Mlýnky na maso

Výkonný elektrický masový mlýnek Tefal NE448838 HV4 9 v 1 má rychlost mletí 2,3 kg/min, 3 mlecí kotouče, samoostřicí nůž, 3 strouhací a krájecí nástavce, nástavce na přípravu masových kuliček a pasírování měkkých plodů. 2 999 Kč (Datart)

Pokrmy z mletého masa patří k velmi oblíbeným. Mleté maso nabízí mnoho variant zpracování a jeho tepelná úprava je poměrně rychlá. Pokud si chceme maso umlít doma sami, neobejdeme se bez mlýnku na maso.

Volit můžeme mezi třemi možnostmi – ručním mlýnkem, elektrickým mlýnkem nebo mlecím nástavcem ke kuchyňskému robotu. Rozdíly jsou v množství umletého masa za určitou dobu, ve vynaložené námaze, v komfortu práce a v ceně.

Ruční mlýnky

Ruční mlýnek na maso má robustní stavbu, je vyroben většinou z litiny nebo pocínované oceli či s hliníkovým povrchem. Uchycuje se šroubovou svorkou k pracovní desce. O rozmělnění masa se nejprve postará nůž se čtyřmi břity a pak děrovaný řezný kotouč s malými otvory. Mlýnky bývají vybaveny většinou dvěma až třemi výměnnými děrovanými kotouči o průměru otvorů 4, 6 nebo 8 mm pro různé hrubosti mletí. Mlýnky mají dlouhou životnost a jednoduchou údržbu. Nejsou vhodné do myčky nádobí. Mlýnek může mít i další příslušenství – nástavec na cukroví s několika motivy nebo nástavce k výrobě klobás, párků a jelítek.

Koupit se dají i mlýnky zhotovené z odolného plastu. Jejich výhodou je uchycení k pracovní desce pomocí přísavky, ta desku nemůže poškodit a mlýnek lze postavit kamkoliv.

Elektrické mlýnky

Používáte-li v kuchyni mleté maso často a jste vícečlenná rodina, vyplatí se koupit elektrický mlýnek na maso. Ten dokáže zpracovat 1,5 až 2,3 kg masa za minutu. Elektrické mlýnky mají k dispozici dva až tři řezné kotouče pro různou hrubost mletí, jednu až dvě rychlosti, zpětný chod, který pomáhá uvolnit zablokovaný nůž. Do příslušenství mohou patřit nejrůznější nástavce – na plnění klobás, párků a jitrnic, na odšťavňování měkkého ovoce a zeleniny, na strouhání zeleniny a ovoce, na výrobu strouhanky. Mlýnky mají širokou misku pro pohodlné vkládání surovin a pěchovadlo.

Nástavec ke kuchyňskému robotu

Mlýnek na maso patří také do příslušenství některých kuchyňských robotů. Místo celé řady jednoúčelových přístrojů tak můžete mít všechno pohromadě v jednom. Mlýnek na maso někdy už patří k základnímu vybavení robotu nebo si ho můžete později dokoupit.

Ke špičkovému robotu KitchinAid Artisan existuje velmi bohaté příslušenství, přikoupit si můžete i mlýnek na maso. Mlýnek 3 890 Kč (KitchenAid)

 

Před případnou koupí ručního kovového mlýnku se šroubovou svorkou si ověřte, že ho máte kam upevnit. Dnešní jídelní stoly mají většinou silnější desku, než mívaly stoly našich babiček, a také by se mohla při utažení svorky poškodit. Ani okraj pracovní desky kuchyňské linky nemusí být vhodný.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Mlýnky na maso