Moderní metody estetické medicíny

Ať už je motivací k tomu, že člověk své kroky nasměruje na kliniku estetické medicíny, řešení vzhledu, či se jedná zároveň o zdravotní problém, je vhodné zmapovat si předem možnosti, jaké toto odvětví aktuálně nabízí.

Zjednodušeně řečeno, hlavním cílem estetických zákroků je v naprosté většině případů něčeho se zbavit, někde naopak něco přidat nebo něco upravit. A i když se někdy na estetické zákroky pohlíží s despektem, bylo by chybou myslet si, že na klinikách opravují jen „vady na kráse“. Například převislá víčka nejen že nevypadají hezky, ale současně vedou k únavě očí, křivý nos ztěžuje dýchání stejně jako velká prsa, která navíc představují vysokou zátěž pro páteř a zádové svaly. Pokud se chystáte z toho či onoho důvodu využít možností estetické medicíny, nemusíte se obávat, dávno už se nejedná jen o náročné zákroky v celkové anestezii a pak dlouhou rekonvalescenci a čekání na výsledek. Tento obor jednoznačně zažívá ústup od radikálních a na doléčování náročných zákroků a směřuje k výkonům, které klienty zatěžují co nejméně, a následuje po nich rychlá rekonvalescence. Kromě šetrnosti se klade důraz také na co nejpřirozenější výsledek. Ten může mít sice o něco méně výrazný efekt, ale výkony se dají i několikrát opakovat, na rozdíl od těch radikálních.

muž na kosmetice

Péči o pleť si dnes neodříkají ani muži. Foto: Shutterstock

Dlouhodobě vede liposukce

Nejčastějším zákrokem v rámci estetické chirurgie je jednoznačně liposukce. Po ní následují operace prsou – zvětšení, modelace i zmenšení – a rovněž operace padajících očních víček, která dokáže omladit obličej až o 10 let. Liposukce a úprava víček hrají prim rovněž u mužů. Klasická liposukce má největší efekt, ale existují i alternativní metody bez operace, kdy se tuk různým způsobem poškodí a pak se vstřebá. Jedná se o destrukce ultrazvukem, chemicky (injekční lipolýza) nebo chladem (kryolipolýza). Dalším současným trendem je využití vlastního tuku, který má vyplňovací a regenerační účinky, mluvíme o tzv. lipofillingu nebo fatgraftingu, a to jak v obličeji, tak v oblasti prsou a hýždí.

redukce váhy

Nejčastějším estetickým zákrokem je liposukce, při níž je odstraněn tuk z problematických partií. Foto: Shutterstock

Jak si udržet mladistvou tvář

Přestože stárnutí není možné u nikoho zastavit a přibývající roky se na tváři více či méně podepíšou, současná estetická medicína a korektivní dermatologie nabízí širokou škálu možností péče o pleť. Většinou se jedná o drobnější invazivní zákroky, jež lze často podstoupit třeba i během obědové pauzy. Rekonvalescence je v takových případech minimální nebo žádná, takže okolí zaznamená zlepšení vzhledu, aniž by dokázalo určit, co za ním přesně je. Jako prevence prvních vrásek a také jako jejich redukce velmi dobře funguje plazmalifting, který poskytuje pokožce hydrataci a regeneraci s omlazením v jednom kroku. Vše navíc probíhá rychlou a zcela přirozenou cestou.

Podstatně jednodušší je ovšem udržovat pleť v kondici trpělivou dlouhodobou péčí dermatologů pomocí neinvazivních a miniinvazivních zákroků než posléze rekonstruovat to, co je mnohá léta zanedbávané.

žena ve středním věku

Lifting lze provádět i neinvazivními metodami pomocí ultrazvuku, radiofrekvence atd. Foto: Shutterstock

Rady pro čtyřicátnice

Čtvrtá dekáda znamená v estetické medicíně zejména doplňování ztraceného objemu, zvedání povadajících kontur, zvýraznění rtů a redukci vrásek. Na povadlou pleť velmi dobře funguje kombinace kyseliny hyaluronové a niťového liftingu. Nitky, které se při liftingu používají, se vstřebají a zanechají jen zpevněný obličej.

Účinně mohou pomoci i laserová ošetření. Jasně viditelný liftingový efekt je pak skvělou volbou i pro ty, kteří se zdráhají využít niťový lifting, výplně či skalpel a vyžadují razantnější účinek. Laser navíc umí zatočit i s nechtěnými pigmentacemi, jizvami či znaménky. Kombinace laseru, kyseliny hyaluronové a plazmy je podle dermatologů v současnosti nejúčinnější omlazovací technikou. Všechny tyto moderní trendy rovněž ukazují, že řešení vrásek aplikací jedovatého botulotoxinu, po níž dojde k omezení, či dokonce znemožnění činnosti mimického svalstva, by už mělo patřit na smetiště dějin estetické medicíny.

Jak vybírat konkrétní zařízení

Jestliže se chystáte svěřit do rukou plastického chirurga, dermatologa nebo jiného odborníka na estetickou medicínu, měli byste dobře zvažovat, jaké pracoviště nebo zařízení si vyberete. Stejně jako v jakémkoliv jiném oboru se i zde kvalita služeb liší, a to jak zázemím, tak vybavením, personálem, používanými materiály či celkovým pojetím služeb. Zajímejte se tedy například o to, kdo v daném zařízení pracuje, jaká je jeho historie a v jakém prostředí bude péče probíhat.

Estetický zákrok byste si měli také dobře načasovat. U laserového ošetření pigmentových skvrn nebo laserové epilace je vhodné provádět úkony na podzim nebo v zimě. Místa, která se budou ošetřovat, nemají být opálená a po zákroku je musíte chránit před slunečním zářením. U větších, invazivnějších zákroků je samozřejmě nutné zohlednit aktuální i celkový zdravotní stav a podstoupit potřebná předoperační vyšetření.

Co je co v estetické medicíně

Augmentacezvětšení části těla pomocí umělého implantátu nebo vlastní tkáně
Depilacedočasné odstranění chloupků, vousů či vlasů z povrchu těla
Rejuvenace – metoda omlazení pleti na obličeji, krku nebo v oblasti dekoltu
Epilacetrvalé odstranění nežádoucího ochlupení včetně zničení kořínků chloupků
Kyselina hyaluronová – látka, která se přirozeně vyskytuje v těle, má schopnost na sebe vázat vodu a dodává tak pleti pevný a vypnutý vzhled. Kromě estetické medicíny se využívá i v kosmetickém průmyslu
Liftingvyhlazení pleti; z anglického výrazu vytažení
Liposukceodsátí tuku v místech, kde je nadměrná podkožní tuková vrstva
Rinoplastikaoperace nosu, při které se upravují odchylky ve tvaru, velikosti nebo postavení nosu

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Moderní metody estetické medicíny