U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CHALUPA JE HRA

Kategorie: Stavba | Autor:

Počátkem jara se štáb magazínu Chalupa je hra vydal s kamerou poprvé do údolí podél toku řeky Svratky.

Řeku přehradila v padesátých letech minulého století mohutnou, téměř 80 m vysokou hrází vírská údolní nádrž. Vzniklo jezero o rozloze 223,5 ha, které ve svých vodách navždy skrylo některé místní vesnice. Voda se naštěstí vyhnula obci Vír, tedy i domu čp. 6, v němž se ještě před šedesáti lety čepovalo pivo a hráli v něm ochotníci.

   Danu Říhovou zavedl do Víru její muž, aby jí ukázal starou rodinou chalupu, bývalý Hostinec u Fialů. Dana začala pátrat, vyptávat se, procházet staré listiny, hledat v archivech i kronikách. Toužila poznat osudy hostince, který vznikl před rokem 1663 a přečkal různé historické zvraty, obě světové války, hostil dělníky při stavbě přehrady a který zanikl až pod tíhou znárodňování aměny v roce 1953. Původní prvky selského dvora jsou patrné dodnes, například klenuté stropy, nízké dveře, kamenné zdi, hluboké sklepy.

Ve víru rekonstrukce

Když Dana prvně prováděla televizní štáb domem, bylo v něm rušno – téměř všude se pracovalo, nakonec se ale podařilo projít s kamerou od sklepů až po půdu. V nejstarší části je malá černá kuchyň s chlebovou pecí. Tu hodlá Dana zachovat a obnovit její funkčnost. Z černé kuchyňky bude časem pracovna, dílna i ložnice.

   Všechny přítomné však uchvátila velká kamenná místnost zvaná lednice, pravděpodobně z 19. století. Jde o půdorysně samostatný, dvacet metrů čtverečních velký prostor hluboko pod zemí. V zimě se sem navozily ledové kry ze Svratky, které tu vydržely až do léta. Chladilo se v nich pivo, maso a jiné potraviny. Nejširší zeď má úctyhodných 170 cm.

   Kuchyně a přilehlé chodby mají cihlovou klenbu. Ještě nedávno byla celá místnost mokrá, omítka oprýskaná, napadená plísní. Stejně jako většina prostor v chalupě, byly i zdi kuchyně otlučeny na cihlu. Klenbu pak bylo třeba očistit, vykartáčovat, upravit rýhy po původní elektroinstalaci a nově vyspárovat. V současné době je už klenba nejen vyspárovaná, ale také natřená penetrací a vrchním lakem na cihelné zdivo, aby se vytvořil neprašný povrch. Dana ale v žádném případě není jen koordinátorkou řemeslníků, vlastníma rukama se společně s manželem a jeho maminkou, která v chalupě prožila dětství, podílí na všech záchranných pracích. Asi by nespočítala, kolik kilogramů hlíny a suti vyvezla při renovaci podlah, kolik očistila cihel nebo natřela prken.

Křivá pec, která má duši

Nejrušněji je v této fázi rekonstrukce v bývalém šenku. Základní stavební práce jsou hotovy a přichází to, nač se Dana i televizní štáb těší ze všeho nejvíce – stavba kuchyňské pece. V šenku už jednou kamna stála. Klasický kachlový sporák se dvěma troubami tady majitelé nechali postavit v devadesátých letech. Byl sice funkční, ale celkový dojem kazilo několik vad na kráse. Napříkteré klad křivě usazené kachle i kování či popraskané spárování.

   Podobu nových kamen můžeme zatím pouze vytušit z počítačového projektu kamnáře Petra Nováka, na němž se pracovalo téměř pět měsíců. Paní Dana si vysnila nejen pec na ležení, ale i důmyslné schody s úložnými prostory, různé výklenky a dubovou lavici kolem kobky.

   Podklad pod kamny tvoří placáky andezitu. Na kamenné podloží začínají kamnáři vyzdívat pec z použitých očištěných cihel. Na vrch pece pak umístí akumulační desky,

   zajistí souměrný rozvod tepla a příjemné poležení. Pec bude kamnář omítat speciální technikou, aby dostala hrbolatý povrch. To byl vůbec první a celkem netradiční požadavek paní Dany. Pec musí být křivá, hrbolatá, zkrátka taková, jak ji známe ze starých chalup. Kachle vybrala Dana tradiční, bleděmodré bez reliéfu, jedinou ozdobou bude dekor pod římsami.

Tečka za první etapou

Když se televizní štáb vrátil do Víru po necelém měsíci, nestačil se divit. Do domu se vstupovalo staronovými dubovými dveřmi. Dana nechala vyrobit přesnou repliku těch původních. Zmizelo venkovní lešení a objevila se nová fasáda s obnovenou římsou, šambránami kolem oken a ozdobnými klenáky s ručně vyrobenými letopočty.

   To hlavní ale čekalo uvnitř. Kuchyňská pec jako z pohádky. Vypadala přesně tak, jak si ji Dana vysnila. A přibylo i něco navíc. Nad plotnu nechala Dana zazdít poklady z vykopávek podlah, které budou praktickým pomocníkem pro hospodyňku – třeba hrneček na vařečky nebo věšáček na utěrky. Raritou jsou i duté schody na pec s otevíracími dřevěnými stupnicemi. Ve schodech tak vznikl úložný prostor na třísky, noviny na podpal nebo zápalky.

   Na peci ještě chybí dřevěný rošt a na něm bavlněný futon s beraními kožešinami pro maximální pohodlí peciválů. Alespoň tak to vidí paní Dana a celý televizní štáb, který měl možnost ji během natáčení trochu lépe poznat, bezmezně věří, že své představy jako pokaždé dotáhne do zdárného konce. Ostatně, přesvědčit se o tom budou moci i diváci magazínu Chalupa je hra, protože v létě začne štáb ve Víru natáčet další část, věnovanou zařizování interiérů. *

Kategorie| 1,PR článek

Popisy k obrázkům

CHALUPA JE HRA