U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Intimní hry světla a stínu

Kategorie: Kouzlo zahrady – osvětlení | Autor: Martina Lžičařová

Když slunce zapadne, zahrada se ponoří do tmy. Ale i v noci je v ní spousta věcí, jejichž krása může být zvýrazněna. Jen vědět jak a čím.

Pro celkové vyznění osvětlení je důležitá jeho promyšlená integrace do zahrady a nasměrování na osvětlované objekty. Například každý druh rostliny vyžaduje odlišný způsob nasvícení. Stromy je nejvhodnější nasvítit zdola, protože líp vyniknou jejich rozměry, tvar koruny, siluety větví. Keře a trvalkové záhony naopak shora nebo dokonce zevnitř skupiny – kompozice bude působit vzdušně. Některé zahradní dekorativní prvky, jako například kamenné sochy, plastiky, fontána nebo zahradní altánek, si zaslouží bodové osvětlení jedním či více svítidly.

Při návrhu osvětlení je třeba vzít v úvahu, kde je umístěno posezení, odkud budeme večer pozorovat zahradu a její zákoutí. Pamatujme, že nevhodné nasměrování svítidel může nepříjemně oslňovat. Nejen proto by měl být počet svítidel v zahradě přiměřený – příliš mnoho zářivých prvků může rušit například při sledování televize. Také v zájmu zachování dobrých sousedských vztahů je vhodné lampy v zahradě na noc vypínat, popřípadě nechat jen decentně osvětlené zahradní komunikace.

   Druh svítidla vybíráme podle toho, co bude osvětlovat. Nástěnné je vhodné pro zvýraznění zajímavých detailů stavby, osvětlení vstupu do domu, zahradního domku či vjezdu do garáže a může být umístěno na zdi nebo přímo v ní. Pro osvětlení cest, terasy, travnatých ploch či intimních zákoutí jsou nejvhodnější sloupkové lampy, zabudované do země. Pozor na přiměřenou intenzitu světla – tlumené světlo dodá zahradě na romantice, u cest by mělo ale být přece jen silnější, abychom při procházce noční zahradou neklopýtali. Stejně tak na zámek u dveří do domu je vhodné dobře vidět.

***

Na co si posvítit

Než se rozhodneme vybudovat venkovní osvětlení, zodpovězme si otázku, proč tak činíme. Pokud chceme světlem hlavně zastrašit zloděje, efektivnější a levnější je instalace čidel pohybu. Ta rozsvítí světla v zahradě pouze v případě, že zaregistrují nějaký pohyb. Náhlé rozsvícení upozorní okolí, že se něco děje a zloděje překvapí.

Jestliže chceme docílit působivého osvětlení zahradních prvků a zajistit snadnou orientaci osob ve tmě, je třeba použít odpovídajících svítidel a zdrojů. Moderní exteriérová svítidla zajistí nejen funkční, ale i estetické osvětlení zahrady a propůjčí jí nádech romantiky a tajemna.

Chceme-li svítit i v zimě, pak je třeba vybírat světelné zdroje, které vydrží i nízké teploty a jsou schváleny pro venkovní provoz.

SLUNCE NEBO ELEKTRIKA?

Solární lampy využívají solární energii nashromážděnou přes den, proto by měly být umístěny na celodenně osvětleném stanovišti. Za nepříznivého počasí může jejich svítivost slábnout.

   Elektrické lampy, zabudované napevno, jsou dražší než solární, protože je nutné připočítat náklady na elektrorozvody. Levnější variantou jsou mobilní reflektory a tažení kabelů po povrchu.

Pokud se rozhodneme pro instalaci zahradního osvětlení, vyplatí se přizvat specializovanou firmu. Nejen kvůli návrhu optimálního rozvržení svítidel, ale také kvůli nutnosti odborného zapojení systému.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO GARDENA, ARTEMIDE, SCHÄFER BOUTIQUE A ARCHIV

Intimní hry světla a stínu