Venkovní hostina ve znamení pohody

Piknik je specifický druh stolování odehrávající se pod širým nebem. Stejně jako pro klasické stolování, i pro něj platí určitá pravidla, která bychom měli dodržovat. Volba pokrmů už zůstává zcela na hostiteli.

Má-li se piknik vydařit, měli bychom mít rámcovou představu, jak ho chceme pojmout a kolik hostů pozveme. Při plánování bychom se měli zaměřit na místo a termín jeho realizace. Není od věci prozkoumat meteorologickou předpověď, protože sedět v kalužích nebo si naopak koledovat o úžeh či úpal rozhodně k příjemným chvilkám nevede.

mladý pár na pikniku

Piknik je nejen o dobrém jídle, ale hlavně o příjemně strávených chvílích. Foto: Shutterstock

Kde ho uspořádat

Piknik se může odehrávat v podstatě kdekoliv – na zahradě, louce, břehu řeky či jezera, pláži u moře, v horách, stejně jako v parku uprostřed města. V každém případě bychom se všude měli chovat ohleduplně, „neřvat jako na lesy“, i když třeba v lese budeme, abychom nerušili nejen zvířata, ale ani lidi, kteří se našeho piknikování neúčastní. Pochopitelně po sobě po skončení nezapomeneme uklidit.

Naplánování místa konání nám usnadní promyšlení dalších nezbytných kroků, aby venkovní hostinu nic nepokazilo. Důležité je totiž přibalit i takové zdánlivé maličkosti jako repelenty, protože u rybníka rozhodně budou komáři, nějakou tu náplast a dezinfekci (hlavně když se zúčastní děti), opalovací krém a vlhčené ubrousky. Ne nepodstatnou roli hraje doba, kdy budeme piknik pořádat, zda ráno, odpoledne, nebo večer, protože bychom tomu měli přizpůsobit oblečení, abychom v chladnějších ranních či večerních hodinách neprostydli a nezkazili si tak pěkný zážitek.

piknik

Při pikniku na zahradě máme při výběru jídel volnou ruku. Jinak volíme potraviny nepodléhající rychlé zkáze. Foto: Shutterstock

Na čem a v čem

Většina lidí dává přednost posezení na dece, což k pikniku odjakživa patří. Nemusí to být žádná speciální deka, stačí úplně obyčejná. Pořídit si můžeme i takovou, která je přímo vyrobená pro tyto účely a je z jedné strany opatřená voděodolnou vrstvou, takže neprovlhne od země a snadno se vyčistí od trávy a jiných nečistot. Pokud jsou účastníky i starší lidé, je vhodnější zvolit pro piknik rozkládací židle nebo křesílka, popřípadě i stolek. Bude se jim vstávat snadněji než ze země a nebudou se muset pro pokrmy ohýbat.
Protože tou hlavní záležitostí je jídlo a pití, musíme vybrat něco, v čem všechny dobroty přepravíme, a také to, na čem a jak je budeme servírovat. Patříme-li k lidem, kteří pořádají piknik jednou za několik let, postačí pevná látková či papírová taška anebo košík. Na igelitky raději zapomeneme, nejenže jsou neekologické, ale i nehygienické, protože jídlo se v nich může snadno zapařit a rychleji se zkazí, a to i v případě, že je uzavřené v krabičkách.

Vše při ruce

proutěný piknikový koš

Piknikový koš ukrývá všechno potřebné nádobí. Foto: Shutterstock

Pořádáme-li pikniky pravidelně, můžeme investovat do piknikového koše nebo batohu. Jejich cenu ovlivňuje kromě značky i obsah. V těch dražších je vybavení pro dvě až šest osob, které obsahuje porcelánové talíře, misky, hrnky, nerezové příbory, skleničky, vývrtku, látkové ubrousky, v některých nechybí ani termokapsa. Nabízejí i dostatečný prostor pro uložení potravin. Piknikový koš vypadá efektně, ale jistou nevýhodu má. Když k tomu všemu, co obsahuje, přidáme ještě jídlo, je docela těžký a kvůli rozměrům a jisté neforemnosti se nenosí právě pohodlně. Výhodný je proto tehdy, když na piknik jedeme autem a s košem nemusíme nikam pochodovat. Snazší transport skýtá piknikový batoh. Pro uchování choulostivějších pochutin, ale také nápojů, které zteplalé zrovna dobře nechutnají, je nejvhodnější chladicí taška, případně přenosná lednička, můžeme-li zajistit převoz autem.

piknik

Sendviče jsou pro hostinu v přírodě dobrou volbou. Foto: Shutterstock

Něco dobrého na zub

Určitě nebudeme servírovat špagety, svíčkovou, vepřo knedlo zelo a podobná jídla, která patří na jídelní stůl. Nikoho by nepotěšilo, kdyby musel pižlat maso a knedlíky na talíři položeném v klíně, na zemi či na rozkládacím stolku. Všechny potraviny by měly být lehké, snadno stravitelné a co nejzdravější. Sendviče jsou jednou z klasik, zcela právem. Způsobů, jak je připravit, je nepřeberné množství, a to jak pro masojedy, tak pro vegetariány či vegany. Od věci není ani grilované kuře, které se dá jíst teplé i studené, kvalitní uzená masa, různé sýry, vajíčka natvrdo, slané záviny nebo koláče, stejně jako něco sladkého na závěr. V žádném případě by neměla chybět zelenina a ovoce, které doma můžeme nakrájet, vložit do krabiček a pak uzobávat. Dipy dodají mnoha jídlům ten správný šmrnc, ale raději vynechme ty, v nichž je majonéza. Tu pro jistotu nepřidáme do žádného piknikového jídla, vyhneme se tak možným střevním potížím. A ani na pikniku nikdy nesmíme zapomenout dodržovat pitný režim!

Aby nebyla na pikniku nuda

Nezapomeňte s sebou přibalit také něco pro zábavu. Piknik vždycky znamenal nejen pojídání a popíjení, ale rovněž pobavení, například hraním různých společenských her. Budou-li s vámi i pejsci, myslete na ně jak s jídlem, tak se zábavou.

Sendvičové tipy pro inspiraci

Základ je vždy stejný: plátky toustového chleba. Jejich počet závisí na počtu těch, kteří se na ně vrhnou.

Sendvič s olivami

Chleba pokapeme olivovým olejem a poklademe plátky sýra feta (nebo sýra balkánského typu) opatrně osušenými papírovou utěrkou. Na ně dáme nakrájené černé a zelené olivy a šalotku. Posypeme nasekanými čerstvými bylinkami, například oreganem, bazalkou nebo majoránkou, a přiklopíme druhým plátkem chleba. Přeřízneme tak, aby nám vznikly dva trojúhelníky, což vypadá úhledněji než čtverce.

Sendvič s rajčaty

Pancettu nebo sušenou slaninu nakrájíme na menší kousky a necháme lehce osmahnout na pánvi s nepřilnavým povrchem. Omyjeme a osušíme rukolu, polníček, lístky špenátu nebo červené řepy, podle individuální chuti. Rozložíme na chleba, přidáme trochu opečené pancetty, na ni dáme na plátky nakrájená rajčata, osolíme a opepříme a přiklopíme druhým plátkem chleba. Pokud si tento sendvič budete dělat doma a ihned ho budete jíst, můžete přidat trochu majonézy, ale na piknik v teplém letním počasí to neriskujte.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Venkovní hostina ve znamení pohody