U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: Www.chatar-chalupar.cz | Autor: Martina Lžičařová

úvodní reportáž, která otevírá 38. ročník časopisu Chatař a chalupář, předznamenává zřetelně nový směr vývoje víkendového bydlení u nás. Zatímco v minulých letech jsme převážně zachraňovali chalupy, aby nespadly, a na zakoupených pozemcích jsme stavěli chaty, generace chalupářů třetího tisíciletí neváhá začít zgruntu jinak. Na svou zelenou louku pozve firmu, a ta za jeden až sedm dní „vystřihne“ roubenku jako z obrázku Josefa Lady. Myslíte, že do ní takový chalupář nejdříve navozí malované truhly a sadu hrnečků s modrými kvítečky a pak si sedne k peci a bude se usmívat? Ba ne, ten zajede na nejbližší pobočku specializované cestovní kanceláře a svou chaloupku nabídne k pronájmu. Úsměv na tváři se mu rozhostí až ve chvíli, kdy zjistí sedmdesátiprocentní naplněnost „objektu“. Pak se mu to chalupaření teprve začne rentovat.

Prosím pravověrné chalupáře, aby se nad výše popsaným jevem neškaredili. Jde o přirozený vývoj, který přináší českému venkovu užitek. Přiváží turisty a s nimi jejich peníze a také práci místním, neboť turisté vyžadují služby. Dalším pozitivem je vylepšení tváře české krajiny hezkým novým domem. Zvlášť, když je stavebník osvícený a vzdělaný a nechá jej postavit v duchu tradic, ve stylu, který architektonicky odpovídá dané lokalitě.

Jak mi vysvětlil Jiří Proučil, který je ředitelem společnosti HYPERSTAVEBNINY CZ a současně takovým podnikavým chalupářem, investor nemusí být žádným boháčem. Se stavebním spořením nebo hypotékou se dá tento projekt zvládnout. Pan Proučil na základě svých zkušeností nabádá Čechy, aby chalupaření využili ke zlepšení stavu svých osobních kont. A my říkáme, proč ne? Proč nevyužít zájmu lidí, kteří mají chuť strávit dovolenou na české chalupě? Za utržený peníz pak lze realizovat další sny a investovat do dalšího zlepšení úrovně bydlení. Vysoký počet uzavřených smluv ve stavebních spořitelnách tato vaše přání přinejmenším naznačují. Proto vám za celou redakci přeji jejich brzké splnění, nejlépe v tomto roce!

O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka

Milí čtenáři,