Janáčkova Liška Bystrouška na porcelánu

Kolekce nádobí Iittala Tanssi zachycuje slovanskou mytologii v každodenním rituálu stolování. Magický příběh inspirovaný českou operou umělecky ztvárnil talentovaný designér a ilustrátor Klaus Haapaniemi.

 

Tanssi znamená ve finštině tanec. Pro příležitost premiéry finského nastudování opery Liška Bystrouška od českého skladatele Leoše Janáčka vytvořil finský umělec Klaus Haapaniemi pohádkové ilustrace. Ty nemusíme obdivovat pouze na scéně finské Národní opery, Liška Bystrouška totiž roztančí i speciální kolekci porcelánového nádobí značky Iittala.

 

Porcelán pro sběratele
Příběh, který je smutný, ale krásný zároveň, o objevování soužití zvířat a lidí a věčném koloběhu života ožívá na bohatě vzorovaných talířcích, šálcích a miskách, za jejichž designem stojí přední finský tvůrce Heikki Orvola. Porcelánové nádobí zachycuje barvami hýřící obyvatele mystického lesa: jelena okouzlujícího les zvuky své flétny, jezevce předvádějícího svůj kožich a hedvábné boty a lišky tancující ve stínech stromů. Propojení orientálního a slovanského stylu a zaměření na tradiční příběhy udává tvář této kolekce. Díky vyvedení ve stylu Art Deco vzdává kolekce Tanssi hold éře narození opery.
Detailně propracovaný a výrazný vzor v zemitých barvách dělá nádobí jedinečným. Díky tomu skýtá potenciál stát se cennou položkou pro sběratele.
I přes svou výraznost je kolekce Tanssi navržena tak, aby dobře pasovala k dalším kolekcím Iittala. Vynikne především v kombinaci s klasickými prvky kolekce Iittala Teema nebo sklem Kartio. Doplňkem ke keramickému nádobí je sortiment doplňků. Součástí jsou například ubrousky, povlaky na polštáře a praktické produkty pro uskladnění předmětů, například nadčasové plechové krabičky.

 

 

Nový produkt, nová barva
Zemité odstíny hnědé, šedé a červené, které dominují kolekci Tanssi, jdou skvěle dohromady s novou barvou skla Iittala nazvanou Poušť. Nostalgická hnědá barva je inspirovaná horkými léty a také kolekcí skla Iittala, které bylo představeno v roce 1950. Tento odstín se nově nachází v sortimentu kolekce Aalto a některých produktových variantách Kastehelmi.

 
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Janáčkova Liška Bystrouška na porcelánu