Montážní klíče

Jeden kvalitní nastavitelný „francouzský“ klíč (nezaměňujte za hasák) poslouží v dílně i doma při mnoha různých opravách

Jeden kvalitní nastavitelný „francouzský“ klíč (nezaměňujte za hasák) poslouží v dílně i doma při mnoha různých opravách. Foto: Shutterstock

Montážní klíče patří mezi nářadí, které by nemělo chybět ve vybavení žádné dílny. Slouží k utahování či povolování velmi často používaných šestihranných hlav šroubů a matic.

Z hlediska možné pevnosti utažení i snadnosti použití lze šestihranné šrouby a matice označit za geniální spojovací materiál. Efektivní utažení či snadné povolení však vyžaduje přesné rozměry klíče: nic nesmí prokluzovat, klíč musí na hlavě šroubu či matice přesně sedět. Jinak hrozí nejen poškození hran klíče i spojovacího materiálu, ale i úraz, pokud zaberete a klíč sklouzne.

Velikost klíčů odpovídá standardizovaným rozměrům spojovacího materiálu (měří se mezi protilehlými hranami) a každý zkušenější kutil či mechanik ví, že těch rozměrů zase není tolik. S „dvanáctkou“ klíčem si mnohdy poradíte při opravě auta i montáži stavebnice zahradního domku.

Kombinace plochého otevřeného a očkového klíče v několika rozměrech je základ pro utahování šestihranných šroubů a matic

Kombinace plochého otevřeného a očkového klíče v několika rozměrech je základ pro utahování šestihranných šroubů a matic. Foto: Shutterstock

Jak vybrat

Široké portfolio různých typů montážních klíčů bývá základem výbavy autodílen. I do univerzální sestavy nářadí pro domácí dílnu je však dobré tyto klíče zařadit, ale samozřejmě jich postačí méně. Je výhodné nakupovat klíče v sadách, které obvykle zahrnují nejčastěji používané rozměry šestihranných šroubů a matic. Narazíte-li pak přece jen na méně obvyklý rozměr, mohou vám pomoci univerzální klíče, jejichž velikost lze nastavit.

Existují klíče na převlečné matice, očkové či francouzské klíče, ale i univerzální ploché klíče. Klasický plochý (otevřený, stranový) klíč je tím, co si pod pojmem „montážní klíč“ lidé nejčastěji představí. Variantou je očkový klíč, poznáte ho podle očka, a i když se o malinko složitěji nasazuje, lépe na utahovaném či povolovaném šestihranu drží. Manipulaci usnadňuje i zahnutá verze těchto klíčů, zejména do motorů se s takovým nářadím lépe dostanete.

Ve specializovaných obchodech seženete méně obvyklé typy klíčů včetně „trháků“, momentových klíčů (pro dokonale přesné dotahování) či „francouzáků“, které lze jednoduše přenastavit na potřebnou velikost.

Základní druhy klíčů je dobré nakoupit v sadách nejčastěji používaných rozměrů

Základní druhy klíčů je dobré nakoupit v sadách nejčastěji používaných rozměrů. Foto: Shutterstock

Víte, že?

Šrouby a matice mohou mít buď metrické (běžné v Evropě, např. 5 mm), nebo palcové rozměry (typické pro USA a automobilový průmysl, např. ½”). Metrické klíče se velikostně pohybují nejčastěji mezi 4 a 60 mm (M2-M39), palcové mají rozsah zhruba srovnatelný (přibližně od 1/20″ do 2½”). Jeden palec (1″) odpovídá rozměru 25,4 mm.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Montážní klíče