U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: | Autor: Martina Lžičařová

právě se mi k rukám dostaly výsledky průzkumu společnosti TAMBOR. Průzkum byl dělán pro OBI, které otevíralo další svůj hobbymarket, tentokrát v Litoměřicích. Vedení sítě OBI zajímalo, zda kupujících bude dost. Vzhledem k tomu, že tato cílová skupina zákazníků se zčásti prolíná se čtenáři Chataře chalupáře, jsou výsledky poučné i pro nás.

Čísla například říkají, že každý pátý člověk z Ústeckého kraje se alespoň jednou týdně věnuje kutilství. Na první pohled mi připadá, že je to hodně vysoké číslo. Když si ale vezmu, co všechno lze zahrnout do tohoto pojmu – výrobu čehokoliv v dílně, velké i drobné stavební úpravy, některé druhy výtvarných technik, tak to zas není nereálné.

Celých 41 % klientů společnosti OBI v České republice vlastní rodinný dům, 24 % klientů má byt v osobním vlastnictví a 12,3 % jsou chataři nebo chalupáři. Pětina obyvatel Ústeckého kraje využívá své zahrádky k pěstování zeleniny, čtvrtina si na ní pěstuje květiny. Z těchto čísel v TAMBORu vyvodili, že fenomén kutilství a zahrádkářství je pro severočeský region typický a OBI se nemusí obávat malých tržeb.

Dovolila bych si upozornit, že kutilství a zahrádkářství je typické pro většinu obyvatel celého Česka, nejen pro Ústecké. Kdykoliv projedu kolem jakéhokoliv hobbymarketu, je na parkovištích před nimi plno. Buďto lidé prostě rádi nakupují ať je to co je to, protože vozit domů nové věci je tak příjemné, nebo opravdu nutně potřebují určité zboží ke stavbě plotů, pergol, skleníků, udíren, garáží, vodotrysků, zahradních domků…

Skoro bych se přikláněla k druhé možnosti. Potvrzují mi to čerstvé zkušenosti z návštěv chatařů a chalupářů, s nimiž se můžete setkat v našich reportážích. Češi stále dohánějí západní Evropu a renovují a vylepšují svá stálá i víkendová obydlí ostošest. A to je moc dobře! Zvýší se tak životní úroveň u nás, obchodníci si mohou spokojeně mnout ruce, my máme o čem psát a vy, když je hotovo, o čem číst. Na závěr mě tedy zbývá jen popřát, ať se vám dílo daří, ať se vám líbí časopis a hezké prázdniny!

O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka

Popisy k obrázkům

Milí čtenáři,