Montáž umyvadla v koupelně

Zkompletování a upevnění umyvadla v koupelně nebo na toaletě není úplně jednoduché, ale dá se to zvládnout i bez odborné pomoci instalatéra.

U montáže umyvadla jde zejména o nutnost umístit toto důležité sanitární příslušenství rovně a zcela pevně. Umyvadlo je poměrně těžké, vyžaduje odpovídající ukotvení a oporu a je nutné předejít možnosti, že by vám ze stěny „vypadlo“. To by mohlo zapříčinit úraz, nehledě na rozbité dlaždice nebo samotnou porcelánovou mísu. Není však třeba mít obavy, jen postupujte trpělivě.

Alespoň částečně předem sestavte napojení na odpady a při montáži stále kontrolujte pomocí vodováhy rovinu

Alespoň částečně předem sestavte napojení na odpady a při montáži stále kontrolujte pomocí vodováhy rovinu. Foto: Shutterstock

Sestavte ho předem

K montáži umyvadla nepotřebujete speciální nářadí, ale neobejdete se bez vrtačky, vodováhy, otevřených montážních klíčů, siko kleští nebo nastavitelného klíče. Postup kompletace a upevnění na stěnu najdete u některých výrobců přímo v manuálu, řada prodejců sanitární techniky nebo hobbymarkety mívají popsaný postup i na svých webech, kde často uvidíte i postupová videa. Je užitečné pročíst či zhlédnout tyto návody předem, protože si uděláte o postupu práce poměrně jasnou představu.

Začněte tím, že umyvadlo zkompletujete, což obnáší zejména částečné přidělání odpadů (sifonu) a baterie, pokud se montuje přímo na umyvadlo. Mísu tak budete mít připravenou včetně tlakových flexi hadic pro připojení k přívodu vody a dokončit sestavení bude pak snazší, než kdybyste montovali doplňky až po upevnění na stěnu. Ale možná je i taková varianta, kdy se montují jen odpadní trubky a voda poteče z nástěnné baterie.

Umyvadlo se někdy usazuje na kovové závěsy či do otvoru desky na koupelnové skříňce nebo může tvořit jeho oporu i porcelánová „noha“, která skrývá sifon. Nejčastěji se však upevňuje tak, že se nasadí na závitové tyče, pro něž jsou ve spodní části připraveny montážní otvory. Skrze ty lze celý komplet přišroubovat šrouby do otvorů ve stěně s hmoždinkami. Závitové tyče zapuštěné do stěny a zafixované chemickou kotvou představují spolehlivější ukotvení s vysokou nosností.

Máte-li pomocníka, je vždy lepší zavěšovat těžké umyvadlo ve dvou nebo použít chemickou kotvu a závitové tyče

Máte-li pomocníka, je vždy lepší zavěšovat těžké umyvadlo ve dvou nebo použít chemickou kotvu a závitové tyče. Foto: Shutterstock

Při vrtání do keramických obkládaček vypněte příklep, prasknutí může zabránit i křížek z lepicí pásky v místě vrtání otvoru

Při vrtání do keramických obkládaček vypněte příklep, prasknutí může zabránit i křížek z lepicí pásky v místě vrtání otvoru. Foto: Shutterstock

Jak postupovat?

Určení výšky umyvadla je jedním z nejdůležitějších kroků při montáži. Jeho horní hrana by měla být 85 cm od podlahy. Jestliže však umyvadlo používají děti, případně starší členové domácnosti, vyměřte jeho umístění tak, ať pro ně není příliš vysoko. I tak se pro menší děti často používají plastová stupátka s protiskluzným povrchem.

Vrtání otvorů se dělá podle děr v umyvadle, podle nichž si vytvořte šablonu z kusu kartonu. Otvory ve zdi musí tvořit rovnoramenný trojúhelník s odpadem. To, zda jsou značky pro vrtání otvorů ve stěně v rovině, zkontrolujete podle vodováhy.

Do obkládaček je nutné vrtat tak, aby nepraskaly. Můžete na značku opatrně klepnout důlčíkem a před vrtáním také nalepit na obkládačky křížky z izolační lepicí pásky, pak by neměly praskat.

Nízké otáčky je nutné použít při vytváření otvoru do obkládačky vždy, stejně jako vypnout příklep. Po provrtání díry do kachlíku pokračujte ve vrtání s příklepem. Jsou-li součástí příslušenství kotvicí šrouby s hmoždinkami, vrtejte otvory odpovídající šířky nebo použijte závitové tyče a chemickou kotvu (informace najdete na webu chatar-chalupar.cz).
Těsnění v podobě vrstvy sanitárního silikonu je nutné ještě před zavěšením umyvadla nanést na jeho zadní stranu, případně tam umístěte i gumové těsnění, které bývá součástí příslušenství.

Je-li už umyvadlo umístěno na stěně, kompletace baterií i sifonů je mnohem jednodušší

Je-li už umyvadlo umístěno na stěně, kompletace baterií i sifonů je mnohem jednodušší. Foto: Shutterstock

Ve dvou je zavěšování umyvadla na připravené šrouby v podstatě nezbytné, protože je potřeba břemeno stále nadlehčovat a zároveň držet v rovině, aby mohly být nasazeny podložky a matice na šrouby a aby bylo vše rovnoměrně dotaženo. Neutahujte každý šroub hned do krajní polohy, přitahujte je postupně „na střídačku“. Při dotahování stále kontrolujte pomocí vodováhy, zda je umyvadlo upevňováno v rovině.

Připojení na vodu a odpad se dělá, až je umyvadlo pevně umístěno na stěně. Proveďte utěsnění spár silikonem a nakonec pusťte vodu, abyste zjistili, zda neprotéká sifon nebo baterie.

Francouzský klíč, hasák nebo siko kleště vám při montáži usnadní práci

Francouzský klíč, hasák nebo siko kleště vám při montáži usnadní práci. Foto: Shutterstock

Dobré rady

  • Pro montáž umyvadla do lehkých příček ze sádrokartonu, ale i do dřevostaveb, kde jsou stěny tvořeny trámky a např. OSB deskami s palubkovým obkladem, se použije montážní rám z ocelových profilů.
  • Rámy se běžně prodávají ve stavebninách nebo v obchodech se sanitární technikou, v konstrukci lze upevnění řešit i dřevěným rámem, ale nespoléhejte na to, že by standardní koupelnové umyvadlo udržely šrouby jen v sádrokartonové nebo OSB desce.
  • Možným řešením je i nezavěšovat umyvadlo na stěnu, ale usadit ho do koupelnové desky nebo na samonosnou skříňku.
V příčkách dřevostaveb se k zavěšení sanitární techniky musí použít kovové rámy

V příčkách dřevostaveb se k zavěšení sanitární techniky musí použít kovové rámy. Foto: Shutterstock

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Montáž umyvadla v koupelně