věcí, které je nutné vědět už při výběru stavební firmy.

Dobré rady

  • Při výběru dodavatele stavby pečlivě ověřujte, co je součástí dodávky v rámci dohodnuté ceny.
  • Řada firem nabízí více cenových variant a dodávku stavby v různém stupni dokončení.
  • Nezapomeňte brát v úvahu DPH, ne každý ji může odečítat.
  • Značný rozdíl v konečné ceně dodané stavby může tvořit volba typu střešní krytiny, podlahových krytin a sanitární keramiky.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Proč stavět na klíč